*5/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με Over 2,5

*4/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με goal/goal

*Απόλυτα ισορροπημένη η πρόσφατη μεταξύ τους προϊστορία στην έδρα της Χάουγκεσουντ (4-3-4).

ΧΑΟΥΓΚΕΣΟΥΝΤ

Προηγούμενο ματς: Δεν τα κατάφερε στην έδρα της Λίλεστρομ και ηττήθηκε με 1-0 την περασμένη αγωνιστική. Το γκολ της νίκης για τους γηπεδούχους σημείωσε ο Γκαρνάς στο 57′.

Μολονότι η Λίλεστρομ ήταν αδιάφορη στο μεταξύ τους παιχνίδι, έβαλε τέλος στο αήττητο σερί της και ηττήθηκε με 1-0, πραγματοποιώντας κακή εμφάνιση. Μπλοκαρισμένη έδειχνε η Χάουγκεσουντ από την αμυντική προσέγγιση των γηπεδούχων, δεν είχε σε καμία περίπτωση την επιθετικότητα προηγούμενων αγώνων και μοιραία ηττήθηκε. Εξακολουθεί να ελέγχει την κατάσταση αναφορικά με την παραμονή, αφού παραμένει στο +5 από την ζώνη. Βρίσκεται πάντως σε εγρήγορση, αφού το πρόγραμμά της μόνο εύκολο δεν χαρακτηρίζεται.

Παραμένει τραυματίας ο επιθετικός Λίσεθ, τιμωρημένος ο χαφ Έσκεσεν, αμφίβολος δίνεται ο εφεδρικός μέσος Σολχάιμ.

Χάουγκεσουντ Στατιστικά

*4/6 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με Under 2,5

*4/6 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με N/G

ΜΠΡΑΝ

Προηγούμενο ματς: Με καλή εμφάνιση, επικράτησε με 2-1 της Οντ εντός έδρας την προηγούμενη εβδομάδα για το πρωτάθλημα. Έμεινε πίσω στο σκορ στο 45′ αλλά το γκολ της αντιπάλου ακυρώθηκε έπειτα από παρέμβαση του VAR. Πέτυχε δύο απανωτά γκολ στα μισά της επανάληψης (57′, 62′), η αντίπαλος απλώς μείωσε στις καθυστερήσεις του αγώνα (90+5′).

Η ομάδα του Μπέργκεν έδειξε πως είναι έτοιμη να πανηγυρίσει για δεύτερη διαδοχική χρονιά την έξοδο στην Ευρώπη και κατάφερε με ικανοποιητική εικόνα να επιβληθεί της Μπραν και να δείξει την αγωνιστική της ανωτερότητα και εντός των τεσσάρων γραμμών. Αήττητο δέκα αγώνων (9-1-0), άργησε να βρει φόρμα, αφού υπό προϋποθέσεις θα μπορούσε να χτυπήσει ακόμη και το πρωτάθλημα. Τιμωρημένος ο βασικός Κνούτσεν, τραυματίστηκαν και θα λείψουν οι Μπλόμπεργκ και Σάντε, πάγιοι απόντες οι Κρίστιανσεν και Βάρμινγκ.