*36η και τελευταία αγωνιστική

*Τελικός παραμονής. Ισόβαθμες οι δύο ομάδες, όποια ομάδα κερδίσει μένει στην κατηγορία, η ηττημένη θα παίξει στα play off παραμονής. Η Αννάν υπερτερεί στην ισοβαθμία, μένει στην κατηγορία και με ισοπαλία.

*Σε προηγούμενους γύρους: Αννάν – Στέρλινγκ Άλμπιον 3-0, Στέρλινγκ Άλμπιον – Αννάν 1-1, Αννάν -Στέρλινγκ Άλμπιον 2-1

*Τρία σερί 2-3 γκολ στα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΣΤΕΡΛΙΝΓΚ ΑΛΜΠΙΟΝ

Προηγούμενο ματς: Η Στέρλιμγκ Άλμπιον κέρδισε 1-3 εκτός έδρας το Εδιμβούργο, παρόλο που αρχικά ισοφαρίστηκε από τον ΜακΝτόναλντ στο 27’, έχοντας προηγηθεί με τον Κάρικ στο 19’. Πήρε τη νίκη με δύο τέρματα στο δεύτερο ημίχρονο, με τους ΜακΠέικ (54’), Χίλσον (82’).

Η Στέρλινγκ Άλμπιον κέρδισε έπειτα από τέσσερα παιχνίδια ξανά, έστω και τον ουραγό Εδιμβούργο, με 1-3, αποτέλεσμα που διατηρεί τις ελπίδες της για να παραμείνει στην κατηγορία, χωρίς να παίξει play off.

Αλλά για να συμβεί αυτό, ουσιαστικά πρέπει να κερδίσει σήμερα σε έναν αγώνα που είναι σαν play off. Όχι και πάρα πολύ εύκολο για μία ομάδα με οκτώ ήττες στους 15 τελευταίους αγώνες και μόλις τρεις νίκες, οι δύο επί του υποβιβασμένου Εδιμβούργου!

Στέρλινγκ Άλμπιον Στατιστικά

*2/3 N/G στα τελευταία παιχνίδια της

*3/5 over 2,5 2,5 στα τελευταία παιχνίδια της

ΑΝΝΑΝ

Προηγούμενο ματς: Η Αννάν έφερε 3-3 εντός έδρας με την Φόλκερκ, αν και βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ, την δεύτερη με δύο γκολ διαφορά! Δέχθηκε γκολ από τον Χέντερσον στο 11’, αλλά ισοφάρισε με πέναλτι του Γκίμπσον στις καθυστερήσεις. Στη συνέχεια “έφαγε” δύο τέρματα ακόμη, από τους Χέντερσον (48’), Νέσμπιτ (61’), αλλά κατάφερε να ισοφαρίσει με γκολ από πέναλτι του Γκίμπσον στο 76’ και με τέρμα του Γκιμπς στις καθυστερήσεις.

H Αννάν τελειώνει το πρωτάθλημα αποφασισμένη να αποφύγει τη διαδικασία των play off για την παραμονή, κάτι που θα συμβεί αν δεν χάσει σήμερα.

Στον τελευταίο της αγώνα κατάφερε να φέρει 3-3 εντός έδρας με την πρωταθλήτρια και πρωτοπόρο Φόλκερκ, πρώτη της ισοπαλία έπειτα από δύο σερί νίκες.

Και μακριά από την έδρα της κέρδισε τον τελευταίο αγώνα και δεν χάνει τους τρεις πιο πρόσφατους. Κάτι που αν επαναλάβει, θα πετύχει τον στόχο της.