ΧΟΝΚΑ - ΙΝΤΕΡ ΤΟΥΡΚΟΥ Προγνωστικά

Τρίτη αγωνιστική των πλέι οφ πρωταθλήματος

*Η ομάδα που θα κατακτήσει το πρωτάθλημα παίρνει το εισιτήριο για τα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ την επόμενη σεζόν, ενώ η δεύτερη και τρίτη θέση δίνουν εισιτήριο για τα προκριματικά του Κόνφερενς Λιγκ. Το εισιτήριο της 3ης θέσης το παίρνει η κυπελλούχος. Αν η φετινή κυπελλούχος Κουόπιο τερματίσει 1η ή 2η, τότε το εισιτήριο το παίρνει η ομάδα που θα τερματίσει στην 3η θέση.

*Χωρίς χρήση VAR.

*Με over2.5+g/g ολοκληρώθηκαν οι 4/5 τελευταίες αναμετρήσεις μεταξύ των δύο ομάδων.

ΧΟΝΚΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα με 3-2 από την Κουόπιο, την περασμένη αγωνιστική. Κατώτερη των περιστάσεων στο 1ο ημίχρονο, έμεινε δίκαια πίσω στο σκορ στο 19′, αλλά κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1 από την άσπρη βούλα, στο 31ο λεπτό του παιχνιδιού. Η Κουόπιο έβγαλε αντίδραση και έκανε το 2-1 σε κρίσιμο χρονικό σημείο (44′), με το 2ο γκολ του Ικάουνιεκς στον αγώνα. Η Χόνκα μπήκε νωθρά στο β’ μέρος, με αποτέλεσμα να δεχτεί και τρίτο γκολ, με τη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού (3-1 στο 61′). Προσπάθησε να ξαναμπεί στο παιχνίδι, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να διαμορφώσει το τελικό 3-2 στο 83ο λεπτό της αναμέτρησης.

Επιστροφή στις ήττες για τη Χόνκα μετά την εντός έδρας νίκη με 3-1 επί της Ελσίνκι. Βρίσκεται στην προνομιούχο 3η θέση, ισόβαθμη με την 4η Χάκα, από την οποία έχει δώσει ένα παιχνίδι λιγότερο. Μετράει 3 νίκες στα τελευταία 5 εντός έδρας παιχνίδια της, έχοντας σκοράρει τουλάχιστον 3 γκολ σε όλες.

Τιμωρημένος ο Άρκο-Μενσά. Εκτός οι Κάουφμαν και Λέβανεν.

Χόνκα Στατιστικά

*7 συνεχόμενα over2.5 γκολ.

*6 συνεχόμενα g/g.

ΙΝΤΕΡ ΤΟΥΡΚΟΥ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα με 3-0 από την Ελσίνκι, την περασμένη αγωνιστική. Μετά από ένα μέτριο ποιοτικά 1ο ημίχρονο, χωρίς ιδιαίτερες φάσεις και για τις δύο ομάδες, δέχτηκε το 1-0 με το καλημέρα του β’ μέρους (1-0 στο 49′)και αναγκάστηκε να βγει μπροστά για να πιέσει. Δεν μπόρεσε όμως να διασπάσει την άμυνα των γηπεδούχων, οι οποίοι δημιούργησαν πληθώρα ευκαιριών και με δύο γκολ στο 71′ και το 86′ διαμόρφωσαν το τελικό 3-0.

Τρίτη συνεχόμενη ήττα για την Ίντερ Τούρκου και δεύτερη σε δύο ματς στον πάγκο της ομάδας για τον κόουτς Μουνιόθ. Βρίσκεται στην 6η θέση της κατάταξης, με μόνο κίνητρο το να πάρει την 5η θέση από τη Σεϊναγιόεν, από την οποία έχει δώσει και ένα παιχνίδι λιγότερο. Μετράει 3 νίκες στα τελευταία 5 εκτός έδρας παιχνίδια πρωταθλήματος, έχοντας σκοράρει τρία γκολ και στις τρεις.

Τιμωρημένος ο Νίσκα. Εκτός οι Χάρο και Όγιαλα.

Ίντερ Τούρκου Στατιστικά

*Με over2.5 γκολ ολοκληρώθηκαν οι 4/5 εκτός έδρας αναμετρήσεις της στο πρωτάθλημα.

*Δεν έχει σκοράρει στα τελευταία 3 παιχνίδια της.