*17η αγωνιστική.

*Η Τσέλσι είναι αήττητη στα τελευταία 26 εντός έδρας ματς για την Πρέμιερ Λιγκ κόντρα στην Έβερτον (15-11-0). Αν δε χάσει ούτε σήμερα, θα είναι το μεγαλύτερο εντός έδρας αήττητο σερί στην ιστορία της κόντρα σε οποιοδήποτε αντίπαλο σε επίπεδο Πρέμιερ Λιγκ!

*Η Τσέλσι έχει 7/11 νίκες σε επίπεδο Πρέμιερ Λιγκ σε αγώνες που διεξήχθησαν Πέμπτη.

*Ο Ρομέλου Λουκάκου έπαιξε στην Έβερτον απ’ το 2013 μέχρι το 2017, είναι ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία της στην Πρέμιερ Λιγκ με 68 γκολ! Έχει σκοράρει μόλις μια φορά εναντίον της.

ΤΣΕΛΣΙ ΑΝΑΛΥΣΗ

Ζορίστηκε αρκετά, αλλά στο τέλος πήρε ό,τι ήθελε απέναντι στη Λιντς το Σάββατο. Η Λιντς πήρε το προβάδισμα με πέναλτι στο 28’, είχε τη δυνατότητα να πάει στα αποδυτήρια με το υπέρ της σκορ, ωστόσο υπέπεσε σε παιδιάστικο λάθος και στην ουσία πρόσφερε το 1-1 λίγο πριν την ανάπαυλα. Στο δεύτερο μέρος η Τσέλσι πήρε προβάδισμα στο 58’ με πέναλτι, όμως η Λιντς ισοφάρισε σε μια απ’ τις ελάχιστες καλές στιγμές της στο 83’. Εντούτοις, ένα ανόητο πέναλτι στις καθυστερήσεις έφερε το τελικό 3-2.

Ακόμη ένα παιχνίδι που η ομάδα του Τούχελ προβληματίζει ιδιαίτερα στο ανασταλτικό κομμάτι, έχει δεχτεί 8 γκολ στα τελευταία τρία ματς σ’ όλες τις διοργανώσεις, ακριβώς όσα είχε δεχτεί στα προηγούμενα 18! Το θετικό είναι ότι επέστρεψε στις νίκες μετά το εκτός έδρας «στραπάτσο» κόντρα στη Γουέστ Χαμ (3-2), έχει ρεκόρ 3-2-1 στις τελευταίες έξι αγωνιστικές, με 36 πόντους είναι τρίτη στη βαθμολογία, στο -5 απ’ την πρωτοπόρο Μάντσεστερ Σίτι (κέρδισε την Τρίτη) και στο -1 απ’ τη Λίβερπουλ. Επιστρέφουν οι Τσαλόμπα (Μέσος, 9,2) και Καντέ (Μέσος, 8,2), ο δεύτερος θα ξεκινήσει απ’ τον πάγκο.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση 3-2 επί της Λιντς. Το 0-1 ο Ραφίνια στο 28’ με πέναλτι, το 1-1 έκανε ο Μάουντ στο 42’, το 2-1 ήρθε στο 58’ με πέναλτι του Ζορζίνιο. Ισοφάρισε ο Γκέλχαρντ στο 83’ για τη Λιντς, το τελικό 3-2 διαμορφώθηκε στις καθυστερήσεις με δεύτερο πέναλτι του Ζορζίνιο.

ΤΣΕΛΣΙ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Δέχτηκε γκολ στα πέντε τελευταία παιχνίδια της σ’ όλες τις διοργανώσεις (δες το στη betshop).

*Σκόραρε τουλάχιστον μία φορά στο πρώτο ημίχρονο στα 7/8 τελευταία παιχνίδια της σ’ όλες τις διοργανώσεις.

*Έρχεται από 5/6 Over 2.5 ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης, τα τέσσερα ήταν Over 3.5.

ΕΒΕΡΤΟΝ ΑΝΑΛΥΣΗ

«Πυροτέχνημα» ήταν η εντός έδρας νίκη κόντρα στην Άρσεναλ, η Έβερτον γύρισε κατευθείαν στις προβληματικές εμφανίσεις και τις ήττες. Έπαιξε στο γήπεδο της Κρίσταλ Πάλας την Κυριακή, ο αντίπαλος την πίεσε και απείλησε από νωρίς, στο πρώτο μέρος ήταν πολύ κατώτερη, η Πάλας προηγήθηκε δίκαια. Πιο ουσιαστική και στο δεύτερο μέρος, βρήκε δεύτερο γκολ στο 62’ από στατική φάση, η μείωση του Ροντόν στο 70’ άλλαξε τα δεδομένα, η Έβερτον είχε μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση λίγο πριν το φινάλε. Ωστόσο, από λάθος της Έβερτον ήρθε το τελικό 3-1 στο τέλος, η νίκη της Πάλας κρίθηκε δίκαιη.

Επιστροφή στις ήττες για τους «εφοπλιστές» μετά το 2-1 επί της Άρσεναλ, είχε προηγηθεί αρνητικό σερί οκτώ αγωνιστικών (0-2-6), με 18 πόντους η Έβερτον είναι 14η στη βαθμολογία, στο +7 απ’ την τελική τριάδα. Προέκυψαν δύο σοβαρά προβλήματα, καθώς οι Ριτσάρλισον και Τάουνσεντ θα χάσουν σίγουρα τις επόμενες εβδομάδες λόγω τραυματισμών, άρρωστος είναι ο Ντιν, ο οποίος ούτως ή άλλως είναι σε δυσμένεια λόγω κακής σχέσης με τον Μπενίτεθ, αμφίβολοι είναι οι Άλαν και Κόουλμαν. Χωρίς νίκη η Έβερτον στα έξι τελευταία εκτός έδρας ματς της Πρέμιερ (0-1-5), έρχεται από τέσσερις σερί ήττες.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-1 κόντρα στην Κρίσταλ Πάλας. Το 1-0 ο Γκάλαχερ στο 41’, το 2-0 έκανε ο Τόμκινς στο 62’. Μείωσε ο Ροντόν στο 70’, το τελικό 3-1 ήρθε στις καθυστερήσεις απ’ τον Γκάλαχερ. Δίκαιο το τελικό αποτέλεσμα.