16η αγωνιστική

*Μετρούν 6/10 αναμετρήσεις με under 2.5 γκολ μεταξύ τους, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Δεν έχει σημειωθεί ισοπαλία στα πρόσφατα 4 επίσημα παιχνίδια ανάμεσά τους.

*Α’ Γύρος: Σόγκνταλ – Σάντνες 1-0

ΣΑΝΤΝΕΣ

Προηγούμενο ματς: Επιβλήθηκε με σκορ 0-5 εκτός έδρας, της Ράνχαϊμ, για το πρωτάθλημα. Στο 12’ ο Κβίσταντ με αυτογκόλ έκανε το 0-1, στο 23’ αποβλήθηκε ο Κβάντε για τη Ράνχαϊμ. Στο 35’ ο Ράμσλαντ το 0-2, στο 36’ ο Μεμέντοφ το 0-3, ενώ ο ίδιος παίκτης στο 40’ σκόραρε για το 0-4 του πρώτου ημιχρόνου. Στο 79’ ο Γένσεν διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

H Σάντνες έβγαλε αντίδραση στο φινάλε του πρώτου γύρου, πέτυχε σπουδαία νίκη, ευρείας έκτασης, απέναντι σε δυνατό αντίπαλο όπως είναι η Ράνχαϊμ (0-5), εκτός έδρας. Βέβαια, το συγκεκριμένο αποτέλεσμα δεν αλλάζει κατά πολύ τη θέση της στην κατάταξη, παραμένει χαμηλά, ούτε την μέτρια πορεία της στο πρώτο μισό της σεζόν.

Χωρίς ήττα σε δύο αναμετρήσεις, με μία νίκη και μία ισοπαλία. Όσον αφορά την αποστολή, είναι εκτός ο εξτρέμ Όνεσλαντ, διότι ταλαιπωρείται από τραυματισμό.

Σάντνες Στατιστικά

*7/10 αναμετρήσεις είχαν over 2.5

*7/10 παιχνίδια έληξαν με goal/goal

*Δέχεται γκολ σε 6/8 ματς εντός έδρας

ΣΟΓΚΝΤΑΛ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε με σκορ 5-1 εντός έδρας, της Γερβ, για το πρωτάθλημα. Στο 33’ και στο 41’ ο Νέσε σκόραρε για το 2-0 των γηπεδούχων στο ημίχρονο. Στο 48’ ο Ινγκιμούνταρσον έκανε το 3-0, στο 54’ ο Όργιασατερ το 4-0. Στο 68’ ο Μπρέντεν μείωσε σε 4-1, όμως στο 75’ και πάλι ο Νέσε σκόραρε και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η Σόγκνταλ πραγματοποίησε μια επιβλητική εμφάνιση στην τελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου, πριν τη διακοπή, καθώς συνέτριψε τη Γερβ (5-1) εντός έδρας. Σκόραρε ήδη δύο τέρματα από το πρώτο μέρος και δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον αντίπαλο.

Νωρίτερα, νίκησε τη Σκάιντ εκτός έδρας με 2-4 και άφησε πίσω της μια κακή περίοδο τριών αγώνων δίχως νίκη στις εγχώριες διοργανώσεις κι έναν αποκλεισμό στο Κύπελλο συγκεκριμένα. Στο αγωνιστικό σκέλος, συμπλήρωσε κάρτες ο μέσος Ισαάκ Τβουμ και έμεινε εκτός αποστολής.