*Πρώτο παιχνίδι για την ημιτελική φάση του κυπέλλου Δανίας, οπότε και ακολουθεί ρεβάνς στην έδρα της Άαλμποργκ. Δεν είναι σε ισχύ ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση ίδιου αποτελέσματος στα δυο παιχνίδια, ακολουθεί ημίωρη παράταση και εφόσον χρειαστεί η διαδικασία των πέναλτι.

*Αήττητη η Σίλκεμποργκ στα επτά τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο την Άαλμποργκ, μετρώντας πέντε νίκες και δυο ισοπαλίες.

*Goal/Goal και Over 2.5 τα έξι τελευταία παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

*Η ομάδα που θα προκριθεί στον τελικό, θα αντιμετωπίζει το νικητή του ζευγαριού Νόρντζελαντ – Κοπεγχάγη.

*Στο πρωτάθλημα: Σίλκεμποργκ – Άαλμποργκ 3-1, Άαλμποργκ – Σίλκεμποργκ 1-2

*Στα πλέι άουτ: Σίλκεμποργκ – Άαλμποργκ 2-2

ΣΙΛΚΕΜΠΟΡΓΚ (Α’)

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 2-2 με την Άαλμποργκ, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 23ο λεπτό και παρότι έκανε την ανατροπή πριν το ημίχρονο με τους Μπους (26′) και Άνταμσεν (πεν. 42′), εν τέλει δέχθηκε την ισοφάριση στο 89′.

Δεν έχει πανηγυρίσει κάποια νίκη εδώ και τρία παιχνίδια η Σίλκεμποργκ, ανεξάρτητα από τη διοργάνωση. Την περασμένη Παρασκευή, η ομάδα του Κεντ Νίλσεν υποδέχθηκε την Άαλμποργκ, για το πρωτάθλημα, με την οποία έμεινε στο 2-2. Για ακόμη μια φορά δεν έπεισε με την εμφάνιση της, καθώς μπορεί να έκανε την ανατροπή πριν το ημίχρονο και να έδειχνε ότι θα πάρει το θετικό αποτέλεσμα, εν τέλει όμως δεν είχε καθαρό μυαλό στο φινάλε και δέχθηκε την ισοφάριση.

Συμπλήρωσε έτσι έξι σερί αγωνιστικές χωρίς τρίποντο, οπότε και βρίσκεται στην τρίτη θέση των πλέι άουτ, στο -7 από την κορυφή αυτών και στο +10 από την παραμονή. Σε ότι αφορά τα του κυπέλλου τώρα, στα προημιτελικά απέκλεισε με δυο νίκες τη Σοντερίσκε (0-2 εκτός, 3-2 εντός). Μακροχρόνια η απουσία του Γκούσταβ Νταλ, εκτός αποστολής έμειναν και οι Φέλιξ, Ένχελ, Όγκεσεν και Άνταμσεν.

Σίλκεμποργκ Στατιστικά

*Goal/Goal τα 6/7 τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2.5 τα έξι τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΑΑΛΜΠΟΡΓΚ (Α’)

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 2-2 με τη Σίλκεμποργκ, για το πρωτάθλημα. Παρότι προηγήθηκε με τον Γκράνλι στο 23′, δέχθηκε την ανατροπή πριν το ημίχρονο (26′, πεν. 42′), πριν ισοφαρίσει εν τέλει με τον Ραμκίλντε στο 89ο λεπτό.

Όπως η σημερινή της αντίπαλος, έτσι και η Άαλμποργκ αγνοεί τη νίκη στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια που έδωσε. Την περασμένη Παρασκευή, η ομάδα του Όσκαρ Χίλιεμαρκ φιλοξενήθηκε από τη Σίλκεμποργκ, για τα πλέι άουτ του πρωταθλήματος, με την οποία αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2. Ευτύχησε να προηγηθεί στο σκορ, όμως δέχθηκε την ανατροπή πριν το ημίχρονο. Παρόλα αυτά δεν το έβαλε κάτω, συνέχισε να πιέζει και εν τέλει δικαιώθηκε στο φινάλε.

Μετά και από αυτή την απώλεια, διατηρείται στην τελευταία θέση της κατάταξης, ούσα παράλληλα στο -6 από τη ζώνη παραμονής. Έκανε την έκπληξη στον προηγούμενο γύρο του κυπέλλου, αποκλείοντας με συνολικό σκορ 2-1 τη Βίμποργκ (νίκη 2-0 εντός, ήττα 1-0 εκτός). Δύσκολα θα δώσει το παρόν ο Αντρέας Πόουλσεν.