*10η αγωνιστική.

*Στο Κύπελλο: ΠΑΣ Γιάννινα – Βόλος 1-2 (07/10).

*Μόλις μια νίκη μετρά ο ΠΑΣ Γιάννινα σε συνολικά 8 παιχνίδια εναντίον του Βόλου ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης (1-2-5).

*Ο Βόλος σκόραρε στα 7/8 ματς εναντίον του ΠΑΣ Γιάννινα ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

Δείτε τα Προγνωστικά Super League

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-0 κόντρα στον Άρη. Το 1-0 ο Σουλεϊμάνοφ στο 55’, το 2-0 έκανε ο Σαμόρα στο 75’. Με δέκα παίκτες απ’ το 61’ ο ΠΑΣ Γιάννινα, που ήταν παντελώς ακίνδυνος.

Υπέστη ακόμη μια ήττα την περασμένη εβδομάδα, εκτός έδρας κόντρα στον Άρη, ένα δίκαιο αποτέλεσμα. Ανταποκρίθηκε ανασταλτικά στο πρώτο ημίχρονο, δεν επέτρεψε στον αντίπαλο να βρει ρυθμό και να απειλήσει ιδιαίτερα, επιθετικά οι Ηπειρώτες ήταν διστακτικοί και χωρίς ποιότητα. Οι Θεσσαλονικείς σκόραραν στην πρώτη σοβαρή φάση που έβγαλαν στο 55’, έξι λεπτά αργότερα ο ΠΑΣ Γιάννινα έμεινε με δέκα παίκτες και όλα τελείωσαν. Το 2-0 στο 75’ έδωσε φινάλε στο ματς, οι Ηπειρώτες έδειξαν ότι δεν έχουν ποιότητα και πολλές επιλογές στο δημιουργικό κομμάτι.

Μετά το παιχνίδι, κατά την επιστροφή της αποστολής στα Ιωάννινα περίπου 40 φίλοι τους ΠΑΣ περίμεναν και ζήτησαν το λόγο απ’ τους παίκτες και τον προπονητή για την εικόνα της ομάδας. «Δεν μπορέσαμε να απειλήσουμε κι όταν δεν είσαι σε θέση να απειλήσεις θα έρθει μια φάση για τον αντίπαλο, πόσο μάλλον για μια ομάδα της ποιότητας του Άρη. Θεωρώ ότι το σημείο κλειδί ήταν η αποβολή καθώς μετά δεν μπορέσαμε να διεκδικήσουμε κάτι, ίσα-ίσα που ο Άρης είχε τις ευκαιρίες για να διευρύνει το σκορ. Το ζητούμενο για μας είναι να πετύχουμε μια νίκη για να αλλάξει η ψυχολογία μας», είπε ο κόουτς Στάικος.

Όγδοο σερί ματς που δεν κερδίζει η ομάδα του (0-2-6), υπέστη πέμπτη σερί ήττα στο πλαίσιο του πρωταθλήματος, έκτη διαδοχική αν υπολογίσουμε και το Κύπελλο. Έχει μία νίκη φέτος, την πήρε στην πρεμιέρα με την Κηφισιά (3-0). Με πέντε πόντους είναι ουραγός της βαθμολογίας, μαζί με τον Βόλο. Τιμωρημένος ο Τζίνο, τραυματίας ο Τζίμας, επιστρέφει ο μέσος Γκάρο.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Δέχτηκε γκολ στα τελευταία εφτά ματς πρωταθλήματος.

*Έρχεται από 5/7 G/G σ’ όλες τις διοργανώσεις.

Παίξε Νόμιμα στην Winmasters (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) >21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΒΟΛΟΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση 2-1 επί της Κηφισιάς. Το 1-0 ο Μπερτόλιο στο 21’, το 2-0 έκανε ο Ντέλετιτς στο 75’. Μείωσε ο Οζέγκοβιτς στο 82’ για την Κηφισιά, που έπαιζε με δέκα παίκτες απ’ το 72’ και έμεινε με εννέα στο 83’.

Είχε μεγάλη ανάγκη το «τρίποντο» στο εντός έδρας ντέρμπι με την Κηφισιά, την πήρε παρότι υπήρχε άγχος και νευρικότητα. Απ’ το πουθενά ήρθε το 1-0 στο 21’, η Κηφισιά δεν είχε τρόπο να δημιουργήσει καταστάσεις. Ο Βόλος έπαιξε παθητικά στη συνέχεια, έψαξε τις αντεπιθέσεις, μέχρι στο 72’ να πάρει αριθμητικό πλεονέκτημα. Τρία λεπτά αργότερα έκανε το 2-0 και έβαλε τις βάσεις για τη νίκη, παρότι η Κηφισιά μείωσε στο 82’. Στο επόμενο λεπτό η αθηναϊκή ομάδα έμεινε με 9 παίκτες, εκεί τελείωσαν όλα.

«Είμαι περήφανος για την αυτοπεποίθηση που έδειξαν οι παίκτες μου και για τον τρόπο που απέδωσαν. Το λάθος είναι στοιχείο του ποδοσφαίρου. Το θέμα είναι να έχουμε συνοχή και να μην το πληρώνουμε. Δεχθήκαμε ένα γκολ στο τρανζίσιον στο 2-0. Πρέπει να γίνουμε λίγο πιο κυνικοί, λίγο πιο ώριμοι και αυτό αλλάζει με τα παιχνίδια», είπε ο κόουτς Μπράτσος. Πρώτο «τρίποντο» για την ομάδα του στο φετινό πρωτάθλημα, ερχόταν από τρεις διαδοχικές ήττες, ανέβηκε στους πέντε πόντους και μοιράζεται την τελευταία θέση με τον ΠΑΣ Γιάννινα. Επιστρέφει ο Κόμπα (Μέσος, 7).