*Προκριματικά του Euro 2024 που θα διεξαχθεί στα γήπεδα της Γερμανίας. Πενήντα τρεις ομάδες χωρίστηκαν σε δέκα ομίλους, την πρόκριση θα πάρουν οι δύο πρώτες αυτών. Η Γερμανία προκρίθηκε αυτόματα στα τελικά ως οικοδέσποινα και η Ρωσία αποκλείστηκε λόγω των εχθροπραξιών με την Ουκρανία.

*Μόλις μια νίκη έχει η Ελλάδα σε 8 ματς κόντρα στη Γαλλία, την πήρε στο πλαίσιο του Euro 2004! Έξι νίκες πήρε η Γαλλία, με συνολικό επί μέρους σκορ 23-7 υπέρ της.

*Το 2006 το πιο πρόσφατο μεταξύ τους παιχνίδι, τα δύο τελευταία έληξαν με Under 2.5 + NG. Είχαν προηγηθεί τέσσερα σερί Over 2.5 + G/G.

Δείτε τα Προγνωστικά Προκριματικά Euro 2024

ΓΑΛΛΙΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας επικράτηση 3-0 επί του Γιβραλτάρ για τα προκριματικά. Το 0-1 ο Ζιρού στο 3’, το 0-2 έκανε ο Εμπαπέ στο 45’ με πέναλτι. Το τελικό 0-3 ήρθε με αυτογκόλ του Μουελχί στο 78’. Στις 32 τελικές προσπάθειες σταμάτησε η Γαλλία, που είχε και τέσσερα δοκάρια!

Όπως αναμενόταν, έκανε μια δυνατή προπόνηση κόντρα στο Γιβραλτάρ την Παρασκευή, δεν αντιμετώπισε προβλήματα, πήρε άνετα την τρίτη νίκη σε ισάριθμα ματς των προκριματικών. Σκόραρε με το «καλημέρα» και έδειξε τις διαθέσεις της, δε σταμάτησε να βγάζει φάσεις στα αντίπαλα καρέ, αλλά ήταν άστοχη και άτυχη. Έκανε το 0-2 λίγο πριν το ημίχρονο με πέναλτι, στο δεύτερο μέρος είχε δύο δοκάρια και μεγάλες φάσεις, το τελικό 0-3 διαμορφώθηκε με αυτογκόλ. Μπορούσε να κερδίσει με πιο ευρύ σκορ.

«Ήμασταν σοβαροί και συνεπείς. Στο πρώτο ημίχρονο, κάναμε πολύ καλά πράγματα εκτός από το τελευταίο τέταρτο που με… εκνεύρισε. Μπορούμε να παίξουμε καλύτερα και με μεγαλύτερη ταχύτητα, αλλά το γήπεδο δεν μας ευνόησε», είπε ο Ντεσάμπ, που συμπλήρωσε αναφορικά με την Ελλάδα: «Διαθέτει ποιότητα σε επιθετικό επίπεδο. Μπορούν να κάνουν καλά πράγματα με ποδοσφαιριστές που τους αρέσει να έχουν την μπάλα. Έχουν πολλούς συνδυασμούς στα άκρα και όταν δεν έχουν την μπάλα στα πόδια είναι όσο επιθετικοί πρέπει».

Οι «τρικολόρ» έκαναν το 3Χ3 στον όμιλο, δεν έχουν δεχτεί γκολ ακόμη, με νέα νίκη σήμερα κάνουν άλμα προς την κατάκτηση της πρώτης θέσης, για την οποία ούτως ή άλλως είναι φαβορί. Θα γίνουν αλλαγές σήμερα στην ενδεκάδα, λογικά θα βρεθούν σ’ αυτήν οι Μενιάν, Ουπαμεκανό, Κόλο Μουανί και Ντεμπελέ, αντί των Σαμπά, Φοφανά, Ζιρού και Κομάν. Διαθέσιμος και ο Ραμπιό (Μέσος, 37,3).

ΓΑΛΛΙΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Over 2.5 στα 5/7 τελευταία παιχνίδια της.

*Κράτησε το μηδέν στα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

ΕΛΛΑΔΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση 2-1 επί της Ιρλανδίας. Το 1-0 ο Μπακασέτας με πέναλτι στο 15’, η Ιρλανδία ισοφάρισε στο 27’ με τον Κόλινς. Το 2-1 ήρθε στο 49’ με τον Μασούρα, έπειτα από ωραία πάσα του Μπακασέτα. Στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε ο Κόλινς για την Ιρλανδία. Καλή εμφάνιση απ’ την Ελλάδα, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο.

Απέδωσε ωραίο ποδόσφαιρο και επικράτησε δίκαια της Ιρλανδίας την περασμένη Παρασκευή, σ’ ένα ιδιαίτερα κρίσιμο παιχνίδι. Έκανε πολύ καλό πρώτο ημίχρονο, είχε ρυθμό και διάθεση στο επιθετικό κομμάτι, σκόραρε νωρίς με πέναλτι, αλλά ισοφαρίστηκε σχετικά άμεσα. Είχε αρκετές φάσεις μέχρι την ανάπαυλα, θα μπορούσε να προηγηθεί εκ νέου. Τελικά μπήκε στο δεύτερο μέρος με το 2-1, έπειτα από ωραία κίνηση του Μασούρα, φοβερή πάσα του Μπακασέτα και τελείωμα του πρώτου στη γωνία. Διαχειρίστηκε την κατάσταση, μπορούσε το 3-1, αλλά στο φινάλε χρειάστηκε μεγάλες επεμβάσεις του Βλαχοδήμου για να μείνει το 2-1.

Πολύ σημαντική νίκη, η Ελλάδα έκανε το 2Χ2 και μάλλον έθεσε την Ιρλανδία εκτός «μάχης» για τις πρώτες δύο θέσεις, βρίσκεται στο +3 απ’ την Ολλανδία με τον ίδιο αριθμό αγώνων. Γίνεται αντιληπτό ότι σήμερα παίζει και για την ισοπαλία, ο Πογέτ είπε: «Δεν ερχόμαστε μόνο να αμυνθούμε. Θέλουμε να βγούμε μπροστά, να προσπαθήσουμε να κάνουμε το παιχνίδι μας, να επιτεθούμε. Εμείς θα κάνουμε τη δική μας δουλειά. Για τους παίκτες της Γαλλίας δεν είναι μόνο θέμα ποιότητας και τεχνικής, είναι θέμα ψυχολογίας και φυσικής κατάστασης. Δεν είναι μόνο ο Εμπαπέ, πρέπει να έχεις λύσεις για όλους τους παίκτες της».

Πρόβλημα της τελευταίας στιγμής ο δεξιός μπακ Μπάλντοκ, αν δεν τα καταφέρει τη θέση του θα πάρει ο Ρότα. Λόγω της ιδιομορφίας του αγώνα, ίσως δούμε τον Σιώπη στην ενδεκάδα, μαζί με τους Κουρμπέλη και Μπακασέτα, κάτι που θα μετατοπίσει τον Μάνταλο σε ρόλο αριστερού μέσου. Διεκδικεί τη θέση στην επίθεση ο Γιακουμάκης.