*Goal/Goal τα δυο τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Σκέβντε – Γιόνσεπινγκ 3-3

Δείτε τα Προγνωστικά Σουηδίας

ΓΙΟΝΣΕΠΙΝΓΚ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-1 από τη Βαστέρας, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο σκορ με 3-0 (24′, 61′, 66′), για να μειώσει απλά με τον Νίκολιτς στο 74ο λεπτό.

Μακριά από τα νικηφόρα αποτελέσματα έμεινε για τρίτο σερί ματς η Γιόνσεπινγκ. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Όσκαρ Γκαρθία Ροντρίγκες φιλοξενήθηκε από τη Βαστέρας, στην έδρα της οποίας έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 3-1. Κατώτερη των προσδοκιών η εμφάνιση της, δεν κατάφερε να δείξει ανταγωνιστική σε καμία περίπτωση και βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο. Μείωσε απλά για το τελικό αποτέλεσμα, εκμεταλλευόμενη και τη χαλαρότητα των γηπεδούχων. Έστω και οριακά βρίσκεται εκτός επικίνδυνης ζώνης, ούσα στο +1 από τα μπαράζ παραμονής. Μια νίκη στα πέντε πιο πρόσφατα εντός της (1-2-2).

Γιόνσεπινγκ Στατιστικά

*Goal/Goal τα πέντε τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα τέσσερα τελευταία εντός παιχνίδια της.

ΣΚΕΒΝΤΕ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 3-1 επί της Γκέφλε, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα δυο τερμάτων με τους Γιουσούφ (4′) και Μπρόμαν (15′) και παρότι δέχθηκε τη μείωση στο 19ο λεπτό, εν τέλει βρήκε και πάλι δίχτυα στο 63′ με τον Βίντιεσκογκ.

Επιστροφή στις επιτυχίες για τη Σκέβντε, μετά και την ήττα που υπέστη με 3-2 στην έδρα της Μπράγκε. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Τομπίας Λίντεροθ υποδέχθηκε τη Γκέφλε, της οποίας και επικράτησε με 3-1. Καλύτερη στον αγωνιστικό χώρο, ευτύχησε να πάρει από νωρίς σαφές προβάδισμα και παρότι δέχθηκε άμεσα τη μείωση, δεν πτοήθηκε και λίγο μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας, “κλείδωσε” το τρίποντο. Τρίτη νίκη στις τέσσερις τελευταίες στροφές, παραμένει στην τελευταία θέση της κατάταξης και στο -4 από την παραμονή και την αποψινή της αντίπαλο. Ηττήθηκε στις 11/13 εξόδους της (1-1-11).