*Ημιτελικός για τα πλέι οφ ανόδου. Πρόκειται για μονή αναμέτρηση και σε περίπτωση ισοπαλίας, ακολουθεί η διαδικασία των πέναλτι.

*Η ομάδα που θα προκριθεί, θα αντιμετωπίσει στον επόμενο γύρο τη Σεντ Ετιέν (24/05), ως φιλοξενούμενη.

*No Goal και Under 2.5 τα 5/6 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στην κανονική διάρκεια: Παρί – Ροντέ 2-0, Ροντέ – Παρί 1-0

ΡΟΝΤΕ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-0 επί της Αζαξιό, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα στο δεύτερο λεπτό με τον Χάαγκ, για να βρει και δεύτερο τέρμα στο 6′ με τον Ουντόντζι.

Επιστροφή στις επιτυχίες για τη Ροντέ, μετά από δυο παιχνίδια, στα οποία και είχε από μια ισοπαλία και ήττα. Την τελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας, η ομάδα του Αλεξάντρ Ντουζέ υποδέχθηκε την Αζαξιό, της οποίας και επικράτησε με 1-0. Μπήκε αρκετά δυναμικά και κατάφερε να “καθαρίσει” από πολύ νωρίς το παιχνίδι, σκοράροντας δις στα έξι πρώτα λεπτά. Στην πορεία είχε ευκαιρίες για ακόμη περισσότερα τέρματα, τη στιγμή που δεν ένιωσε ιδιαίτερη απειλή.

Κάπως έτσι, τερμάτισε στην τέταρτη θέση και θα παίξει με πλεονέκτημα έδρας στον αποψινό ημιτελικό, όπου θα διεκδικήσει με αξιώσεις το εισιτήριο για την επόμενη φάση. Επικράτησε στα τρία από τα τέσσερα πιο πρόσφατα εντός της, στα οποία είχε και μια ήττα 1-3 από την Ανεσί. “Παίζουμε μόνο για ένα αποτελέσματα, καθώς όλοι μας θέλουμε να κερδίσουμε απόψε και να πάμε την Παρασκευή κόντρα στη Σεντ Ετιέν”, δήλωσε ο μέσος Χαάγκ.

Ροντέ Στατιστικά

*Goal/Goal τα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal και Under 2.5 τα 3/4 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΠΑΡΙ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με τη Μπαστιά, για το πρωτάθλημα. Παρότι προηγήθηκε με τον Κολοτζιετζάκ στο 29′, δέχθηκε την ισοφάριση με πέναλτι στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου.

Αήττητη παρέμεινε για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι η Παρί, μετά και τη νίκη με 2-1 επί της Γκινγκάμπ. Την τελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας, η ομάδα του Στεφάν Ζιλί φιλοξενήθηκε από τη Μπαστιά, στην έδρα της οποίας πήρε ένα βαθμό, μετά και το τελικό 1-1. Πέρασε αρκετές δύσκολες στιγμές στο πρώτο ημίχρονο και παρότι προηγήθηκε στο σκορ κόντρα στη ροή, δέχθηκε την ισοφάριση πριν το φινάλε αυτού. Τίποτε δεν άλλαξε στην πορεία, αμφότερες ήταν ισάξιες μετά την ανάπαυλα.

Βαθμός που ήταν αρκετός για να της εξασφαλίσει και τυπικά την πέμπτη θέση και τη συμμετοχή στα πλέι οφ του φετινού πρωταθλήματος. Αποδυναμώνεται στις τελευταίες εξόδους της, έχοντας μόλις ένα διπλό στις πέντε πιο πρόσφατες εξ αυτών (1-2-2). Ερωτηματικό η συμμετοχή των Κεμπάλ και Μαντουκί, που αποχώρησαν με πρόβλημα στο τελευταίο.