*16η αγωνιστική

*Η Αλ Σαμπάμπ δεν έχει χάσει ποτέ εντός από την Αλ Ιτιφάκ, με 14 νίκες σε 19 αγώνες!

ΑΛ ΣΑΜΠΑΜΠ

Προηγούμενο ματς: Η Αλ Σαμπάμπ έχασε με 1-2 εντός έδρας από την Αλ Τααβόν, παρόλο που άνοιξε το σκορ με πέναλτι του Καράσκο στο 33ο λεπτό! Μάλιστα δέχθηκε δύο γκολ μέσα σε εφτά λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο, από τον Ζοάο Πέδρο, στο 55’ και στο 62’.

Η Αλ Σαμπάμπ ηττήθηκε με 1-2 εντός έδρας από την Αλ Τααβόν, αν και σκόραρε πρώτη και έπαιζε στο γήπεδό της. Αυτή ήταν η δεύτερη ήττα της στους τρεις τελευταίους αγώνες που δεν κερδίζει και ο αρχικός ενθουσιασμός με την άφιξη του Μπίσκαν για τον πάγκο της έχει περιοριστεί.

Πάντως η τελευταία ήττα της ήταν μόλις η δεύτερη φετινή στο γήπεδό της, πρώτη έπειτα από τέσσερις σερί νίκες, μία εκ των οποίων πάντως στην παράταση για το κύπελλο.

Εξακολουθεί να βρίσκεται χαμηλά, στο δεύτερο μισό του βαθμολογικού πίνακα, έχοντας πλησιάσει πάλι στο +3 από την ζώνη του υποβιβασμού, αλλά οι διαφορές τερμάτων, η δική της και της ομάδας που είναι εντός αυτής είναι τέτοιες που θεωρείται απόσταση ασφαλείας.

Αλ Σαμπάμπ Στατιστικά

*5/7 αγώνες με 2-3 γκολ στα τελευταία παιχνίδια της.

*7/11 under 2,5 εντός έδρας

ΑΛ ΙΤΙΦΑΚ

Προηγούμενο ματς: Η Αλ Ιτιφάκ έχασε με 1-0 εκτός έδρας από την Αλ Ακχντούντ με τέρμα του Μπούρτσα στο 73ο λεπτό.

Η Αλ Ιτιφάκ έχασε και από την Αλ Ακχντούντ εκτός έδρας με 1-0, πρώτη της ήττα σε 90λεπτο, έπειτα από πέντε αγώνες και τέσσερις συνεχόμενες ισοπαλίες στους προηγούμενους!

Αυτή ήταν η τρίτη της εκτός έδρας ήττα στο πρωτάθλημα, όλες χωρίς να σκοράρει, ενώ έχει και δύο “λευκές” ισοπαλίες. Στα τρία παιχνίδια που σκόραρε, κέρδισε κιόλας, αλλά έχει περάσει αρκετός καιρός από την τελευταία νίκη της όπως αναφέρθηκε και παραπάνω.

Είναι στο πρώτο μισό του βαθμολογικού πίνακα, αλλά η πορεία της μάλλον απογοητευτική μπορεί να χαρακτηριστεί, δεδομένης και της επένδυσης που έχει γίνει. Ας μην λησμονούμε πώς έχει προπονητή τον Τζέραρντ και παίκτες όπως οι Χέντερσον, Βαϊνάλντουμ, Γκρέι, Ντεμπελέ, έστω και με τον τελευταίο να λείπει λόγω ενοχλήσεων από τα τελευταία παιχνίδια.