*2η αγωνιστική

*Τα επτά τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με goal/goal

*5/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με Over 3,5

*Μόλις μία νίκη έχει η Εξέλσιορ στα 11 τελευταία εντός απέναντι στον Άγιαξ (1-2-8).

ΕΞΕΛΣΙΟΡ

Προηγούμενο ματς: Σε ένα παιχνίδι ροντέο, επικράτησε με 3-4 της Ναϊμέγκεν εκτός έδρας την πρώτη αγωνιστική. Πήρε κεφάλι στο σκορ στο 12′, η αντίπαλος κατάφερε να το γυρίσει μέχρι την ανάπαυλα (36′, 44′), ισοφάρισε στο 53′ αλλά έχασε άμεσα το προβάδισμά της (60′). Από εκείνο το σημείο και μετά είχε περισσότερες δυνάμεις και πέτυχε ανατροπή στην ανατροπή (73′, 90+10′).

Ονειρικό ντεμπόυτο για την Εξέλσιορ στην σεζόν, κατάφερε να φύγει νικήτρια σε μια δύσκολη έδρα και να πάρει τρεις πολύτιμους βαθμούς. Το απίστευτο είναι πως ήδη έχει όσες εκτός έδρας νίκες είχε πέρυσι σε ολόκληρη την σεζόν! Στα του ματς, είδαμε ένα παιχνίδι ανάμεσα σε δύο ομάδες που δεν έκαναν άμυνα σε καμία περίπτωση και έπαιξαν άναρχα, είχε την τύχη με το μέρος της και κατόρθωσε να πάρει την νίκη, πετυχαίνοντας τέσσερα γκολ και παράλληλα διαψεύδοντας όσους την ήθελαν να χάνει με άνεση στην έδρα της Ναϊμέγκεν.

«Η νίκη και κυρίως ο τρόπος με τον οποίον αυτήν προήλθε, μας γεμίζει σιγουριά και αυτοπεποίθηση. Είμαστε μια δουλεμένη ομάδα με ποιότητα και αυτό είναι ένα στοιχείο που διατηρήσαμε από πέρυσι, παρά τις αλλαγές που σίγουρα υπήρξαν στο ρόστερ», επισήμανε ο τεχνικός Νταϊκχάουζεν.

Παραμένουν τραυματίες ο εξτρέμ Ντονκόρ και ο στόπερ Πιρί. Αποχώρησε από την ομάδα ο περσινός βασικός μπακ Τγιόε Ον.

Εξέλσιορ Στατιστικά

*6/8 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με goal/goal

*Σκοράρει πρώτη στα 4/5 τελευταία παιχνίδια της

ΑΓΙΑΞ

Προηγούμενο ματς: Κατάφερε να κερδίσει την Χέρακλες με 4-1 εντός έδρας στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος. Έμεινε πίσω στο σκορ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους (45+4′), αλλά κατάφερε να πάει στην ανάπαυλα στα ίσα και ισοφάρισε δύο λεπτά μετά. Η αντίπαλος άντεξε ως το 75′, αλλά από εκείνο το σημείο και μετά δέχτηκε τρία γκολ (75′, 85′, 90+6′).

Έκανε ιδανικό ξεκίνημα στην σεζόν ο νέος Άγιαξ, μολονότι το τελικό 4-1 ήρθε πολύ πιο δύσκολα από όσο δείχνει το τελικό σκορ. Ειδικά στο πρώτο μέρος, η εικόνα του ήταν αρκετά κακή και θα μπορούσε να είχε δεχτεί περισσότερα τέρματα. Πόνταρε απλώς στην εμπειρία και την ποιότητά του και κατάφερε χάρη σε αυτά τα χαρακτηριστικά να μην υποπέσει σε γκέλα, αλλά και να δώσει διαστάσεις θριάμβου στην νίκη του. Τα τελευταία 15 λεπτά ήταν αυτός που έπρεπε, κυριάρχησε στο τερέν και δεν άφησε το παραμικρό περιθώριο αντίδρασης στην Χέρακλες.

«Είμαστε χαρούμενοι αλλά δεν έχουμε πετύχει κάτι ακόμη. Είναι σημαντικό να χτίσουμε ψυχολογία εν όψει και της Ευρώπης που έρχεται σε λίγες ημέρες», τόνισε ο τεχνικός Στέιν. Την προσεχή Πέμπτη φιλοξενείται από την Λουντογκόρετς για τα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ.

Η μεταγραφική του ενίσχυση συντελείται με αμείωτο ενδιαφέρον. Ανακοίνωσε την απόκτηση του φορ Άκπομ (πρώην ΠΑΟΚ) από την Μίντλεσμπρο και του δεξιού μπακ Γκάε από την Βίμποργκ. Αμφότεροι δεν είναι διαθέσιμοι για σήμερα. Το ίδιο και ο τερματοφύλακας Ρούλι, που τραυματίστηκε ενώ στα πιτς βρίσκεται και ο πολύτιμος μέσος Μπεργκχάουζ.