* Δεύτερος γύρος για το Κύπελλο Ολλανδίας. Οι αναμετρήσεις είναι μονές. Σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και, αν χρειαστεί, πέναλτι.

*Στο πρωτάθλημα: Φίτεσε – Χέρακλες 4-0 (7/10)

ΧΕΡΑΚΛΕΣ (Α΄)

Απέσπασε το βαθμό της ισοπαλίας στην έδρα της Τσβόλε, σε ένα παιχνίδι που στάθηκε τυχερή με βάση τη συνολική του εικόνα. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν στο 17΄ με τον Νταλμάου. Σταδιακά η Τσβόλε ισορρόπησε το αγώνα και στο δεύτερο μέρος έγινε ακόμη πιο πιεστική. Τελικά οι γηπεδούχοι έφτασαν στην ισοφάριση στο 73΄ με τον Φαν Ντάουνεν και μετά από ασίστ του Εχιζίμπουε. Η Τσβόλε μάλιστα ήταν αυτή που στα εναπομείναντα λεπτά είχε ευκαιρίες για να πάρει ακόμη και τη νίκη, ωστόσο το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε.

Έτσι μετά από 10 αγωνιστικές μετρά 20 βαθμούς με 6 νίκες, 2 ισοπαλίες και 2 ήττες και βρίσκεται σε τροχιά πλέι οφ για την Ευρώπη, που αποτελούν άλλωστε και τον φετινό της στόχο. Στο κύπελλο δεν έχει καταφέρει να διακριθεί ποτέ στο παρελθόν, ενώ στον προηγούμενο γύρο απέκλεισε δύσκολα εκτός έδρας την Ντεν Μπος με σκορ 2-1. Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι υπάρχουν μόνο μακροχρόνια προβλήματα απουσιών.

Στατιστικό: Μετρά 4/6 G/G στα 6 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτου έδρας και διοργάνωσης.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία με σκορ 1-1 απέναντι στην Τσβόλε, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής του ολλανδικού πρωταθλήματος.

Το Χέρακλες – Φίτεσε παίζει στην Goalbet
goalbet-logo

Δείτε τα Προγνωστικά Ολλανδίας

ΦΙΤΕΣΕ (Α΄)

Επέστρεψε στις νίκες εκμεταλλευόμενη την έδρα της και κερδίζοντας με σκορ 2-1 την Φορτούνα Σιτάρντ. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πιο δυνατά το παιχνίδι και προηγήθηκαν στο 12΄ με τον Φαν Ντε Βερφ και μετά από ασίστ του Φόορ. Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με τον Αντρέ Βιντιγκάλ. Στην επανάληψη ο ρυθμός του αγώνα άνοιξε και η Φίτεσε πήρε εκ νέου το προβάδισμα με τον Μπέρο στο 66΄. Η Φορτούνα πίεσε για την ισοφάριση, αλλά πέρα από κάποια κερδισμένα κόρνερ δεν απείλησε ουσιαστικά την αντίπαλη εστία και το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε.

Έτσι μετά από 10 αγωνιστικές μετρά 15 βαθμούς με 4 νίκες, 3 ισοπαλίες και 3 ήττες και βρίσκεται σε τροχιά πλέι οφ για την Ευρώπη, που αποτελούν για μία ακόμη χρονιά, τον στόχο της ομάδας. Στο κύπελλο μετρά 1 κατάκτηση, αυτή το 2017, κερδίζοντας με σκορ 2-0 την Άλκμααρ, ενώ μετρά και 3 χαμένους τελικούς με πιο πρόσφατο αυτόν του 1990 από την Αϊντχόφεν με σκορ 1-0. Στον προηγούμενο γύρο απέκλεισε δύσκολα εκτός έδρας την Φόλενταμ με σκορ 2-1. Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι πέρα από τους μακροχρόνιους, τέθηκε εκτός ο στόπερ Φαν Ντερ Βερφ.

Στατιστικό: Μετρά 4/6 over στα 6 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτου έδρας και διοργάνωσης.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη με σκορ 2-1 επί της Φορτούνα Σιτάρντ, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής του ολλανδικού πρωταθλήματος.