34η αγωνιστική

*No Goal και Under 2.5 τα 4/5 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Παρί – Ροντέ 2-0

ΡΟΝΤΕ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-0 επί της Οσέρ, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε με το πέναλτι του Ντανζέ στο 56ο λεπτό και το αυτογκόλ του Ακπά στο 80′ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Επιστροφή στις επιτυχίες για τη Ροντέ, μετά από δυο παιχνίδια στα οποία και είχε από μια ισοπαλία και ήττα. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Αλεξάντρ Ντουζέ υποδέχθηκε την Οσέρ, κόντρα στην οποία επικράτησε με 2-0. Σε γενικές γραμμές ήταν αυτή που πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, παρότι γλίτωσε τα χειρότερα χάρη στο δοκάρι στο πρώτο ημίχρονο. Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια όμως πήρε το προβάδισμα από το σημείο του πέναλτι και στην πορεία εκμεταλλεύτηκε τους χώρους που βρήκε για να “κλειδώσει” το τρίποντο.

Μοιράζεται έτσι από κοινού την πέμπτη θέση με την Πο, δίνοντας έτσι μεγάλη μάχη για να εξασφαλίσει ένα εισιτήριο για τα πλέι οφ ανόδου. Αήττητη στα πέντε τελευταία εντός της, στα οποία είχε δυο νίκες και τρεις ισοπαλίες. Πρακτικά ίδια η αποστολή σε σχέση με το παιχνίδι του Σαββάτου.

Ροντέ Στατιστικά

*Σκοράρει στα 8/9 τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal και Over 3.5 τα 3/4 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΠΑΡΙ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-1 επί της Βαλενσιέν, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο ένατο λεπτό, για να κάνει την ανατροπή με τους Ντίκο (20′) και Ολίλα (25′).

Συνέχεια στο αήττητο σερί της έδωσε η Παρί, το οποίο και διεύρυνε στα έντεκα παιχνίδια (5-6-0). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Στεφάν Ζιλί υποδέχθηκε τη Βαλενσιέν, της οποίας και επικράτησε με 2-1. Ένα κλέψιμο στο χώρο του κέντρου την έβαλε από πολύ νωρίς πίσω στο σκορ. Σταδιακά όμως πήρε τα ηνία και ούσα πιο επιθετική στον αγωνιστικό χώρο, έκανε την ανατροπή μέχρι τα μέσα του ημιχρόνου. Κράτησε το προβάδισμα μέχρι το φινάλε, χωρίς να απειληθεί στην πορεία.

Τρίτη διαδοχική νίκη, μετά και από εκείνες επί των Γκρενόμπλ (2-1 εντός) και Τρουά (1-2 εκτός), οπότε και βρίσκεται μόνη τέταρτη στην κατάταξη, δίνοντας μάχη για την εξασφάλιση των πλέι οφ. Από έξι νίκες και ισοπαλίες στις δώδεκα τελευταίες εξόδους της, με την τελευταία ήττα να είναι στα τέλη του Σεπτέμβρη από την Αζαξιό (2-1).