6η αγωνιστική

*Αήττητη η Βάρμπεργκς σε οκτώ συνολικά παιχνίδια με αντίπαλο την Τρέλεμποργκ, έχοντας τρεις νίκες και πέντε ισοπαλίες.

*Under 2.5 τα 5/6 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΒΑΡΜΠΕΡΓΚΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με τη Σούντσβαλ, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 50′, για να ισοφαρίσει δυο λεπτά αργότερα με αυτογκόλ.

Μακριά από τα νικηφόρα αποτελέσματα έμεινε για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι η Βάρμπεργκς, μετά και το εντός 1-1 με τη Ντέγκερφορς. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Τομπίας Λίντεροθ φιλοξενήθηκε από τη Σούντσβαλ, με την οποία έμειναν στο 1-1. Μετά από ένα μοιρασμένο και χωρίς σκορ πρώτο ημίχρονο, βρέθηκε πίσω με την επιστροφή από τα αποδυτήρια, είχε όμως άμεση απάντηση, ισοφαρίζοντας με αυτογκόλ.

Αυτός ήταν μόλις ο τέταρτος βαθμός στις πέντες πρώτες στροφές του πρωταθλήματος, με τη μοναδική νίκη να είναι μπροστά στο κοινό της. Εξέτισε την τιμωρία του ο Ζάκρισον και θα δώσει κανονικά το παρών.

Βάρμπεργκς Στατιστικά

*Goal/Goal τα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα 4/5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΤΡΕΛΕΜΠΟΡΓΚ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με τη Ντέγκερφορς, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα με τον Καρίμ στο 11′, δεχόμενη την ισοφάριση πέντε λεπτά αργότερα.

Όπως η σημερινή της αντίπαλος, έτσι και η Τρέλεμποργκ έμεινε μακριά από τις επιτυχίες για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Στέφαν Γιάκομπσον υποδέχθηκε τη Ντέγκερφορς, με την οποία έμειναν στο 1-1. Μπήκε επιθετικά και κατάφερε να πάρει από νωρίς το προβάδισμα. Δεν άντεξε όμως για πολύ, δεχόμενη την ισοφάριση πέντε λεπτά μετά, ενώ παρότι είχε ευκαιρίες στην πορεία, δεν κατάφερε το κάτι παραπάνω.

Είχε προηγηθεί η ήττα με 1-0 στην έδρα της Σκέβντε, οπότε και είναι στους τέσσερις βαθμούς μετά τις πέντε πρώτες στροφές του πρωταθλήματος. Δεν υπολογίζονται οι Μόρτενσεν και Μπόμαν, καθώς αμφότεροι είναι τιμωρημένοι.