22η αγωνιστική

*Με απόφαση της ομοσπονδίας απαγορεύτηκε η μετακίνηση οπαδών για τους φιλοξενούμενους.

*Αήττητη η ΑΕΚ Λάρνακας στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια κόντρα στην Ομόνοια, έχοντας επικρατήσει στα 3/4 εξ αυτών.

*No Goal και Under 2.5 τα τρία τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Ομόνοια – ΑΕΚ Λάρνακας 0-0

*Δείτε όλες τις νόμιμες στοιχηματικές εταιρίες

ΑΕΚ ΛΑΡΝΑΚΑΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 1-3 επί της Καρμιώτισσας, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα στο 32ο λεπτό με τον Ράφα Λόπες και παρότι δέχθηκε την ισοφάριση στο φινάλε του ημιχρόνου, εν τέλει στην πορεία σκόραρε ακόμη δυο φορές με τους Φαράζ (52′) και Τρισκόφσκι (88′).

Αήττητη παραμένει εδώ και έντεκα αναμετρήσεις για το πρωτάθλημα η ΑΕΚ Λάρνακας, σε ένα σερί όπου και μετράει εννέα νίκες και δυο ισοπαλίες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ραν Μπεν Σιμόν φιλοξενήθηκε από την Καρμιώτισσα, στην έδρα της οποίας επικράτησε με 1-3.

Ανώτερη σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, επέβαλε το ρυθμό της και σε γενικές γραμμές ήταν αυτή που απειλούσε περισσότερο. Αν και προηγήθηκε στο σκορ, είδε την αντίπαλο να φέρνει το ματς στα ίσα λίγο πριν την ανάπαυλα. Επέστρεψε πιο δυναμικά από τα αποδυτήρια, είχε δοκάρι αρχικά, αλλά στην πορεία πάτησε περισσότερο το γκάζι και σκόραρε ακόμη δυο φορές.

Τέταρτο σερί τρίποντο, μετά και από εκείνα κόντρα σε ΑΕΖ Ζακακίου (1-0 εντός), Νέα Σαλαμίνα (0-2 εκτός) και Πάφο (1-0 εντός). Μοιράζεται έτσι στις πρώτες θέσεις της κατάταξης και προσπαθεί να μείνει σε επαφή με την κορυφή. Επικράτησε και στα πέντε πιο πρόσφατα εντός της, στα 3/5 κράτησε και ανέπαφη την εστία της.

Εξέτισε την τιμωρία του ο Πέρε Πονς και τέθηκε και πάλι στη διάθεση του προπονητή του, ενώ αυτή τη φορά θα απουσιάσει για τον ίδιο λόγο ο Φακούντο Σάντσες.

ΑΕΚ Λάρνακας Στατιστικά

*Σκοράρει στα πέντε τελευταία παιχνίδια (βρες την απόδοση στην interwetten).

*Σκοράρει τα έξι τελευταία εντός έδρας παιχνίδια.

Παίξε Νόμιμα στην Interwetten (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 2109237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ

ΟΜΟΝΟΙΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 1-2 από την Πάφο, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 14ο λεπτό και παρότι ισοφάρισε με τον Μπέζους στο 28′, εν τέλει δέχθηκε και δεύτερο τέρμα στο 88′. Έμεινε με δέκα παίκτες στις καθυστερήσεις, όταν και αποβλήθηκε ο Κουλιμπαλί.

Την ήττα μετά από δυο ματς πρωταθλήματος υπέστη και πάλι η Ομόνοια. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Χέτιλ Ρέκνταλ υποδέχθηκε την Πάφο, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 1-2.

Μετά από ένα ισορροπημένο και με αρκετές ευκαιρίες πρώτο ημίχρονο, μπορεί να βρέθηκε πρώτη πίσω στο σκορ, ωστόσο κατάφερε να ισοφαρίσει στα μέσα αυτού. Αντίστοιχη η εικόνα και μετά την επιστροφή από τα αποδυτήρια, σταδιακά ο ρυθμός έπεφτε όσο περνούσε η ώρα, ωστόσο προς το φινάλε δέχθηκε και δεύτερο τέρμα, χωρίς να έχει απάντηση στα λίγα λεπτά που απέμειναν.

Δεύτερη σερί απώλεια, μετά και το εκτός 0-0 με την ΑΕΖ Ζακακίου, οπότε και ο Νορβηγός τεχνικός βρίσκεται ήδη υπό πίεση. Υποχώρησε έτσι στην έκτη θέση της κατάταξης και είναι στο +6 από τα πλέι άουτ και τον Απόλλων Λεμεσού που ακολουθεί, λίγο πριν το φινάλε της κανονικής διάρκειας. Αγνοεί το διπλό στις τρεις πιο πρόσφατες εξόδους της (0-1-2), χωρίς να έχει σκοράρει κιόλας.

Συμπλήρωσαν κάρτες ο Ρόμαν Μπέζους και Ανδρόνικος Κακουλλής. Ο πρώτος θα εκτίσει σήμερα την τιμωρία του, ενώ ο Κύπριος φορ θα απουσιάσει απο το ερχόμενο κόντρα στον Απόλλωνα (04/02). Ολοκληρώθηκε ο δανεισμός του εξτρέμ Λοΐζου Λοΐζου στην ολλανδική Χέρενφεν.