*16η αγωνιστική

*Η Σαμπντόρια πανηγύρισε μόλις μία νίκη στις 19 τελευταίες αγωνιστικές με αντίπαλο τη Λάτσιο (τρεις ισοπαλίες, 14 ήττες). Παράλληλα, κράτησε ανέπαφη την εστία της μόλις μία φορά σε αυτό το διάστημα!

*Στις τρεις τελευταίες σεζόν, η Σαμπντόρια σημείωσε μόλις μία ισοπαλία σε 15 αγωνιστικές που πραγματοποιήθηκαν τον Δεκέμβριο (επτά νίκες, επτά ισοπαλίες): Το 2018 με αντίπαλο τη Λάτσιο (2-2).

ΣΑΜΠΝΤΟΡΙΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Με σκυμμένο κεφάλι επέστρεψε από το “Artemio Franchi” η Σαμπντόρια μεσοβδόμαδα, γνωρίζοντας την ήττα με 3-1 από την Φιορεντίνα, βάζοντας τέλος στο νικηφόρο σερί δύο αγωνιστικών. Οι γηπεδούχοι δεν σκοτίστηκαν από το γεγονός πως βρέθηκαν νωρίς πίσω στο σκορ, ανέβασαν κατακόρυφα ρυθμούς πετυχαίνοντας τρία γκολ πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου. Στο δεύτερο πήραν την κατοχή οι φιλοξενούμενοι που προσπάθησαν να αντιδράσουν, χωρίς αποτέλεσμα.

Σύμφωνα με την “Corriere dello Sport” η θέση του Ρομπέρτο Ντ’ Αβέρσα στον πάγκο των “μπλουτσερκιάτι” είναι ιδιαίτερα επισφαλής, με τον Ντέγιαν Στάνκοβιτς να παρουσιάζεται ως το νούμερο ένα φαβορι για να τον αντικαταστήσει. “Η Λάτσιο αποτελεί μία σκληρή και ποιοτική ομάδα, καλούμαστε να δώσουμε απαντήσεις μετά την ήττα στη Φλωρεντία”, υπογράμμισε μεταξύ άλλων ο 46χρονος Ιταλός που δεν υπολογίζει στον τιμωρημένο Κόλεϊ. Εξέτισε ο Έκνταλ, ετοιμοπόλεμος ο Ντεπάολι.

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εκτός έδρας (3-1) από τη Φιορεντίνα. Στο 15′ ο Γκαμπιαντίνι άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, απάντησαν οι Καγιεχόν (23′), Βλάχοβιτς (32′) και Σοτίλ (45′).

ΣΑΜΠΝΤΟΡΙΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Over 2,5 στα 12/13 τελευταία παιχνίδια της (δες το στο Pamestoixima)

*GG στα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

Παίξε Νόμιμα στo Pamestoixima.gr (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΛΑΤΣΙΟ ΑΝΑΛΥΣΗ

Μία από τις πλέον συναρπαστικές αναμετρήσεις των τελευταίων χρόνων στη Serie A διεξήχθη μεσοβδόμαδα στο “Olimpico”, που βρήκε την Ουντινέζε να κλέβει την μπουκιά από το στόμα της Λάτσιο στην εκπνοή των καθυστερήσεων (4-4). Ονειρεμένο ήταν το ξεκίνημα για τους φιλοξενούμενους που πήραν προβάδισμα δύο γκολ με ντοπιέτα του Μπέτο. Μείωσε με κοντινή προβολή ο Ιμόμπιλε, ενώ στη συνέχεια η Ουντινέζε εκμεταλλεύτηκε τα αμυντικά κενά των αντιπάλων της κάνοντας το 3-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Λάτσιο πάτησε τέρμα το γκάζι, πήρε προβάδισμα με 4-3, προτού ο Αρσλάν “παγώσει” το “Olimpico” με γκολ στο 9ο λεπτό των καθυστερήσεων. “Το πρώτο ημίχρονο μας ήταν χαοτικό, χαίρομαι για την αντίδραση που βγάλαμε στο δεύτερο. Το ζήτημα είναι να μην βρεθούμε ξανά σε αυτή την κατάσταση”, υπογράμμισε ο προπονητής Σάρι. Μοναδικό πρόβλημα ενόψει της σημερινής αναμέτρησης ο τιμωρημένος Πάτρικ, εξέτισε ο Λουίζ Φελίπε. Την Πέμπτη (9/12) η Λάτσιο υποδέχεται την Γαλατασαράι για το Γιουρόπα Λιγκ.

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (4-4 εντός) με την Ουντινέζε. Ο Μπέτο με ντοπιέτα (17′, 32′) έκανε το 2-0 για τους φιλοξενούμενους, μείωσε ο Ιμόμπιλε στο 34′. Δέκα λεπτά αργότερα ο Μολίνα ανέβασε και πάλι την διαφορά στα δύο γκολ. Την ολική ανατροπή για τους γηπεδούχους έκαναν οι Πέδρο (51′), Μιλίνκοβιτς Σάβιτς (56′) και Ατσέρμπι (79′). Το τελικό αποτέλεσμα έγραψε ο Αρσλάν στο 9ο λεπτό των καθυστερήσεων. Με δέκα ολοκλήρωσε η Λάτσιο, με εννέα η Ουντινέζε.