*Με Under 2.5 γκολ έληξαν τα 3/5 τελευταία ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

*Με No Goal ολοκληρώθηκαν τα 4/5 πρόσφατα παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

*Αποτέλεσμα πρώτου γύρου: Λίνκολν-Τσέλτεναμ 2-0.

ΤΣΕΛΤΕΝΑΜ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη εναντίον της Μπέρτον με σκορ 1-2, στα πλαίσια της 18ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Προβάδισμα πήραν οι γηπεδούχοι με τον Σέντον στο 45+4’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Τέιλορ στο 51’ και δέχθηκαν την ανατροπή από τον Ντέιβις στο 71’.

Άκρως αποτελεσματική εμφάνιση και σημαντικό τρίποντο για τη Τσέλτεναμ. Παρά το γεγονός ότι έμεινε πίσω στο σκορ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, στην επανάληψη εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες που δημιούργησε, ανατρέποντάς το.

Προέρχεται από τεράστια νίκη και πρέπει σήμερα να εκμεταλλευτεί το πλεονέκτημα έδρας ώστε να παραμείνει ζωντανή στη μάχη της παραμονής. Έχει μία αγωνιστική λιγότερη από την 20η Μπέρτον, η οποία βρίσκεται στο +2 από εκείνη, όμως το έργο της αναμένεται τρομερά δύσκολο, αφού αντιμετωπίζει τη Λίνκολν που δίνει εξίσου μάχη για να βρεθεί στα πλέι-οφ. Αναγκασμένη να παίξει ανοιχτά, ψάχνοντας το γκολ που θα τη φέρει ένα βήμα πιο κοντά στο στόχο της, αν και θα πρέπει να δείξει προσοχή στα αμυντικά της καθήκοντα, αφού οι φιλοξενούμενοι αποτελούν κίνδυνο μεσοεπιθετικά.

Τσέλτεναμ Στατιστικά

*Με Goal/Goal τα 4/5 τελευταία ματς.

*Με Over 2.5 τα 4/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΛΙΝΚΟΛΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη εναντίον της Όξφορντ με σκορ 0-1, στα πλαίσια της 40ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Μαντρόιου με πέναλτι στο 47’.

Αποτελεσματική εμφάνιση και νίκη για τη Λίνκολν. Παρά την πίεση που δέχθηκε καθ’ όλη τη διάρκεια του ματς, παρέμεινε σταθερή, διατηρώντας ανέπαφη την εστία της έστω και δύσκολα. Μεσοεπιθετικά είχε ευκαιρίες και κατάφερε να προηγηθεί με την έναρξη της επανάληψης, με το τελικό αποτέλεσμα να παραμένει έτσι ως το τέλος.

Την ευκαιρία να ισοβαθμήσει με την Όξφορντ στην 6η θέση έχει, αρκεί να περάσει από την έδρα της Τσέλτεναμ. Διαθέτει μεν ανώτερο σύνολο και βρίσκεται σε καλύτερη κατάσταση, παρ’ όλα αυτά οι γηπεδούχοι παλεύουν για να παραμείνουν στην κατηγορία και αναμένεται να της βάλουν δύσκολα. Μπορεί κάλλιστα να εκμεταλλευτεί τα πολλά προβλήματα που έχει στα μετόπισθεν, ώστε να βρει πιο εύκολα το δρόμο προς τα δίχτυα, αλλά παράλληλα δεν θα πρέπει να παραμελήσει τα αμυντικά της καθήκοντα, αφού δεν αναμένεται να αφήσουν ανεκμετάλλευτα τυχόν αστάθειες και λάθη.