22η αγωνιστική

*Μετρούν 9/10 αναμετρήσεις με goal/goal τελευταία μεταξύ τους ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Η Βέστερλο δεν έχει υποστεί ήττα από τη Ζούλτε Βάρεχεμ στα πρόσφατα 2 επίσημα παιχνίδια ανάμεσά τους.

*Α’ Γύρος: Βέστερλο – Ζούλτε Βάρεχεμ 2-0

Δείτε τα Προγνωστικά Βελγίου

ΖΟΥΛΤΕ ΒΑΡΕΧΕΜ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε με σκορ 2-3 εκτός έδρας της Άντερλεχτ, για το πρωτάθλημα. Μόλις στο 11’ ο Γκανό σκόραρε για το 0-1, όμως στο 35’ και στο 36’ ο Ραμάν έκανε το 2-1 του ημιχρόνου για τους γηπεδούχους. Στο 62’ ο Ντουρ ισοφάρισε εκ νέου σε 2-2 και στο 75’ ο Φαντέρα έκανε την ανατροπή για τη Ζούλτε Βάρεχεμ. Στο 82’ ο Ντρέιερ είχε σουτ στο δοκάρι για την Άντερλεχτ.

Η Ζούλτε Βάρεχεμ πανηγύρισε μια σπουδαία επιτυχία στο πλαίσιο του πρωταθλήματος, πέρασε νικηφόρα από τη Βρυξέλλες, νικώντας την Άντερλεχτ (2-3). Εκμεταλλεύτηκε την πίεση ψηλά και δύο λάθη αμυντικών των γηπεδούχων για να σκοράρει δύο τέρματα, αλλά και την ανοχή των διαιτητών στο 2-2 καθώς υπάρχει υποψία χεριού στο κοντρόλ του Ντουρ. Διανύει περίοδο φόρμας και το έδειξε ακόμα και στην ήττα από τη Γκενκ με 1-0 εκτός έδρας, αφού ήταν ανταγωνιστική σε μια δύσκολη έδρα. Εξέτισε και είναι εκ νέου διαθέσιμος ο Μιρόσι, όμως είναι τιμωρημένος ο μπακ Σιρανί. Νέο πρόβλημα ο Ταμπεντού, είναι εκτός επίσης, οι Ντε Μπαίσερ, Βίλεν. Αμφίβολος ο Μπραμ.

Ζούλτε Βάρεχεμ Στατιστικά

*6/10 αναμετρήσεις έληξαν με No Goal

*4/5 παιχνίδια έληξαν με under 2.5 γκολ

*Δέχεται γκολ σε 8/10 ματς εντός έδρας

ΒΕΣΤΕΡΛΟ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε με σκορ 2-3 εντός έδρας από τη Γκενκ, για το πρωτάθλημα. Μόλις στο 7’ ο Ουαταρά σκόραρε για το 0-1 και στο 24’ ο Πέιντσιλ έκανε το 0-2 που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου. Στο 53’ ο Ντε Κάιπερ με εκτέλεση πέναλτι μείωσε σε 1-2 και στο 55’ ο Φαν ντεν Κέιμπους ισοφάρισε σε 2-2. Στο 64’ ο Μουνιός έδωσε εκ νέου προβάδισμα στη Γκενκ και διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Η Βέστερλο δεν κατάφερε να αποσπάσει θετικό αποτέλεσμα για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι στην έδρα της. Αυτή τη φορά είχε αντίπαλο τη Γκενκ (2-3) και παρότι ισοφάρισε ούσα πίσω στο σκορ με δύο τέρματα, εν τέλει “λύγισε” από την ποιότητα και τον πλουραλισμό των φιλοξενούμενων. Νωρίτερα, έχασε από τη Λέουβεν με 1-2. Η ομάδα του Ντε Ρουκ έχασε έπειτα από τέσσερις αναμετρήσεις στο πρωτάθλημα συγκεκριμένα και έχει πλέον δύο νίκες και μία ισοπαλία σε πέντε αγώνες. Όσον αφορά την αποστολή, είναι εκτός ο Τσαντλί και οι Ρέινολντς, Λούκας Μινέιρο, όπως και οι Μπερνάτ, Ντάτσι λόγω τραυματισμών. Δεν επηρεάζουν οι Μαμπέα και Γιόου.