* 16η αγωνιστική

* No Goal τα 6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

* Στον 1ο γύρο (21/04): Κουρεσάρε – Τρανς Νάρβα 5-0

ΤΡΑΝΣ ΝΑΡΒΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (1-4) επί της Πάρνου Βάπρους. Οι Κουκιανίτζε (23’) και Σκίνγιοφ (38’) έκαναν το 0-2 του ημιχρόνου, στο 43’ αποβλήθηκε ο Βάλγια της Πάρνου και στο 47’ ο Ρολόν της Τρανς. Ο Κουκιανίτζε (55’) έκανε το 0-3, ο Τίισμα (69’) μείωσε για τους γηπεδούχους και ο Καμπορέ (85’) διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Εντυπωσιακή η ανάκαμψη των τελευταίων εβδομάδων για την Τρανς Νάρβα, το Σάββατο πέτυχε 4η διαδοχική νίκη, τριπλασιάζοντας την συγκομιδή που είχε στα 11 πρώτα παιχνίδια της σεζόν!

Ιδανικό το ντεμπούτο του κόουτς Μορέιρα στον πάγκο της, δεν έχασε ρυθμό στην επιστροφή από τη διακοπή, σκοράροντας “καρέ” τερμάτων σε back to back παιχνίδια!

Από μακρινό φάουλ, που κόντραρε, πέτυχε το πρώτο γκολ στην έδρα της Πάρνου, έχασε δύο τεράστιες ευκαιρίες μεταβάσεων πριν εκμεταλλευτεί αδράνεια στατικής φάσης για το 0-2.

Απάντησε με οριζόντιο δοκάρι η Πάρνου, είχε και δεύτερο στο ξεκίνημα της επανάληψης. Σε αντεπίθεση όμως η Νάρβα πέτυχε και τρίτο γκολ κι έδωσε χαρακτήρα αγγαρείας στο τελευταίο ημίωρο.

ΤΡΑΝΣ ΝΑΡΒΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 3.5 τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της

* Goal/Goal τα 4/5 τελευταία εντός για το πρωτάθλημα

ΚΟΥΡΕΣΑΡΕ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Νόμε Γιουνάιτεντ. Στο 37’ αποβλήθηκε ο Μουσολίτιν της Νόμε, στο 43’ ο Παγιουνούρμ άνοιξε το σκορ για την Κουρεσάρε, αλλά ο Ντεμίντοφ (45’) ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους.

Ούτε υποδεχόμενη την ουραγό του πρωταθλήματος κατάφερε να σταματήσει το αρνητικό πρωταθληματικό σερί η Κουρεσάρε, συμπλήρωσε 8 ματς δίχως νίκη (0-5-3) και διατηρήθηκε στο όριο (+1) εκτός επικίνδυνης ζώνης.

Η Νόμε απείλησε πρώτη στο ματς, άγγιξε δις το προβάδισμα σε κόρνερ. Από στατικά δημιούργησε φάσεις και η Κουρεσάρε η οποία απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα λόγω χτυπήματος νεύρων.

Με μακρινή εκτέλεση φάουλ (30 μέτρα) προηγήθηκε, αλλά οι φιλοξενούμενοι είχαν άμεση απάντηση σε μετάβαση. Στο δεύτερο ημίχρονο κυριάρχησε η Κουρεσάρε και ξόδεψε δύο τεράστιες ευκαιρίες για να πάρει το “τρίποντο”.