*Προκριματικά του Euro 2024 που θα διεξαχθεί στα γήπεδα της Γερμανίας.

*53 ομάδες χωρίστηκαν σε δέκα ομίλους, την πρόκριση θα πάρουν οι δύο πρώτες αυτών. Η Γερμανία προκρίθηκε αυτόματα στα τελικά ως οικοδέσποινα και η Ρωσία αποκλείστηκε λόγω των εχθροπραξιών με την Ουκρανία.

*Μετρούν 6/10 αναμετρήσεις με under 2.5 γκολ τελευταία μεταξύ τους, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Α’ Γύρος: Αυστρία – Σουηδία 2-0

Δείτε τα Προγνωστικά Προκριματικά Euro 2024

ΣΟΥΗΔΙΑ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε με σκορ 0-5 εκτός έδρας, της Εσθονίας, για τα προκριματικά του Euro. Στο 18’ ο Γκιέκερες σκόραρε για το 0-1, στο 24’ ο Κουλουσέφσκι το 0-2. Στο 39’ ο Ίσακ έκανε το 0-3 για το πρώτο ημίχρονο. Στο 75’ ο Κουάισον ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 0-4, ενώ στο 90+2’ ο Κλάεσον σκόραρε και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η Σουηδία έβγαλε μια πρώτη αντίδραση με την εύκολη νίκη εκτός έδρας, επί της Εσθονίας (0-5) και αντιμετωπίζει σαν “τελικό” το αποψινό κόντρα στην Αυστρία, αν θέλει να διατηρήσει ελπίδες για μία θέση στα τελικά του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος. Αυτή ήταν μόλις η δεύτερη νίκη της στο γκρουπ, ενώ έχει ηττηθεί ισάριθμες φορές.

Πάλεψε το παιχνίδι με την Αυστρία εκτός έδρας, αλλά “λύγισε” στο τελευταίο δεκάλεπτο και έχασε με 2-0, τον Ιούνιο, εύκολη ήττα και στο πρώτο παιχνίδι με το Βέλγιο, το 0-3 εντός έδρας. Ενδιάμεσα, έκανε το μοναδικό καλό της ματς στο γκρουπ, όταν συνέτριψε ως γηπεδούχος το Αζερμπαϊτζάν με σκορ 5-0.

Ο Γιαν Ούλοφ Άντερσον παραμένει στην τεχνική ηγεσία, καθώς η ομοσπονδία εκτιμά ότι είναι ο κατάλληλος άνθρωπος για να την οδηγήσει στις επιτυχίες. Όσον αφορά την αποστολή, νέες απουσίες των Ελάνγκα και Σβάνμπεργκ, είναι εκτός ο μπακ Αουγκούστινσον, ο μέσος Όλσον και ο επιθετικός Νίμαν.

Σουηδία Στατιστικά

*4/5 αναμετρήσεις έληξαν με No Goal

*4/5 παιχνίδια τελευταία είχαν over 2.5

ΑΥΣΤΡΙΑ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχτηκε ισόπαλη με σκορ 1-1 σε φιλική αναμέτρηση, κόντρα στη Μολδαβία. Μόλις στο 3’ ο Νταμασκάν σκόραρε για το 0-1 των Μολδαβών που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου. Στο 50’ ο Γκρέγκοριτς ισοφάρισε σε 1-1 και παράλληλα διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η Αυστρία δεν είχε επίσημες υποχρεώσεις τις προηγούμενες ημέρες, για τον όμιλο και έδωσε φιλικό με τη Μολδαβία (1-1). Αυτό που την ενδιαφέρει περισσότερο είναι το ματς με τη Σουηδία, όπου θα παίξει κυρίως για να μη χάσει, ώστε να διατηρήσει τη διαφορά ασφαλείας που έχει στη δεύτερη θέση και τις πιθανότητες πρόκρισης στα τελικά του Euro.

Αήττητη έως τώρα η ομάδα του Ράνγκνικ, με απολογισμό τρεις νίκες και μία ισοπαλία. Η μοναδική απώλεια βαθμών προήλθε από την εκτός έδρας ισοπαλία με το Βέλγιο, με σκορ 1-1, τον Ιούνιο. Όσον αφορά την αποστολή, είναι εκτός οι Λίντερ, Ντάνιλιουτς, Αντάμου, Ζακάρια.