* 18η αγωνιστική

* Under 2.5 τα 6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

* Στον 1ο γύρο (16/02): Γκάλγουεϊ – Σεντ Πάτρικς 0-1

ΣΕΝΤ ΠΑΤΡΙΚΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (0-3) επί της Μπρέι Γουόντερερς. Σκόρερ οι Τέιλορ (28’), ΜακΧέιλ (73’), Ογιενούγκα (84’).

Η πρώτη νίκη των “αγίων” στην εποχή κόουτς Κένι ήρθε τελικά στο Leinster Cup, τη Δευτέρα προκρίθηκαν στα ημιτελικά της διοργάνωσης επικρατώντας στην έδρα ομάδας από τη Β’ κατηγορία.

Την περασμένη Παρασκευή άγγιξαν τη νίκη στο εκτός έδρας ντέρμπι με την Μποέμιανς (2-2), προηγήθηκαν δις, αλλά στις καθυστερήσεις δέχθηκαν τη δεύτερη ισοφάριση για να μείνουν δίχως πρωταθληματικές νίκες από τις 3 Μάη.

Επιστρέφει από τιμωρία ο Κίλι (μπακ), στο ντέρμπι επέστρεψε μετά από μήνες ο Γκριβόστι (στόπερ) ως αλλαγή. Ερωτηματικά οι Μουλρέϊνι (μέσος), Κίτινγκ (φορ) που τραυματίστηκαν προσφάτως, παραμένει εκτός εδώ και καιρό ο Σιόμπεργκ (στόπερ).

ΣΕΝΤ ΠΑΤΡΙΚΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της

* Goal/Goal τα 3/5 τελευταία εντός έδρας για την Πρέμιερ

ΓΚΑΛΓΟΥΕΪ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (2-0) επί της Νταντάλκ. Με αυτογκόλ (23’) προηγήθηκε η Γκάλγουεϊ και ο Νιούτζεντ (72’) διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Η σπουδαία πορεία των “tribesmen” συνεχίζεται, την περασμένη Παρασκευή πέτυχαν 3η νίκη στα 4 τελευταία παιχνίδια τους, παράλληλα συμπλήρωσαν 9 ματς δίχως ήττα (4-5-0) και αρχίζουν να ονειρεύονται ακόμη και Ευρώπη!

Ισορροπημένη η κατοχή (50-50%) στο πρώτο ημίχρονο, πιο απειλητική στο ξεκίνημα του ματς η Γκάλγουεϊ, είχε δοκάρι πριν προηγηθεί σε κόρνερ, χάρη στην λανθασμένη έξοδο του αντίπαλου κίπερ.

Στο δεύτερο μέρος η Νταντάλκ πήρε τα ηνία του αγώνα (75% κατοχή), αλλά καθαρή ευκαιρία δεν κατάφερε να δημιουργήσει και σε νέο κόρνερ η Γκάλγουεϊ βρήκε το δεύτερο γκολ που τέλειωσε ουσιαστικά το ματς.

Στα αγωνιστικά νέα, οι εξτρέμ Ντέρβιν και ΜακΚάρθι αποχώρησαν με ενοχλήσεις από το προηγούμενο και είναι αμφίβολοι απόψε. Παραμένουν εκτός οι Ντόνελον (αρ. μπακ) και Χόργκαν (στόπερ).