*Στο Σούπερ Καπ Ολλανδίας (5/8): Φέγενορντ – Αϊντχόφεν 0-1

*9/11 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με goal/goal

*4/5 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με Over 3,5

*Απόλυτα ισορροπημένη η μεταξύ τους προϊστορία από το 2012 και μετά (11-6-11).

ΦΕΓΕΝΟΡΝΤ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε με 1-3 από την Ατλέτικο Μαδρίτης εντός έδρας την περασμένη αγωνιστική των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ. Έμεινε πίσω στο σκορ με ατυχές αυτογκόλ του Χερτράουντα (14′), στο 57′ δέχτηκε το δεύτερο γκολ, μείωσε με τον Βίφερ στο 77′ αλλά ένα νέο αυτογκόλ στο 81′ από τον Χιμένεζ, διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Όπως συνέβη καθ’ όλη την διάρκεια των ομίλων, αδίκησε τον εαυτό της και στο μεσοβδόμαδο παιχνίδι κόντρα στην Ατλέτικο Μαδρίτης, αφού σε ένα ματς ισορροπιών ηττήθηκε χάρη σε δύο δικά της αυτογκόλ. Τρίτη ήττα στον όμιλο για την Φέγενορντ, που μένει οριστικά τρίτη και συνεχίζει στο Γιουρόπα Λιγκ. Στο πρωτάθλημα, κατάφερε να επικρατήσει με 2-4 της συμπολίτισσας Εξέλσιορ, ανεβάζοντας στροφές κατά βάση στο δεύτερο ημίχρονο. Δίνει σήμερα πολύ κομβικό ματς, καθώς αν χάσει, βλέπει τον στόχο της υπεράσπισης του τίτλου να κάνει φτερά, δεδομένου ότι βρίσκεται στο -7 από την σημερινή της αντίπαλο.

«Πρέπει να αφήσουμε πίσω μας το ματς με την Ατλέτικο, δεν έχουμε χρόνο για χάσιμο. Όλοι ξέρουμε την σημασία του αγώνα με την Αϊντχόφεν και έχουμε ως στόχο μόνο την νίκη. Θεωρώ ότι οι οπαδοί μας θα μας βοηθήσουν», επισήμανε ο τεχνικός Σλοτ σε δηλώσεις του.

Δεν διαφοροποιείται ιδιαίτερα η αποστολή της σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια, τραυματίας παραμένει ο ημιβασικός εξτρέμ Γιάχανκμπας και ο πλάγιος μπακ Νιούκοπ.

Φέγενορντ Στατιστικά

*6/8 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με Over 2,5

*5/7 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με goal/goal

Παίξε Νόμιμα στην NetBet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΑΪΝΤΧΟΦΕΝ

Προηγούμενο ματς: Τεράστια νίκη με 2-3 απέναντι στην Σεβίλλη εκτός έδρας την περασμένη αγωνιστική των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ. Βρέθηκε να χάνει με 2-0 (24′, 47′), ωστόσο η αποβολή του Οκάμπος στο 66′ άλλαξε άρδην τα πράγματα και έγειρε την πλάστιγγα με το μέρος της. Παίζοντας με αριθμητικό πλεονέκτημα, μείωσε με τον Σαϊμπάρι στο 68′, ισοφάρισε με αυτογκόλ στο 81′ και πήρε την νίκη στις καθυστερήσεις με τέρμα του Πέπι (90+2′).

Ακόμη πανηγυρίζει την νίκη της στην Ανδαλουσία, αφού με το αποτέλεσμα αυτό επιστρέφει στα νοκ άουτ του Τσάμπιονς Λιγκ μετά από πολλά χρόνια. Οριστικά δεύτερη, τυπική διαδικασία η τελευταία αγωνιστική και το παιχνίδι με αντίπαλο την Άρσεναλ. Εκμεταλλεύτηκε άριστα την αποβολή του Οκάμπος και ανέτρεψε ολικά το ματς μέσα σε είκοσι λεπτά. Στο πρωτάθλημα, δεν σταματάει πουθενά και διαλύει τα κοντέρ, έχει το απόλυτο των βαθμών (13/13) και στο πιο πρόσφατο, πέρασε «αέρα» από την έδρα της Τβέντε με 0-3.

«Πηγαίνουν όλα κατ’ ευχή, αυτό είναι αλήθεια. Ωστόσο, πολύ σύντομα μπορούν τα πράγματα στο ποδόσφαιρο να αλλάξουν. Για αυτό, πρέπει να παραμείνουμε συγκεντρωμένοι. Δεν αλλάζει η νοοτροπία μας παρά την δυσκολία του αγώνα με την Φέγενορντ, πηγαίνουμε στο Ρότερνταμ για την νίκη», δήλωσε ο τεχνικός Μποζ.

Τραυματίστηκε και θα λείψει για τις επόμενες εβδομάδες ο πολύτιμος εξτρέμ Λοσάνο, παραμένει στα πιτς ο στόπερ Μπέλα Κότσαπ αλλά και ο εξτρέμ Λανγκ. Επιστρέφει μετά από καιρό ο μπακ Μάουρο Τζούνιορ.