*13η αγωνιστική

*NG στα 10/11 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

*Η Ρόμα πανηγύρισε τη νίκη στα 15/18 τελευταία εντός έδρας μεταξύ τους παιχνίδια (μία ισοπαλία, δύο ήττες).

Δείτε τα Προγνωστικά Ιταλίας

ΡΟΜΑ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (0-0 ως φιλοξενούμενος) με τη Λάτσιο.

Απείλησε ουσιαστικά μόλις μία φορά την εστία του Προβεντέλ με σουτ του Προβεντέλ στο 13′ σε ένα, κατά τα άλλα, μετριότατο “Derby della Capitale” με τη συμπολίτισσα Λάτσιο που πίεσε περισσότερο για το γκολ. Γλίτωσε στο 25′ όταν ο Λουίς Αλμπέρτο έπιασε μονοκόμματο σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, με την μπάλα να βρίσκει στα δοκάρια του Ρουί Πατρίσιο. Μία νίκη σε τέσσερις αναμετρήσεις πανηγύρισε η Ρόμα, αυτή επί της Λέτσε (2-1 εντός) με ανατροπή στις καθυστερήσεις. Στις υπόλοιπες σημείωσε μία ισοπαλία και δύο ήττες, σε καμία από τις τρεις δεν σκόραρε.

Ανεβάζει ρυθμούς στο “Olimpico” στο οποίο πανηγύρισε έξι σερί νίκες, στις πέντε από τις οποίες κράτησε το μηδέν. Εξαιρετικά αβέβαιο κρίνεται το μέλλον του Ζοζέ Μουρίνιο στον πάγκο του συλλόγου, την ώρα που οι οπαδοί ανάρτησαν πανό στο προπονητικό κέντρο που έγραφε “Ζοζέ για μία ζωή”. Σταθερά εκτός αποστολής ο… γυάλινος Ρενάτο Σάντσες, θα του κάνει παρέα ο, επίσης, μακροχρόνια τραυματίας Σμόλινγκ. Τον πρώτο λόγο για τα άκρα έχουν Κάρσντορπ και Σπινατσόλα. Την Πέμπτη (30/11) φιλοξενείται στην έδρα της Σερβέτ για το Γιουρόπα Λιγκ.

ΡΟΜΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Δεν σκόραρε στα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

*Under 2,5 στα 5/6 τελευταία παιχνίδια της.

Παίξε Νόμιμα στην Novibet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΟΥΝΤΙΝΕΖΕ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (1-1 εντός) με την Αταλάντα. Ο Γουάλας άνοιξε το σκορ στο 44′, απάντησαν οι φιλοξενούμενοι με Έντερσον στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων. Σε πέναλτι αστόχησε ο Σακσές για την Ουντινέζε στο 31′.

Μόνο ως αουτσάιντερ δεν αγωνίστηκε η Ουντινέζε απέναντι στην Αταλάντα πριν την διακοπή για τις Εθνικές. Είχε το πάνω χέρι σε ολόκληρη την αναμέτρηση, δοκάρι σε πέναλτι του Σακσές και τουλάχιστον 2-3 ακόμα μεγάλες ευκαιρίες για να “καθαρίσει” τη νίκη, την οποία έχασε μέσα από τα χέρια της στις καθυστερήσεις. Παραμένει αήττητη σε έξι αγωνιστικές σημειώνοντας, ωστόσο, πέντε ισοπαλίες σε αυτό το διάστημα. Επικράτησε μόνο της Μίλαν στο “San Siro” στις 4 Νοεμβρίου (1-0). Στις έντεκα τελευταίες εκτός έδρας αγωνιστικές τους οι “τζεμπρέτε” έχουν απολογισμό 1-4-6.

Στις δέκα τελευταίες επισκέψεις τους στο “Olimpico” επικράτησαν μόλις μία φορά της Ρόμα στις 3 Ιουλίου 2020 (2-0), στις υπόλοιπες σημείωσαν εννέα ήττες. “Πρέπει να επιβεβαιώνουμε την αγωνιστική άνοδό μας κάθε μέρα. Είμαστε προετοιμασμένοι να υποφέρουμε στη Ρώμη”, υπογράμμισε ο προπονητή Τσόφι. Εξέτισε ο Καμπασελέ, πολλά παραμένουν τα αγωνιστικά προβλήματα για την Ουντινέζε.