*4η αγωνιστική των πλέι οφ.

*Αναμέτρηση με χαρακτήρα ντέρμπι.

*Με απόφαση της ομοσπονδίας απαγορεύτηκε η μετακίνηση οπαδών για τους φιλοξενούμενους.

*Αήττητη η ΑΕΚ Λάρνακας στα έντεκα τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο την Ανόρθωση, έχοντας επικρατήσει στα 7/11.

*No Goal τα πέντε τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στην κανονική διάρκεια: Ανόρθωση – ΑΕΚ Λάρνακας 0-0, ΑΕΚ Λάρνακας – Ανόρθωση 1-0

ΑΝΟΡΘΩΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 2-3 από την Πάφο, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω με πέναλτι στο 34ο λεπτό και παρότι έκανε την ανατροπή με τους Καστέλ (53′) και Γκασαμά (65′), δέχθηκε ακόμη δυο τέρματα στις καθυστερήσεις (πεν. 90’+11, 90’+14). Έπαιζε με δέκα παίκτες από το 87′, όταν και αποβλήθηκε ο Τσίκο Μπάνζα.

Δραματική, οδυνηρή η ήττα της περασμένης Κυριακής, την έθεσε εκτός στόχων κι έφερε σημαντικές εξελίξεις στον οργανισμό της ομάδας.

Προβληματικό το πρώτο της ημίχρονο, το ολοκλήρωσε με την πλάτη στον τοίχο, αλλά μετά την ανάπαυλα έβγαλε αντίδραση και με τα γκολ των Μαρτίνες, Γκασαμά έδειχνε ότι θα πάρει μία νίκη – ανάσα. Η αποβολή του Μπανζά όμως έφερε μεγάλη πίεση στα τελευταία λεπτά και πολύ βαθιά στις καθυστερήσεις έμεινε με άδεια χέρια.

Η 3η διαδοχική ήττα προκάλεσε την αποχώρηση του κόουτς Γκαγιέγκο, με τον μέχρι πρότινος βοηθό του, Οκκά, να αναλαμβάνει καθήκοντα.

Στα αγωνιστικά νέα, τιμωρημένος είναι ο Μπανζά (εξτρέμ), τραυματίες οι Γκαρσία (αρ. μπακ), Κίκο (αρ. μπακ), Τεχέρα (μέσος), Ιωάννου (μέσος), φρέσκο πρόβλημα ο τελευταίος. Εκτός κι ο Φερέρ (δεξί μπακ).

Ανόρθωση Στατιστικά

*Goal/Goal και Over 2.5 τα τρία τελευταία παιχνίδια.

*Goal/Goal και Over 3.5 τα 3/5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια.

Παίξε Νόμιμα στην Interwetten (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 2109237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ

ΑΕΚ ΛΑΡΝΑΚΑΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 0-1 επί της Ομόνοιας, για το πρωτάθλημα. Βρήκε δίχτυα με τον Ράφα Λόπες στο 63ο λεπτό.

Ολοζώντανη στη μάχη του τίτλου με το διπλό του περασμένου Σαββάτου στη Λευκωσία, της ήρθαν κουτί τα χθεσινά αποτελέσματα και σήμερα έχει την ευκαιρία να προσπεράσει στη 2η θέση και να μειώσει στον πόντο από την κορυφή!

Δίκαιη η επικράτηση στην έδρα της Ομόνοιας, ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα η ομάδα του Μπεν Σιμόν, είχε καλές ευκαιρίες να προηγηθεί νωρίτερα και να ντουμπλάρει το προβάδισμά της ακολούθως.

Με ακμαίο ηθικό και με την σημαντική επιστροφή του Γκιούρκσο (εξτρέμ) πηγαίνει στο “Αντώνης Παπαδόπουλος”. Μακροχρόνιες οι απουσίες των Παρασκευά (κίπερ), Κατελάρη (στόπερ), Ανδρέου (αρ. μπακ), Εγγλέζου (αρ. μπακ), δεν επηρεάζουν το rotation.