19η αγωνιστική

*Μετρούν 9/10 παιχνίδια με “2-3 γκολ” τελευταία μεταξύ τους, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Δεν έχει σημειωθεί νίκη φιλοξενούμενου στα πρόσφατα 5 παιχνίδια ανάμεσά τους.

ΣΕΒΙΛΛΗ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε με σκορ 2-1 εκτός έδρας, στην παράταση, από την Οσασούνα, στο πλαίσιο του Κόπα ντελ Ρέι. Στο 71’ ο Τσίμι Άβιλα σκόραρε για το 1-0 των γηπεδούχων, ενώ στο 90+4’ ο Εν-Νεσίρι ισοφάρισε και έστειλε το ματς στην παράταση. Στο 99’ ο Εζαλζούλι σκόραρε και έδωσε τη νίκη στην Οσασούνα.

Η Σεβίλλη απογοήτευσε με την αποτυχία της να προκριθεί στα ημιτελικά του Κόπα ντελ Ρέι, έχασε στην παράταση από την Οσασούνα (2-1) και αποκλείστηκε. Κατάφερε να στείλει το ματς στο έξτρα ημίωρο, ωστόσο έχασε από μια πιο παθιασμένη και διψασμένη ομάδα. Όσον αφορά το πρωτάθλημα, πανηγύρισε μια πολύ σημαντική νίκη, αλλά εξίσου δύσκολη, κόντρα στην Κάδιθ εντός έδρας, με 1-0. Χρειάστηκε ένα χαζό πέναλτι από αμυντικό των φιλοξενούμενων, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Ράκιτιτς, στο φινάλε, για να πάρει το “τρίποντο” η ομάδα του Χόρχε Σαμπαόλι.

Ήταν μια μεγάλη βαθμολογική ανάσα που την έβγαλε προσωρινά από τη ζώνη του υποβιβασμού. “Πρέπει να βελτιωθούμε σε όλα τα σημεία, διότι δεν έχει καμία αξία αν κυριαρχούμε και δε μπορούμε να κάνουμε γκολ τις ευκαιρίες μας”, δήλωσε ο Σαμπαόλι. Επιθυμεί την απόκτηση του Μπράιαν Χιλ από την Τότεναμ και ο Μόντσι το προσπαθεί. Είναι εκτός αποστολής ο τιμωρημένος εξτρέμ Λαμέλα, όμως για πρώτη φορά μετά το Μουντιάλ είναι διαθέσιμος ο Πάπου Γκόμες. Επίσης, είναι εκτός οι Ντμίτροβιτς, Άλεξ Τέλες, Μαρκάο, Κορόνα.

Σεβίλλη Στατιστικά

*3/5 αναμετρήσεις έληξαν με goal/goal

*6/10 παιχνίδια έληξαν με over 2.5 γκολ

*Δέχεται γκολ σε 7/10 ματς εντός έδρας

ΕΛΤΣΕ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχτηκε ισόπαλη με σκορ 1-1 εντός έδρας, με αντίπαλο την Οσασούνα, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Στο 20’ ο Τσίμι Άβιλα σκόραρε για το 0-1 των φιλοξενούμενων που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου μέρους. Στο 67’ ο Καρμόνα ισοφάρισε σε 1-1 για την Έλτσε και παράλληλα διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Η Έλτσε εξακολουθεί να παίζει με την πλάτη στον τοίχο, με το φάσμα του υποβιβασμού ολοένα και πιο ορατό. Δείχνει ανήμπορη να σηκώσει κεφάλι τη δεδομένη στιγμή και αναζητά ακόμα την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα, ενώ ολοκληρώνεται ο πρώτος γύρος. Προέρχεται από την εντός έδρας ισοπαλία κόντρα στην Οσασούνα (1-1), με την απόδοσή της στο δεύτερο μέρος να είναι πολύ καλή. Πήρε το βαθμό της ισοπαλίας και στην Ανδαλουσία κόντρα στην Κάδιθ, με το ίδιο σκορ, 1-1, χάρη σε ένα τέρμα που δεν έπρεπε να μετρήσει. Παρ’ όλα αυτά, είχε κλασικές ευκαιρίες να σκοράρει.

Η βασική της επιδίωξη είναι να σώσει τη χρονιά και να παραμείνει στην κατηγορία, όμως η έως τώρα εικόνα και συγκομιδή, δεν είναι ενθαρρυντικά. Το συγκρότημα του Πάμπλο Ματσίν βρίσκεται στην τελευταία θέση της βαθμολογίας, ήδη στο -11 από τη σωτηρία. “Η ομάδα δείχνει πόση όρεξη έχει για να ανατρέψει την κατάσταση”, είπε ο προπονητής, Πάμπλο Ματσίν. Στην Κάδιθ ο επιθετικός Μαρτί. Όσον αφορά την αποστολή, είναι εκτός οι Κογιάδο, Τζον Νουάνκουο, Κίνα και Νίκο Φερνάντεθ εξαιτίας τραυματισμών.