*Αγώνας εξ αναβολής

*Στον πρώτο γύρο: Αλ Χιλάλ – Αλ Αχλί 3-1

*6/7 G/G στα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΑΛ ΑΧΛΙ

Προηγούμενο ματς: Η Αλ Αχλί κέρδισε 4-1 εντός έδρας την Νταμάκ, “καθαρίζοντας” από πολύ νωρίς τον αγώνα, αφού σκόραρε τέσσερα γκολ στα πρώτα 25 λεπτά με τους Αλ Τζοχάνι (7’), Αλ Μπρίκαν (10’), Μαχρέζ (19’ πεν.), Φιρμίνιο (25’). Η αντίπαλος της απλά μείωσε με τον Άντολιτς στο 62’.

Η Αλ Αχλί επέστρεψε στις νίκες και τις πολύ καλές εμφανίσεις, κερδίζοντας με 4-1 εντός έδρας την Νταμάκ, σε έναν αγώνα πο μπήκε πάρα πολύ δυνατά και μάλλον αιφνιδίασε την αντίπαλο της, κερδίζοντας την με 4-0 στα μισά του ημιχρόνου.

Αυτή ήταν η πρώτη της νίκη έπειτα από δύο αγώνες που δεν τα είχε καταφέρει, αν και στο γήπεδό της έχει δύο σερί νίκες στα πιο πρόσφατα παιχνίδια της.
Βρίσκεται σταθερά στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα, τελευταία που οδηγεί σε κάποια διασυλλογική διοργάνωση της επόμενης σεζόν, ξεφεύγοντας πάλι, στο συγκεκριμένα, από την Αλ Τααβόν που την ακολουθεί.

Ας μην λησμονούμε, πώς παρότι νεοφώτιστη στην κατηγορία, έκανε πολύ μεγάλη αγωνιστική επένδυση, καθώς απέκτησε παίκτες όπως οι Φιρμίνιο, Κέσι, Μαχρέζ, Σεντ-Μαξιμίν που “κοσμούν” την ενδεκάδα της.

Αλ Αχλί Στατιστικά

*4/5 G/G στα τελευταία παιχνίδια της.

*9/15 under 2,5 εντός έδρας

ΑΛ ΧΙΛΑΛ

Προηγούμενο ματς: Η Αλ Χιλάλ κέρδισε 0-3 εκτός έδρας την Αλ Τααβόν, με τον Μίτροβιτς να ανοίγει το σκορ στο 40ο λεπτό, ο Αμπντουλχαμίντ στο 70’ έκανε το 0-2 και το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Αλ Σεχίρι στις καθυστερήσεις.

Η Αλ Χιλάλ πέρασε και από την επικίνδυνη έδρα της Αλ Τααβόν, με 0-3, έχοντας ακόμη δύο σημαντικά εμπόδια πριν την κατάκτηση του τίτλου ως αήττητη!
Το ένα είναι το σημερινό παιχνίδι με την Αλ Αχλί και το άλλο είναι ο αγώνας με την δεύτερη Αλ Νασρ, απέναντι δηλαδή στις δύο ομάδες που είναι ακριβώς από κάτω της στο βαθμολογικό πίνακα.

Βέβαια με την ομάδα στο +9 από την δεύτερη θέση, το μόνο διακύβευμα είναι το αήττητο και όχι η κατάκτηση του πρωταθλήματος, αφού απομένουν μόνο τέσσερις αγωνιστικές. Τον τίτλο θα τον πάρει μόλις κατακτήσει τέσσερις ακόμη βαθμούς.

Κατά τα άλλα συνεχίζεται το εντυπωσιακό ρεκόρ της, αφού αν εξαιρεθεί η μία και μοναδική της ήττα στους 47 τελευταίους αγώνες, έχει 38/39 νίκες στα πιο πρόσφατα παιχνίδια της. Διαθέτει επίσης την καλύτερη άμυνα και επίθεση της κατηγορίας.