13η αγωνιστική

*Over 3.5 τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΤΖΟΥΡΓΚΑΡΝΤΕΝ

Προηγούμενο ματς: Νίκη 0-1 επί της Χάκεν, σε φιλικό προετοιμασίας. Το τέρμα του Μπεργκ στο 61ο λεπτό, διαμόρφωσε και το τελικό αποτέλεσμα.

Αήττητο σερί πέντε αγώνων πρωταθλήματος για τη Τζουργκάρντεν, με τρεις νίκες και δυο ισοπαλίες. Την τελευταία αγωνιστική πριν τη διακοπή, η ομάδα των Κιμ Μπέργκστραντ και Τόμας Λάγκερλεφ υποδέχθηκε τη Νόρκεπινγκ, με την οποία έμεινε στο 2-2. Βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο, όμως είχε αντίδραση και κατάφερε να ισοφαρίσει στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Είχε επιθετικό μονόλογο στη συνέχεια, αλλά δεν κατάφερε το κάτι παραπάνω, την ώρα που γλίτωσε και τα χειρότερα χάρη στο δοκάρι.

Δεύτερη διαδοχική ισοπαλία, μετά και το εκτός 1-1 με την Έλφσμποργκ, οπότε και μοιράζεται την τέταρτη θέση στη βαθμολογία Α Σουηδίας με την Κάλμαρ, έχοντας όμως και παιχνίδι περισσότερο. Επικράτησε στα 6/7 εντός της, στα τέσσερα από αυτά κράτησε και το μηδέν στην άμυνα. Στη διακοπή, επικράτησε με 0-1 της ΑΪΚ, σε φιλικό προετοιμασίας.

Απέκτησε τον Τυνήσιο μπακ Ραμί Καΐμπ από την Χέρενφεν, ενώ παραχώρησε στην Γκόου Αχέντ Ινγκλς τον φορ Βίκτορ Έντβαρντσεν. Δεν έχει ακόμη δικαίωμα συμμετοχή ο Ούνε Λάρσον, που επέστρεψε από τον δανεισμό του στον Παναιτωλικό. Εκτός μάχης και οι Γκούσταβ Βικχάιμ και Έλιοτ Κεκ.

Τζουργκάρντεν Στατιστικά

*Under 2.5 τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal και Under 2.5 τα 3/4 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΒΑΡΜΠΕΡΓΚΣ

Προηγούμενο ματς: Ήττα 6-1 από την Έλφσμποργκ, σε φιλικό προετοιμασίας. Βρέθηκε πίσω με 4-0 (3′, 23′, 45′, 53′), μείωσε προσωρινά με το πέναλτι του Έλιντον στο 65ο λεπτό, για να δεχθεί ακόμη δυο τέρματα στην πορεία (76′, 87′). Έπαιζε με δέκα παίκτες από το 77ο λεπτό και έπειτα.

Δεν έχει γευτεί ακόμη τη χαρά της νίκης η Βάρμπεργκς στο φετινό πρωτάθλημα. Την τελευταία αγωνιστική πριν τη διακοπή, υποδέχθηκε τη Χάλμσταντ, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 1-2. Σε ένα κακό ποιοτικά παιχνίδι, μπορεί να ισοφάρισε προσωρινά προς το φινάλε και σε μια από τις λίγες στιγμές που είχε, ωστόσο δέχθηκε και δεύτερο τέρμα στο 90′.

Δεύτερη διαδοχική ήττα, μετά και το εντός 0-2 από τη Χάκεν, φτάνοντας παράλληλα τις επτά στα δώδεκα πρώτα παιχνίδια της. Γεγονός που την αφήνει στην τελευταία θέση, με μόλις πέντε βαθμούς. Στη διακοπή, γνώρισε τη συντριβή με 6-1 από την Έλφσμποργκ, σε φιλικό προετοιμασίας.

Εδώ και μερικά 24ωρα, αποτελεί παρελθόν από την τεχνική ηγεσία ο Γιοακίμ Πέρσον, ο οποίος συμφώνησε με τη Χόρσενς στη Δανία. Για την ώρα, χρέη υπηρεσιακού θα εκτελεί ο Μάρτιν Σκόγκμαν. Αρκετά τα αγωνιστικά προβλήματα που έχει να διαχειριστεί πάντως σήμερα.