*Με Under 2.5 γκολ έληξαν τα 3/5 τελευταία ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

*Με Goal/Goal ολοκληρώθηκαν τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

*Αποτέλεσμα πρώτου γύρου(Απερτούρα): Κλαμπ Λεόν-Κλαμπ Τιχουάνα 0-1.

ΚΛΑΜΠ ΤΙΧΟΥΑΝΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία εναντίον της Μοντερέι με σκορ 1-1, στα πλαίσια της 9ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το σκορ άνοιξαν οι γηπεδούχοι με τον Κορόνα στο 58’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Κανάλες στο 84’.

Το τρίποντο μέσα από τα χέρια της έχασε η Κλαμπ Τιχουάνα. Είχε τον έλεγχο του αγώνα, δημιούργησε πολλές ευκαιρίες και κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα. Στα τελευταία λεπτά όμως έβγαλε αδράνεια, την οποία εκμεταλλεύτηκαν πλήρως οι φιλοξενούμενοι, φέρνοντας το ματς στα ίσα.

Παρά τα θετικά στοιχεία που έχει αφήσει σε αρκετές από τις αναμετρήσεις της, δεν έχει καταφέρει να αποσπάσει ακόμα το πρώτο της τρίποντο στο πρωτάθλημα. Είναι μεν μαχητική, σκοράρει σχεδόν μόνιμα, όμως είναι τρομερά επιρρεπής στα μετόπισθεν, με αποτέλεσμα να μην μπορεί να σταματήσει να δέχεται γκολ.

Κλαμπ Τιχουάνα Στατιστικά

*Με Goal/Goal τα 4/5 τελευταία ματς.

*Με Under 2.5 τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΚΛΑΜΠ ΛΕΟΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη εναντίον της Ατλέτικο Σαν Λουίς με σκορ 1-0, στα πλαίσια της 8ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το γκολ που χώρισε τις δύο ομάδες σκόραρε ο Μπαριέρο στο 90+1’.

Καλή εμφάνιση και νίκη για την Κλαμπ Λεόν. Δημιούργησε ευκαιρίες παρά το αριθμητικό μειονέκτημα που είχε στο δεύτερο ημίχρονο και εν τέλη κατάφερε να σκοράρει στις καθυστερήσεις του ματς. Αμυντικά δέχθηκε πίεση, παρ’ όλα αυτά κράτησε μακριά από την εστία της τους φιλοξενούμενους.

Να διπλασιάσει τις νίκες της θέλει στο σημερινό παιχνίδι, και ίσως έχει την κατάλληλη ευκαιρία για να το πετύχει, αφού βρίσκει μπροστά της την κάκιστη αμυντικά Κλαμπ Τιχουάνα. Πολλά τα σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή της παρ’ όλα αυτά, σπάνιες είναι οι περιπτώσεις στις οποίες δεν δέχθηκε γκολ, όμως θετικό είναι το γεγονός ότι συνηθίζει να σκοράρει εξίσου στις περισσότερες αναμετρήσεις της.