* 15η Αγωνιστική

* Goal/Goal & Over 2.5 τα 5/7 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια

ΒΙΣΛΑ ΠΛΟΚ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Σταλ Μίελετς. Με πέναλτι του Βλάζλο προηγήθηκε στο 19ο λεπτό η Σταλ, με τον Βάρχολ ισοφάρισε στο 91’ η Βίσλα.

Θετικό το αποτέλεσμα για τη Βίσλα το προηγούμενο Σάββατο, παρέμεινε αήττητη για τέταρτο σερί παιχνίδι στην Ekstraklasa (2-2-0) και διατηρήθηκε εντός πρώτης 3αδας.

Στο Μίελετς η Σταλ μπήκε καλύτερα στο ματς, απείλησε δις πριν κερδίσει το πέναλτι του προβαδίσματος. Αντέδρασε η Βίσλα, είχε χαμένο τετ α τετ στο transition, αλλά το ημίχρονο έκλεισε με ευκαιρία των γηπεδούχων. Ισορροπημένο το δεύτερο ημίχρονο, πίεσε η Βίσλα στα τελευταία λεπτά, έχασε καθαρή ευκαιρία πριν βρει ισοφάριση με εντυπωσιακή κεφαλιά.

Ικανοποιημένος με την αντίδραση της ομάδας του ο κόουτς Στάνο, αναγνώρισε την καλή αμυντική τακτική των αντιπάλων και χαρακτήρισε δίκαιο το αποτέλεσμα.

Επιστρέφει στο Πλοκ, όπου παραμένει αήττητη για το πρωτάθλημα με ρεκόρ 5-1-0 και 13 γκολ ενεργητικό!

ΒΙΣΛΑ ΠΛΟΚ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* “2-3 γκολ” τα 7/8 τελευταία παιχνίδια της

* Goal/Goal τα 4/5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της

ΣΛΑΣΚ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία (2-2) με τη Γιαγκελόνια. Ο Γκουάλ έκανε το 0-1 στο 24ο λεπτό, ο Σβαρτς ισοφάρισε για την Σλασκ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου. Στο 58’ ο Σάμιετς-Ταλάρ έκανε το 2-1 και στο 66’ ο Λεβίτσκι ισοφάρισε για την Γιαγκελόνια. Στο 85’ αποβλήθηκε ο Νενέ των φιλοξενούμενων.

Είναι δραστικά βελτιωμένη το τελευταίο 20ήμερο η Σλασκ και βάσει εικόνας θα έπρεπε να μετρά 4/4 νίκες σε αυτό το διάστημα. Ήταν καλύτερη και την Κυριακή, αλλά δεν πήρε αυτό που άξιζε και παρέμεινε χαμηλά.

Μπήκε δυνατά στο ματς με τη Γιαγκελόνια, απείλησε δις στο πρώτο δεκάλεπτο, κόντρα στη ροή του αγώνα κι από μεγάλο λάθος του μπακ της ψηλά στο γήπεδο δέχθηκε το 0-1. Είχε κι άλλη χαμένη ευκαιρία, πριν ισοφαρίσει γεμίζοντας παίκτες την αντίπαλη περιοχή. Καλύτερη και στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους η Σλασκ, δικαίως ανέτρεψε το σκορ, αλλά η άμυνά της ξέχασε το ανέβασμα του αντίπαλου μπακ σε βαθιά μπαλιά για να ισοφαριστεί. Ο φορμαρισμένος Γιεμπόα έχασε κι άλλη καλή ευκαιρία στο φινάλε για τρίτο γκολ .

Τέσσερις μέρες νωρίτερα πήγε σπουδαία πρόκριση στους “16” του Κυπέλλου, κερδίζοντας για δεύτερη φορά φέτος στο Πόζναν την πρωταθλήτρια Λεχ (1-3)!

Εξέτισε τιμωρία κι επιστρέφει ο Μπέιγκερ (στόπερ), επιστρέφει και ο Κοντσκόφσκι (δεξί μπακ) που ξεπέρασε τον τραυματισμό του. Παραμένει εκτός ο βασικός κίπερ Σζρόμνικ.