MHL

ΕΡΓΚΡΙΤΕ – ΕΣΤΕΡ

Δημοσίευση: Κατηγορία: MHL

5η αγωνιστική

*Αήττητη η Έστερ στα έξι τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο την Έργκριτε, έχοντας από τρεις νίκες και ισοπαλίες.

ΕΡΓΚΡΙΤΕ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Έστερσουντ, για το πρωτάθλημα. Παρότι προηγήθηκε στο 49′ με τον Σουλισουφάι, δέχθηκε την ισοφάριση στο 86ο λεπτό.

Δεν έχει πανηγυρίσει κάποια νίκη η Έργκριτε, μετά και τα τέσσερα πρώτα παιχνίδια στο φετινό πρωτάθλημα. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Αντρέας Χόλμπεργκ φιλοξενήθηκε από την Έστερσουντ, με την οποία έμειναν στο 1-1.

Αν και καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο, δεν κατάφερε να το εκμεταλλευτεί και να πάρει τα ηνία. Κάτι που έκανε εν τέλει με την επιστροφή από τα αποδυτήρια. Στην πορεία προσπάθησε να διαχειριστεί το παιχνίδι, έδωσε χώρους και μοιραία δέχθηκε την ισοφάριση προς το φινάλε.

Αυτή ήταν και η δεύτερη φετινή της ισοπαλία, μετά και από εκείνη στην έδρα της Όντεβολντ, ενώ έχει και δυο ήττες, αμφότερες μπροστά στο κοινό της.

Έργκριτε Στατιστικά

*Goal/Goal τα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal και Over 2.5 τα τρία τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΕΣΤΕΡ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 1-0 από τη Σάντβικεν, για το πρωτάθλημα. Δέχθηκε το μοναδικό τέρμα με πέναλτι στο 78ο λεπτό.

Από την πρώτη της ήττα στο φετινό πρωτάθλημα προέρχεται από την πλευρά της η Έστερ. Για την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Μάρτιν Φόιστον φιλοξενήθηκε από τη Σάντβικεν, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 1-0.

Σε ένα ανοιχτό παιχνίδι και με αρκετές ευκαιρίες εκατέρωθεν, δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί κάποια από αυτές που της παρουσιάστηκαν. Ένω όλα έδειχναν ότι δεν θα υπήρχε νικητής, εν τέλει έκανε πέναλτι προς το φινάλε, με το οποίο βρέθηκε πίσω και δεν είχε αντίδραση στην πορεία.

Πρώτη απώλεια, μετά τις δυο νίκες που είχαν προηγηθεί επί των Βάρμπεργκς (1-2 εκτός) και Έρεμπρο (2-0 εντός), οπότε και παραμένει στους επτά βαθμούς μετά τις τέσσερις πρώτες στροφές.