*Πλέι οφ πρωταθλητή, 8η αγωνιστική

*Στον Α’ γύρο: FCSB – Γιουνιβερσιτατέα Κραϊόβα 2-0

*Στην κανονική διάρκεια: FCSB – Γιουνιβερσιτατέα Κραϊόβα 3-0 και Γιουνιβερσιτατέα Κραϊόβα – FCSB 0-3

*8/9 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με 2-3 γκολ

*Aήττητο έξι αγώνων τρέχει η FCSB απέναντι στην Γιουνιβερσιτατέα Κραϊόβα (0-2-4).

Δείτε τα Προγνωστικά Ρουμανίας

ΓΙΟΥΝΙΒΕΡΣΙΤΑΤΕΑ ΚΡΑΪΟΒΑ

Προηγούμενο ματς: Kέρδισε με 1-2 την Ραπίντ Βουκουρεστίου εκτός έδρας την περασμένη αγωνιστική των πλέι οφ. Πήρε προβάδισμα στο σκορ στο 30′, ισοφαρίστηκε στο 77′, αλλά βρήκε γκολ νίκης στις καθυστερήσεις (90+6′).

Μπορεί η απόδοσή της να χαρακτηρίζεται με πολλά σκαμπανεβάσματα από την αρχή της χρονιάς, ωστόσο στις σημαντικές καμπές της σεζόν έχει δείξει χαρακτήρα. Εξαιρετική η αντίδραση που έβγαλε στο ματς με την Ραπίντ, δεν τα παράτησε και δικαιώθηκε με ένα πολύτιμο γκολ στα χασομέρια. Με την χθεσινή νίκη της Κλουζ, βρίσκεται στο -3 από την δεύτερη θέση αλλά με ματς λιγότερο. Τραυματίες παραμένουν οι Σκρέτσιου, Μαλντονάντο και Μπαϊαράμ, αμφίβολοι δίνονται οι Κόλιτς και Κοζούλ.

Γιουνιβερσιτατέα Κραϊόβα Στατιστικά

*5/7 τελευταία παιχνίδια πρωταθλήματος έληξαν με Over 2,5

*3/5 τελυταία παιχνίδια της έληξαν με goal/goal

FCSB

Προηγούμενο ματς: Κέρδισε με 2-1 την Φαρούλ εντός έδρας την περασμένη εβδομάδα, σε ματς που είχε τον χαρακτήρα φιέστας. Προηγήθηκε στο 26′, η φιλοξενούμενη κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα στο 77′, αλλά λίγα λεπτά μετά ανέκτησε το προβάδισμά της (84′).

Η στιγμή που άπαντες περίμεναν ήρθε για τον Ηλία Χαραλάμπους και τους παίκτες του, αφού η FCSB κατάφερε να κατακτήσει και μαθηματικά το πρωτάθλημα μετά την νίκη επί της περσινής πρωταθλήτριας, Φαρούλ. Ανώτερη σε όλη την διάρκεια, μπόρεσε να διαχειριστεί το βάρος και να βγάλει πολλές φάσεις μπροστά από τα αντίπαλα καρέ. Διαδικαστικού χαρακτήρα τα τελευταία δύο παιχνίδια, ο Κύπριος τεχνικός έχει ευκαιρία να προβεί σε ροτέισον και να χρησιμοποιήσει παίκτες που δεν έχουν πάρει μέχρι τώρα πολύ χρόνο συμμετοχής. Αμφίβολος ο ηγέτης Κομάν, στα πιτς οι Παντέα και Φελίπε.