7η αγωνιστική

*Αήττητη η Έργκριτε στα έξι τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο τη Βάρμπεργκς, έχοντας επικρατήσει στα 4/6.

*Goal/Goal τα τρία τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΒΑΡΜΠΕΡΓΚΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-1 από την Τρέλεμποργκ, για το πρωτάθλημα. Δέχθηκε το μοναδικό τέρμα στο 32ο λεπτό, για να μείνει και με δέκα παίκτες στο 56′, όταν και αποβλήθηκε ο Τράνμπεργκ.

Μακριά από τις επιτυχίες παρέμεινε για τρίτο διαδοχικό παιχνίδι η Βάρμπεργκς, σε ένα σερί όπου και μετράει μια ισοπαλία και δυο ήττες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Τομπίας Λίντεροθ υποδέχθηκε την Τρέλεμποργκ, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 0-1. Για ακόμη μια φορά κινήθηκε στη μετριότητα και από τη στιγμή που βρέθηκε πίσω λίγο μετά το μισάωρο, δεν κατάφερε να γίνει απειλητική.

Έφτασε έτσι τις τέσσερις ήττες στις έξι πρώτες στροφές, οπότε και παραμένει χαμηλά, έχοντας συγκεντρώσει μόλις τέσσερις βαθμούς. Εντός έδρας η μοναδική φετινή νίκη (1-0-2). Εκτίει τιμωρία ο Τράνμπεργκ, που αποβλήθηκε στο προηγούμενο.

Βάρμπεργκς Στατιστικά

*Goal/Goal τα 5/8 τελευταία παιχνίδια της.

*Σκοράρει στα 5/6 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΕΡΓΚΡΙΤΕ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-1 από τη Χέλσινγκμποργκ, για το πρωτάθλημα. Δέχθηκε το μοναδικό τέρμα στο 40ο λεπτό.

Δεν έχει πανηγυρίσει κάποια νίκη η Έργκριτε, μετά και τα έξι πρώτα παιχνίδια στο φετινό πρωτάθλημα. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Αντρέας Χόλμπεργκ υποδέχθηκε τη Χέλσινγκμποργκ, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 0-1. Για ακόμη μια φορά αποδείχθηκε κατώτερη των περιστάσεων. Βρέθηκε πίσω λίγο πριν την ανάπαυλα και παρότι προσπάθησε να αντιδράσει, δεν είχε απάντηση.

Πρώτη ήττα μετά τις δυο ισοπαλίες με Έστερσουντ (1-1 εκτός) και Έστερ (2-2 εντός), φτάνοντας τις τρεις για τη φετινή σεζόν, έχοντας παράλληλα και ισάριθμες ισοπαλίες, οι δυο εξ αυτών στα ισάριθμα εκτός της. Συμπλήρωσε κάρτες ο αμυντικός Φαγιέ και θα εκτίσει τιμωρία.