Δημοσίευση: Κατηγορία: Ολυμπιακοί Αγώνες

*Η Μπαστιά επικράτησε και στα τρία τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο την Ανεσί.

*No Goal τα 3/4 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Μπαστιά – Ανεσί 2-1

ΑΝΕΣΙ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-1 από την Καέν, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 19ο λεπτό και παρότι ισοφάρισε στο 72′ με τον Λαρός, έξι λεπτά αργότερα δέχθηκε και δεύτερο τέρμα. Έπαιζε με δέκα παίκτες από 27′, όταν και αποβλήθηκε ο Παζό.

Από τη δεύτερη διαδοχική της ήττα προέρχεται στο πρωτάθλημα η Ανεσί, μετά και το εντός 0-1 από τη Γκρενόμπλ. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Λορέν Γκουγιό φιλοξενήθηκε από την Καέν, στην έδρα της οποίας έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 2-1. Βρέθηκε πίσω από νωρίς και λίγο αργότερα έμεινε και με δέκα παίκτες. Άντεξε στην πίεση και κόντρα στη ροή κατάφερε να ισοφαρίσει, αλλά δεν ήταν ικανή να κρατήσει μέχρι τέλους.

Μετά και από αυτή τη νέα απώλεια, διατηρείται αρκετά χαμηλά και μόλις στο +3 από τη ζώνη του υποβιβασμού. Ηττήθηκε μια φορά στα τέσσερα πιο πρόσφατα εντός της, στα οποία είχε ακόμη δυο νίκες και μια ισοπαλία. Εκτίει τιμωρία ο μέσος Παζό.

Ανεσί Στατιστικά

*Over 2.5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

*Δέχεται γκολ στα τρία τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΜΠΑΣΤΙΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-0 επί της Κονκαρνό, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα με τον Σαντελί στο 52′ και στις καθυστερήσεις ο Σαρμπονιέ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν με δέκα παίκτες από το 72′.

Αήττητο σερί πέντε αγώνων πρωταθλήματος για τη Μπαστιά, με τέσσερις νίκες και μια ισοπαλία. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα των υπηρεσιακών Λιλιάν Λασλάντ και Μισέλ Μορετί υποδέχθηκε την Κονκαρνό, της οποίας και επικράτησε με 2-0. Με διαφορά ανώτερη στον αγωνιστικό χώρο, έφτασε δίκαια στο τελικό αποτέλεσμα, παρότι δυσκολεύτηκε αρκετά να κάμψει την αντίσταση της αντιπάλου της.

Τρίτη διαδοχική νίκη, μετά και από εκείνες επί των Μπορντό (2-3 εκτός) και Γκινγκάμπ (0-1 εκτός), οπότε και είναι πλέον στο +10 από την επικίνδυνη ζώνη, με τέσσερα παιχνίδια να απομένουν για το φινάλε της σεζόν. Πήρε το διπλό και στις τρεις πιο πρόσφατες εξόδους της.