*Στον πρώτο γύρο: Αλ Νασρ – Αλ Ριάντ 4-1

*Μεγάλο τοπικό ντέρμπι του Ριάντ

*G/G & Over 2,5 στα τέσσερα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΑΛ ΡΙΑΝΤ

Προηγούμενο ματς: Η Αλ Ριάντ έφερε 1-1 εκτός έδρας με την Αλ Χαζμ, δεχόμενη την ισοφάριση στο 90’ από τον Πάουλο Ρικάρντο, έχοντας προηγηθεί με αυτογκόλ του Μπρούνο Βιάνα στο 50’.

Η Αλ Ριάντ έφερε μία ακόμη ισοπαλία, η οποία ίσως αποδειχθεί καθοριστική για την παραμονή της ή όχι στην κατηγορία, με 1-1 στο γήπεδο της ουραγού και υποβιβασμένης Αλ Χαζμ. Αυτή ήταν η τρίτη της σερί ισοπαλίες, τέταρτο συνεχόμενο παιχνίδι που δεν χάνει.

Ειδικά στο γήπεδό της έχει μόλις τέσσερις νίκες στη σεζόν, όλες με διαφορά ακριβώς ενός τέρματος, οι τρεις με σκορ 1-0!

Μέχρι στιγμής πάντως είναι αρκετά τυχερή, αφού την βοηθούν τα άλλα αποτελέσματα και παραμένει εκτός ζώνης υποβιβασμού, στο +2 από αυτήν.

Αλ Ριάντ Στατιστικά

*10/17 under 2,5 εντός έδρας

*10/13 G/G στα τελευταία παιχνίδια της.

ΑΛ ΝΑΣΡ

Προηγούμενο ματς: Η Αλ Νασρ έφερε 1-1 εντός έδρας απέναντι στην Αλ Χιλάλ, αν και προηγήθηκε μόλις στο πρώτο λεπτό με τον Οτάβιο, δεχόμενη την ισοφάριση από πέναλτι του Μίτροβιτς στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Η Αλ Νασρ δεν κατάφερε να πετύχει μία νίκη γοήτρου, φέρνοντας 1-1 εντός έδρας απέναντι στην Αλ Χιλάλ, με την ισοφάριση να έρχεται στις καθυστερήσεις. Τουλάχιστον παρουσιάστηκε επιτέλους αρκετά ανταγωνιστική, αφήνοντας υποσχέσεις για έναν συναρπαστικό τελικό κυπέλλου, που θα διεξαχθεί μάλλον την ερχόμενη εβδομάδα.

Αυτή ήταν η πρώτη της ισοπαλία, έπειτα από πέντε σερί νίκες, ενώ στα 11 τελευταία παιχνίδια έχει εννιά νίκες και δύο γκέλες, μία ισοπαλία και μία ήττα, από την πρωταθλήτρια Αλ Χιλάλ!

Γενικότερα η χρονιά δεν εξελίχθηκε όπως την περίμεναν οι άνθρωποι της όταν αποκτούσαν τον Ρονάλντο και όταν τον πλαισίωναν και με άλλους παικταράδες, για τα δεδομένα της Σαουδικής Αραβίας. Δεν έχει κατακτήσει κανέναν τίτλο, αν και θα έχει μία τελευταία ευκαιρία στο κύπελλο, απέναντι πάλι στη σημερινή της αντίπαλο!

Θα τερματίσει στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα, πολύ μακριά από την κορυφή αλλά και την ομάδα πίσω της.