21η αγωνιστική

*Το Over 2.5 επιβεβαιώθηκε στα 9/10 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Ά Γύρος: Ζούλτε Βάρεχεμ – Σταντάρ Λιέγης 1-2

ΣΤΑΝΤΑΡ ΛΙΕΓΗΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Η Σταντάρ Λιέγης εξακολουθεί να  παρουσιάζει μεταπτώσεις στην απόδοσή της, οι οποίες  φυσικά δεν της έχουν επιτρέψει να βρεθεί ψηλότερα στην κατάταξη και να είναι πιο άνετη. Προέρχεται από την εκτός έδρας ήττα στο Κύπελλο, με αντίπαλο τη Γάνδη (3-1), αποτέλεσμα που την αφήνει εκτός διοργάνωσης. Ήταν η δεύτερη διαδοχική ήττα για τους “Κόκκινους” έπειτα από εκείνη στην έδρα της Λέουβεν με σκορ 2-1 Παραμένει στη δεύτερο μισό του βαθμολογικού πίνακα και απέχει μόλις τέσσερις πόντους από την επικίνδυνη ζώνη. Μετρά επίσης δύο παιχνίδια λιγότερα και είναι στο -7 από την πρώτη οκτάδα. Στο αγωνιστικό σκέλος, είναι εκτός και οι τραυματίες Τσίμιροτ, Ντράγκους, Ταπσόμπα. Δεύτερο εκτός ο αμυντικός Πάβλοβιτς εξαιτίας τιμωρίας. Δύσκολα ο αρισερός μπακ Γκαβορί.

Προηγούμενο παιχνίδι: Γνώρισε την ήττα με σκορ 3-1 εκτός έδρας από τη Γάνδη, για το θεσμό του Κυπέλλου. Στο 8’ ο Κουμς σκόραρε για το 1-0 του ημιχρόνου, όμως στο 46’ ο Ντένουμ ισοφάρισε σε 1-1 για τη Σταντάρ. Στο 53’ ο Τισουνταλί σκόραρε για το 2-1 και στις καθυστερήσεις ο ίδιος παίκτης διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Στο 90+6’ αποβλήθηκε ο Μποκαντί.

Σταντάρ Λιέγης Στατιστικά

*5/6 ματς με G/G (δες το στη betshop)

*5/6 αναμετρήσεις είχαν over 3.5 γκολ

*Δέχεται γκολ σε 6/9 ματς εντός έδρας

ΖΟΥΛΤΕ ΒΑΡΕΧΕΜ ΑΝΑΛΥΣΗ

Η Ζούλτε Βάρεχεμ πανηγύρισε μια πολύ δύσκολη, αλλά σπουδαία νίκη εναντίον της Μέχελεν (3-2) για την 20η αγωνιστική της Jupiler League. Ήταν το πρώτο παιχνίδι της νέας εποχής, αφού αποτέλεσε παρελθόν έπειτα από σχεδόν μια δεκαετία στην τεχνική ηγεσία, ο Φράνκι Ντουρί. Η Ζούλτε βρέθηκε στο καναβάτσο στο τελευταίο τέταρτο του αγώνα, όμως με δύο γκολ στις καθυστερήσεις πανηγύρισε το “τρίποντο”. Πρώτη νίκη ύστερα από τέσσερις αναμετρήσεις σε πρωτάθλημα και Κύπελλο. Κατάφερε να βγει, έστω προσωρινά, από την επικίνδυνη ζώνη και βλέπει το μέλλον με αισιοδοξία και αναζητά την καλύτερη δυνατή λύση για τη θέση του προπονητή. Στο αγωνιστικό σκέλος, εξακολουθούν να είναι εκτός δράσης λόγω τραυματισμών, οι αμυντικοί φαν Άκεν και Σέρμο, όπως και ο μέσος Σισακό.

Προηγούμενο παιχνίδι: Επικράτησε με σκορ 3-2 εντός έδρας εναντίον της Μέχελεν, για το πρωτάθλημα. Στο 37’ ο Μράμπτι έκανε το 0-1 του ημιχρόνου, όμως στο 53’ ο Φόσεν ισοφάρισε σε 1-1. Στο 74’ ο Στορτμ έκανε το 1-2 για τη Μέχελεν, όμως στο 90+1 ο Ντε Νέβε ισοφάρισε σε 2-2 και στο 90+6’ ο Ντομπέ έκανε την ανατροπή και χάρισε τη νίκη στη Ζούλτε Βάρεχεμ.