*Φάση των “16” στο κύπελλο Νοτίου Κορέας. Μονή αναμέτρηση, σε περίπτωση ισοπαλίας στην κανονική διάρκεια ακολουθεί ημίωρη παράταση και εφόσον χρειαστεί η διαδικασία των πέναλτι.

*Στο πρωτάθλημα: Σεονγκνάμ – Τσουνγκμπούκ 1-2

ΣΕΟΝΓΚΝΑΜ (Β’)

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 3-1 επί της Ανιάνγκ, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε με τον Γιανγκ Χιο-Γιουν στο 30′ και παρότι δέχθηκε την ισοφάριση στο 53ο λεπτό, στην πορεία βρήκε ακόμη δυο φορές δίχτυα με τους Παρκ Γι-Βον (60′) και Κιμ Γεόνγκ-Χουάν (75′).

Από δυο σερί νίκες προέρχεται η Σεονγκνάμ, αμφότερες στα πλαίσια του πρωταθλήματος. Το περασμένο Σάββατο, υποδέχθηκε την Ανιάνγκ, της οποίας επικράτησε με 3-1, παρότι δέχθηκε προσωρινά την ισοφάριση. Κάπως έτσι, έφτασε τους 19 βαθμούς και βρίσκεται στη 10η θέση της κατάταξης.

Ηττήθηκε ωστόσο στα τρία από τα πέντε πιο πρόσφατα εντός της, στα οποία πανηγύρισε και δυο νίκες. Στα του κυπέλλου τώρα, στους προηγούμενους γύρους απέκλεισε κατά σειρά τις Ποτσεόν (0-3 εκτός) και Σουγόν (1-0 εντός).

Σεονγκνάμ Στατιστικά

*No Goal και Under 2.5 τα 4/6 τελευταία παιχνίδια της.

*Δέχεται γκολ στα πέντε τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΤΣΟΥΝΓΚΜΠΟΥΚ (Β’)

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με τη Σεονάν, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα στο 19′ με τον Χονγκ Βον-Γιν, για να δεχθεί την ισοφάριση στο 83ο λεπτό.

Μακριά από τις επιτυχίες έμεινε για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι η Τσουνγκμπούκ, μετά και την ήττα με 2-0 από την Ανιάνγκ. Την Κυριακή, υποδέχθηκε τη Σεονάν, με την οποία μοιράστηκαν από ένα βαθμό, μετά και το μεταξύ τους 1-1 για το πρωτάθλημα, με την ίδια να δέχεται την ισοφάριση προς το φινάλε. Βρίσκεται έτσι στο +2 από τη σημερινή της αντίπαλο.

Πανηγύρισε ένα διπλό στις οκτώ τελευταίες εξόδους της (1-5-2), το οποίο ήταν και πάλι κόντρα στη Σεονγκνάμ (1-2). Στο κύπελλο μετράει δυο προκρίσεις φέτος, κόντρα σε Γκεογέ (2-0 εντός) και Νταεγού (1-1 εκτός, παρ. 1-2).