*Φάση των “16” του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2022. Σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί, η διαδικασία των πέναλτι. Η ομάδα που θα προκριθεί θα αντιμετωπίσει τη νικήτρια του ζευγαριού Ιαπωνία – Κροατία.

*Πρώτη επίσημη αναμέτρηση μεταξύ των δύο ομάδων στην ιστορία τους. Σε πρόσφατο φιλικό (02/06/2022)η Βραζιλία επικράτησε εύκολα με 1-5.

*Αυτό θα είναι το πρώτο νοκ-άουτ παιχνίδι της Νότιας Κορέας σε Μουντιάλ μετά το 2010 (ήττα με 1-2 από την Ουρουγουάη στη φάση των “16”). Δεν έχει κερδίσει κανένα από τα 5 νοκ-άουτ παιχνίδια της στη διοργάνωση στην κανονική διάρκεια (0-2-3).

*Η Βραζιλία έχει προκριθεί τις τελευταίες 7 φορές που βρέθηκε στους “16” (6/7 στην κανονική διάρκεια του αγώνα). Η τελευταία φορά που αποκλείστηκε σε αυτή τη φάση της διοργάνωσης ήταν το 1990, από την Αργεντινή.

*Η Νότια Κορέα δεν έχει κερδίσει ποτέ ομάδα από τη Λατινική Αμερική στο Παγκόσμιο Κύπελλο, έχοντας ρεκόρ 0-2-4 σε σύνολο έξι αναμετρήσεων.

Δείτε τα Προγνωστικά Μουντιάλ

ΒΡΑΖΙΛΙΑ

Δείτε εδώ όλο το ρόστερ με αναλυτικές πληροφορίες για όλους τους παίκτες της Βραζιλίας

Προηγούμενο ματς: Παίζοντας με ενδεκάδα αναπληρωματικών, γνώρισε την ήττα με 1-0 από το Καμερούν, για την τελευταία αγωνιστική των ομίλων. Παρά τις πολλές αλλαγές στο αρχικό σχήμα, είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, δημιούργησε πολλές ευκαιρίες, αλλά “έπεσε” πάνω σε έναν εξαιρετικό Επασί, ο οποίος κράτησε ζωντανούς τους Καμερουνέζους, για να έρθει ο Αμπουμπακάρ στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού και να διαμορφώσει το τελικό 1-0.

Μόνο ικανοποιημένος μπορεί να είναι από τους παίκτες του ο κόουτς Τίτε, αφού παρά το εκτεταμένο ροτέισιον κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο και από καθαρή ατυχία δεν κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στην αναμέτρηση. Ο Επασί αρνήθηκε το γκολ στον Μαρτινέλι νωρίς στο παιχνίδι (13′), στέλνοντας κόρνερ την πολύ καλή κεφαλιά του σταρ της Άρσεναλ. Η πρώτη φορά που απειλήθηκε ουσιαστικά η άμυνα της “Σελεσάο” ήταν στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, με τον Έντερσον να δείχνει εξαιρετικά αντανακλαστικά στην κεφαλιά του Εμπουεμό. Παρόμοια εικόνα και στο β’ μέρος, με τη Βραζιλία να έχει το πάνω χέρι και το Καμερούν να “κλέβει” τη νίκη με την κεφαλιά του Αμπουμπακάρ, στην πρώτη του ουσιαστική ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο.

Χάνουν το υπόλοιπο του Μουντιάλ οι Γκαμπριέλ Χεσούς και Άλεξ Τέλες. Εκτός και ο Άλεξ Σάντρο, με τον Ντανίλο να παίρνει πιθανότατα τη θέση του στο αριστερό άκρο της άμυνας. Ο τεχνικός της “Σελεσάο” δήλωσε πως ο Νειμάρ θα είναι στην αποστολή για το σημερινό παιχνίδι και πιθανώς να βρεθεί στην αρχική ενδεκάδα.

ΒΡΑΖΙΛΙΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Δεν έχει σκοράρει στο 1ο ημίχρονο των τελευταίων 5 αγώνων της στο Παγκόσμιο Κύπελλο, ισοφαρίζοντας το ρεκόρ που “έτρεξε” στη διοργάνωση του 1994.

*Με n/g ολοκληρώθηκαν τα τελευταία 6 επίσημα παιχνίδια της.

*Δεν έχει δεχτεί γκολ στα 5/6 τελευταία επίσημα παιχνίδια της.

Σούπερ προσφορά*, ΤΡΙΠΛΟ ΔΩΡΟ* στο ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ 21+ | Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Κίνδυνος εθισμού & απώλειας περιουσίας | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΝΟΤΙΑ ΚΟΡΕΑ

Δείτε εδώ όλο το ρόστερ με αναλυτικές πληροφορίες για όλους τους παίκτες της Νότιας Κορέας

Προηγούμενο ματς: Πήρε τη νίκη-πρόκριση με 2-1 επί της Πορτογαλίας, για την τελευταία αγωνιστική των ομίλων. Σε ένα παιχνίδι όπου χρειαζόταν μόνο νίκη, τα πράγματα δεν ξεκίνησαν καλά για την ίδια, με τους Πορτογάλους να ανοίγουν το σκορ μόλις στο 5ο λεπτό και να είναι καλύτεροι γενικά στο 1ο ημίχρονο. Οι Νοτιοκορεάτες εκμεταλλεύτηκαν ένα δώρο της αντίπαλης άμυνας και ισοφάρισαν σε 1-1 στο 27′. Οι αλλαγές της στο β’ μέρος έκαναν τη διαφορά, με την ίδια να έχει τον έλεγχο του αγώνα και τον Χουάνγκ Χι-Τσαν να γίνεται ήρωας για τη χώρα του, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1 στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης.

Με τη νίκη αυτή οι Νοτιοκορεάτες τερμάτισαν στη 2η θέση του ομίλου τους, “προσπερνώντας” στο νήμα την Ουρουγουάη λόγω καλύτερης επιθετικής συγκομιδής. Σε ένα παιχνίδι “ζωής και θανάτου” δεν πλήρωσε το νωθρό της ξεκίνημα, έδειξε χαρακτήρα στον αγωνιστικό χώρο και έφτασε σε μεγάλη ανατροπή, παίρνοντας την πρώτη της πρόκριση στη νοκ-άουτ φάση της διοργάνωσης μετά το 2010. Ο Πάουλο Μπέντο θέλει σήμερα να γίνει ο πρώτος Πορτογάλος προπονητής που παίρνει νίκη σε τελική φάση Παγκοσμίου Κυπέλλου.

“Θεωρώ άδικο το γεγονός ότι πρέπει να παίξουμε 72 ώρες μετά το τελευταίο μας παιχνίδι για τους ομίλους. Σίγουρα είναι δύσκολο να αντιμετωπίζεις μία τόσο δυνατή ομάδα όπως οι Βραζιλιάνοι. Έχουν όλα τα φόντα για να κατακτήσουν το Μουντιάλ”, δήλωσε μεταξύ άλλων ο προπονητής των Νοτιοκορεατών.

Χωρίς απουσίες θα παραταχθεί στη σημερινή αναμέτρηση, με τον Χουάνγκ Χι-Τσαν να έχει πιθανότητες να βρεθεί στην αρχική ενδεκάδα.

ΝΟΤΙΑ ΚΟΡΕΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Over2.5 γκολ στα 4/5 τελευταία επίσημα παιχνίδια της.

*Τα 11 από τα τελευταία 12 γκολ της σε Παγκόσμιο Κύπελλο έχουν έρθει στο 2ο ημίχρονο των παιχνιδιών της, ενώ τα 4 από τα τελευταία 7 τέρματα της έχουν σημειωθεί στις καθυστερήσεις.

*Με Χ ημίχρονο ολοκληρώθηκαν τα 3/5 τελευταία επίσημα παιχνίδια της.