12η αγωνιστική

*Αήττητη η Κουόπιο στα έξι τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο τη Βάασα, επικρατώντας στα πέντε εξ αυτών.

*Goal/Goal τα 3/4 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στο Λιγκ Καπ: Κουόπιο – Βάασα 1-1

Δείτε τα Προγνωστικά Φινλανδίας

ΒΑΑΣΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-1 από τη Σεϊναγιόεν, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο δεύτερο λεπτό με το αυτογκόλ του Μάρτινεν και παρότι ισοφάρισε στο 69′ με τον Χουντ, εν τέλει δέχθηκε και δεύτερο τέρμα στις καθυστερήσεις.

Μακριά από τα νικηφόρα αποτελέσματα εδώ και πέντε αναμετρήσεις στο πρωτάθλημα η Βάασα, μετρώντας μια ισοπαλία και τέσσερις ήττες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Γιούσι Νουορέλα φιλοξενήθηκε από τη Σεϊναγιόεν, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 2-1. Βρέθηκε από πολύ νωρίς πίσω μετά από λάθος του τερματοφύλακα της, παρόλα αυτά δεν πτοήθηκε και είχε ευκαιρίες στην πορεία, σε μια από αυτές ισοφάρισε με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Αυτό δεν ήταν αρκετό για να χαρίσει και κάτι όμως, δεχόμενη και δεύτερο τέρμα στις καθυστερήσεις.

Παραμένει έτσι τελευταία στην κατάταξη, έχοντας συγκεντρώσει έξι βαθμούς στα δέκα πρώτα παιχνίδια της. Πανηγύρισε μια νίκη στα πέντε φετινά εντός της, δεν σκόραρε στα υπόλοιπα τέσσερα (0-2-2). Γνώριμες οι απουσίες των Γιέσκα και Μούλτανεν, αμφότεροι τραυματίες.

Βάασα Στατιστικά

*Over 2.5 τα 6/8 τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal τα 5/7 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΚΟΥΟΠΙΟ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 1-0 επί της Ούλου, για το πρωτάθλημα. Το τέρμα του Νίσιλα στο δεύτερο λεπτό, διαμόρφωσε και το τελικό αποτέλεσμα.

Από τη δεύτερη διαδοχική της νίκη προέρχεται στο πρωτάθλημα η Κουόπιο, μετά και από εκείνη επί της Χάκα (3-0 εντός). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Γιάνι Χονκαβάαρα υποδέχθηκε την Ούλου, της οποίας και επικράτησε με 1-0. Μπήκε δυναμικά και πήρε προβάδισμα με το “καλημέρα”. Έχασε αρκετές φάσεις στην πορεία για να “καθαρίσει” το ματς και λίγο ήθελε να δεχθεί την ψυχρολουσία στο φινάλε, όταν η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι της εστίας της.

Αυτή ήταν και η όγδοη νίκη της στις εννέα τελευταίες στροφές, οπότε και είναι μόνη πρώτη στη βαθμολογία Α Φινλανδίας, στο +1 από τη Σεϊναγιόεν και με παιχνίδι περισσότερο. Πήρε τρεις φορές το διπλό στις πέντε εξόδους της (3-1-1), κράτησε το μηδέν στις 4/5. Δεν έγιναν γνωστά πιθανά αγωνιστικά προβλήματα.