13η αγωνιστική

*Under 2.5 τα πέντε τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΑΝΕΣΙ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 1-2 επί της Κεβιγί, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε στο 17′ με τον Ζαν και παρότι δέχθηκε την ισοφάριση έξι λεπτά αργότερα, εν τέλει βρήκε και πάλι δίχτυα στο 49′ με τον Λαρός.

Επιστροφή στις επιτυχίες για την Ανεσί, μετά από τέσσερα παιχνίδια, στα οποία και είχε από δυο ισοπαλίες και ήττες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Λορέν Γκουγιό φιλοξενήθηκε από την Κεβιγί, στην έδρα της οποίας επικράτησε με 1-2.

Μπήκε πιο δυναμικά και προηγήθηκε σχετικά νωρίς μετά από στημένη φάση, ωστόσο δέχθηκε γρήγορα την ισοφάριση. Γλίτωσε από δεύτερο τέρμα χάρη στο δοκάρι πριν την ανάπαυλα και με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου βρήκε και πάλι δίχτυα, μετά από εκτέλεση κόρνερ, το οποίο και διατήρησε μέχρι τέλους.

Βρίσκεται έτσι στα μέσα της κατάταξης, με 15 βαθμούς, όσους έχουν και οι Καέν και Κονκαρνό. Αήττητη στα πέντε πιο πρόσφατα εντός της (1-4-0).

Ανεσί Στατιστικά

*Goal/Goal τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα 3/4 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΛΑΒΑΛ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 0-0 με την Αμιάν, για το πρωτάθλημα.

Μακριά από τα νικηφόρα αποτελέσματα έμεινε για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι η Λαβάλ, μετά και την ήττα 0-1 από τη Σεντ Ετιέν. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ολιβιέ Φραπολί φιλοξενήθηκε από την Αμιάν, με την οποία αναδείχθηκαν ισόπαλες χωρίς τέρματα.

Παρατάχθηκε κατά κύριο λόγο με αμυντικούς προσανατολισμούς και παρότι δέχθηκε πίεση, κατάφερε να αντέξει σε αυτή και να αποφύγει τα χειρότερα. Η ίδια απείλησε ελάχιστα και κατά κύριο λόγο με αντεπιθέσεις, αλλά δεν κατάφερε το κάτι παραπάνω.

Δεύτερο σερί ματς που δεν κατάφερε να σκοράρει, ωστόσο παρά τη νέα απώλεια διατηρείται στην κορυφή, στο +2 από τη Σεντ Ετιέν. Αήττητη στις πέντε τελευταίες εξόδους της, στις οποίες κράτησε και ανέπαφη την εστία της (3-2-0).