*Νοκ-άουτ αναμέτρηση για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου Γαλλίας. Σε περίπτωση ισοπαλίας, ακολουθούν απευθείας πέναλτι.

*Αυτή είναι η πρώτη φορά μετά και το Μάιο του 2005 που οι δυο ομάδες θα τεθούν αντιμέτωπες.

*Under 2.5 και τα έξι συνολικά παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες, τα πέντε από αυτά ήταν και με No Goal.

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΡΟΥΕΝ (Γ’)

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 1-0 από τη Γκολ, για το πρωτάθλημα. Το αυτογκόλ του Μπενζιά στο 81′ διαμόρφωσε και το τελικό αποτέλεσμα, παρότι απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα τέσσερα λεπτά αργότερα.

Δεν κατάφερε να δώσει συνέχεια στο αήττητο σερί των τριών αγώνων που “έτρεχε” η Ρουέν. Την περασμένη Παρασκευή, η ομάδα του Μαξίμ Ντ’Ορνανό φιλοξενήθηκε από τη Γκολ, για την τρίτη κατηγορία της Γαλλίας, στην έδρα της οποίας έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 1-0. Αρκετά ισορροπημένο το μεταξύ τους, με το τελικό αποτέλεσμα να διαμορφώνεται στις λεπτομέρειες και από ένα αυτογκόλ στα τελευταία λεπτά.

Τρίτη ήττα στις πέντε τελευταίες στροφές του πρωταθλήματος (1-1-3), οπότε και βρίσκεται στα μέσα της κατάταξης, μαζί με τη Βιλφράνς, στο +4 από την τελευταία εξάδα, που οδηγεί σε υποβιβασμό. Ηττήθηκε μια φορά στα έντεκα συνολικά εντός της, ανεξάρτητα από τη διοργάνωση, στα οποία είχε ακόμη από πέντε νίκες και ισοπαλίες.

Μετράει ήδη πέντε προκρίσεις στο φετινό κύπελλο, αφήνοντας κατά σειρά εκτός τις Σταντ Ποντιβί (1-2 εκτός), Ποντιβί (0-1 εκτός), Κουιζό (0-2 εκτός), Τουλούζ (3-3 εντός, πεν. 12-11) και Μονακό (1-1 εντός, πεν. 6-5).

Ρουέν Στατιστικά

*Under 2.5 τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα 3/4 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΒΑΛΕΝΣΙΕΝ (Β’)

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-2 από τη Ροντέ, για το πρωτάθλημα. Δέχθηκε από ένα τέρμα στο φινάλε του κάθε ημιχρόνου (43′, 84′), με τους φιλοξενούμενους να χάνουν και πέναλτι στο 72ο λεπτό.

Συνέχεια στα ανεπιτυχή αποτελέσματα για τη Βαλενσιέν. Πιο συγκεκριμένα, το περασμένο Σάββατο, η ομάδα του Αχμέντ Κανταρί υποδέχθηκε τη Ροντέ, από την οποία και ηττήθηκε με 0-2, για το πρωτάθλημα της δεύτερης κατηγορίας. Για ακόμη μια φορά προβλημάτισε με την εμφάνιση της και δεν ήταν ικανή να διεκδικήσει κάτι καλύτερο. Είχε τις στιγμές της, χωρίς όμως να τις αξιοποιήσει σωστά και να βρει απάντηση στα τέρματα που δέχθηκε.

Αυτή ήταν και η τέταρτη σερί αγωνιστική που αγνοεί το τριποντο, στις οποίες και συγκέντρωσε μόλις ένα βαθμό. Έχοντας συγκεντρώσει 15 βαθμούς μέχρι τώρα, παραμένει στην τελευταία θέση, ούσα παράλληλα στο -15 από τη ζώνη της παραμονής. Ηττήθηκε στις τρεις από τις τέσσερις πιο πρόσφατες εξόδους της (1-0-3).

Στους προηγούμενους γύρους του κυπέλλου άφησε εκτός τις Αγκενό (0-2 εκτός), Μουλχάους (1-1 εκτός, πεν. 4-5), Σαρεγκεμίν (0-2 εκτός), Παρί (2-1 εντός) και Σεντ Πριστ (1-2 εκτός).