Allsvenskan

ΑΤΑΛΑΝΤΑ – ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ

Δημοσίευση: Κατηγορία: Allsvenskan

*Δεύτερη αναμέτρηση για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ιταλίας. Σε περίπτωση συνολικής ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και, αν χρειαστεί, πέναλτι.

*Στην πρώτη αναμέτρηση: Φιορεντίνα – Αταλάντα 1-0

*Στο πρωτάθλημα: Φιορεντίνα – Αταλάντα 3-2

*Under 2,5 στα 4/5 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

*Η Αταλάντα γνώρισε δύο ήττες στα οχτώ τελευταία εντός έδρας μεταξύ τους παιχνίδια (τέσσερις νίκες, δύο ισοπαλίες): Στις 12 Σεπτεμβρίου 2021 (2-1) και στις 11 Φεβρουαρίου 2022 (3-2).

ΑΤΑΛΑΝΤΑ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εκτός έδρας (2-1) της Μόντσα. Οι φιλοξενούμενοι σκόραραν με Ντε Κεϊτελάρε (44′) και Τουρέ (72′), απάντησε ο Μαλντίνι στο 89′.

Παρά την κούραση από τις σερί σημαντικές αναμετρήσεις σε Ιταλία και Ευρώπη και το εκτεταμένο ροτέισον του Τζιάν Πιέρο Γκασπερίνι, η Αταλάντα κατάφερε να αλώσει την έδρα της Μόντσα παραμένοντας ζωντανή στη μάχη της εξόδου στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Στάθηκε εξαιρετικά τυχερή στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων όταν ο Μαλντίνι σημάδεψε το αριστερό δοκάρι του Καρνεσέκι με διαγώνιο πλασέ. Συγκεντρώνοντας 54 βαθμούς οι “μπεργκαμάσκι” βρίσκονται στο -1 από την 5η Ρόμα και στο -8 από την 4η Μπολόνια (σ.σ. έχει παιχνίδι περισσότερο). Θυμίζουμε πως η Σέριε Α βγάζει φέτος πέντε ομάδες στην κορυφαία ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση.

Η Αταλάντα πανηγύρισε μία κατάκτηση Κυπέλλου Ιταλίας το 1963, έκτοτε έδωσε το παρών σε τέσσερις τελικούς γνωρίζοντας ισάριθμες ήττες (1987, 1996, 2019, 2021). Την τελευταία φορά που υποδέχτηκε τη Φιορεντίνα επικράτησε με 1-0 στις 2 Οκτωβρίου 2022.

ΑΤΑΛΑΝΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Over 2,5 στα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

*Πέτυχε 2+ γκολ στα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

Παίξε Νόμιμα στην Novibet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εκτός έδρας (2-0) της Σαλερνιτάνα. Σκόραραν οι Κουαμέ (80′) και Ικονέ (90+5′).

Έπρεπε να περάσουν πέντε αγωνιστικές (0-3-2) για να γευτεί και πάλι τη χαρά της νίκης στη Σέριε Α. Ο λόγος για τη Φιορεντίνα που άλωσε την έδρα της ουραγού Σαλερνιτάνα σκοράροντας δύο φορές στα τελευταία λεπτά της μεταξύ τους αναμέτρησης, στην οποία δεν απειλήθηκε σοβαρά ούτε στιγμή.

Φτάνοντας τους 47 βαθμούς το συγκρότημα του Ιταλιάνο καταλαμβάνει την 9η θέση και βρίσκεται στο -5 από τη Λάτσιο και την 7η που οδηγεί στα πλέι οφ του Κόνφερενς Λιγκ. Μακριά από το σπίτι τους οι “βιόλα” ηττήθηκαν μόνο από τη Γιουβέντους (1-0) σε έξι αναμετρήσεις: Στις υπόλοιπες σημείωσαν δύο νίκες και τρεις ισοπαλίες.

Έχουν σύμμαχο την παράδοση απέναντι στην Αταλάντα σημειώνοντας πέντε νίκες, μία ισοπαλία και μόλις μία ήττα σε επτά μεταξύ τους αναμετρήσεις, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης. Άλωσαν το Μπέργκαμο για τελευταία φορά στις 11 Φεβρουαρίου 2022 (3-2).