ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ - ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ Προγνωστικά

*Τελικός. Διεξάγεται στο “King Fahd International Stadium”, στη Σαουδική Αραβία.

*Σε περίπτωση ισοπαλίας στο 90λεπτο, ακολουθεί ημίωρη παράταση και αν χρειαστεί, η διαδικασία των πέναλτι.

*Clásico σε τελικό, αριθμός 14, στην ιστορία τους. Στο Σουπερκόπα (διπλοί αγώνες) υπερτερεί η Ρεάλ με 6 κατακτήσεις έναντι 1 της Μπαρτσελόνα, ενώ στο Κόπα ντελ Ρέι μετρούν από 3 κατακτήσεις.

*Μετρούν 7/10 αναμετρήσεις με over 2.5 γκολ τελευταία μεταξύ τους, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Στο πρωτάθλημα: Ρεάλ Μαδρίτης – Μπαρτσελόνα 3-1

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχτηκε ισόπαλη με σκορ 1-1 και αντίπαλο τη Βαλένθια, στον ημιτελικό του Σούπερ Καπ. Στο 39’ ο Μπενζεμά με εκτέλεση πέναλτι σκόραρε για το 1-0 του πρώτου ημιχρόνου. Στο 46’ του δεύτερου μέρους, ο Λίνο ισοφάρισε σε 1-1 και το ματς πήγε στην παράταση. Εκεί, ανέβασε στροφές η Ρεάλ Μαδρίτης, έχασε ευκαιρίες, όμως ο Μαμαρντασβίλι ήταν σε καλή μέρα. Στη διαδικασία των πέναλτι η Ρεάλ επιβλήθηκε με 4-3.

Η Ρεάλ Μαδρίτης δεν πατάει καλά στα πόδια της το τελευταίο διάστημα φαίνεται επηρεασμένη από τη διακοπή του πρωταθλήματος λόγω του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Δυσκολεύτηκε να καταβάλει την αντίσταση της Βαλένθια (1-1) στον ημιτελικό του Σούπερ Καπ. Ισοφαρίστηκε στην πρώτη φάση του β’ ημιχρόνου, όμως έφτασε ως το τέλος του ματς παίζοντας στο… ρελαντί, δίχως να “φορτσάρει” ώστε να αποφύγει την παράταση.

Οι “Μερένγκες” ξεκίνησαν με αποτυχία το νέο έτος όσον αφορά το πρωτάθλημα, καθώς έχασαν στην έδρα της Βιγιαρεάλ με σκορ 2-1. Δεν ικανοποίησαν με την απόδοσή τους, δέχτηκαν πίεση από τον αντίπαλο, ιδίως στο πρώτο μέρος. “Δεν πιστεύω ότι η Μπαρτσελόνα έχει μεγαλύτερη δίψα. Είμαστε συνηθισμένοι σε αυτή την πίεση. Έχουμε πίστη. Όλοι οι τίτλοι είναι σημαντικοί διότι προσδίδουν ασφάλεια για να συνεχίσουμε με ισχυρό κίνητρο”, δήλωσε στη συνέντευξη τύπου ο Κάρλο Αντσελότι.

Νέο πρόβλημα ο τραυματισμός του Λούκας Βάθκεθ, τη θέση του στο αρχικό σχήμα θα πάρει ο Καρβαχάλ. Πιθανότατα επιστρέφει στην ενδεκάδα και ο έτερος μπακ Φερλάν Μεντί. Είναι εκτός οι Ντάβιντ Αλάμπα και Ορελιάν Τσουαμενί που τραυματίστηκαν στο Βίλα-ρεάλ.

Ρεάλ Μαδρίτης Στατιστικά

*8/10 αναμετρήσεις έληξαν με goal/goal

*6/10 παιχνίδια τελευταία είχαν over 2.5

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχτηκε ισόπαλη με σκορ 2-2 κόντρα στη Μπέτις, στον ημιτελικό του Σούπερ Καπ. Στο 40’ ο Λεβαντόφσκι σκόραρε για το 0-1 του ημιχρόνου. Στο 77’ ο Φεκίρ ισοφάρισε σε 1-1 για τη Μπέτις και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση. Στο 93’ ο Φάτι με καταπληκτικό σουτ στην κίνηση σκόραρε για το 1-2 και στο 101’ ο Λορέν Μορόν με τρομερό τακουνάκι από τη μικρή περιοχή ισοφάρισε εκ νέου. Στο 118’ αποβλήθηκε ο Γκουαρδάδο. Στα πέναλτι η “Μπάρσα” επικράτησε με 2-4.

Η Μπαρτσελόνα αν και προηγήθηκε δύο φορές στο παιχνίδι με τη Μπέτις (2-2) δεν κατάφερε να “καθαρίσει” τη νίκη και την πρόκριση στο 90λεπτο ή έστω στην παράταση. Πρωταγωνιστής στη διαδικασία των πέναλτι ο Τερ Στέγκεν που απέκρουσε δύο εκτελέσεις. Οι “Μπλαουγράνα” πανηγύρισαν μια σπουδαία νίκη στην έδρα της Ατλέτικο Μαδρίτης για τη Λα Λίγκα με σκορ 0-1 και ταυτόχρονα εκμεταλλεύτηκαν την ήττα της Ρεάλ Μαδρίτης για να μείνουν εκ νέου μόνοι πρώτοι στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Άφησαν πίσω τους την εντός έδρας ισοπαλία στο ντέρμπι με την Εσπανιόλ (1-1) και πηγαίνουν με την καλύτερη δυνατή τόνωση ηθικού στο Σούπερ Καπ. “Η Ρεάλ Μαδρίτης έχει το πλεονέκτημα στο ψυχολογικό κομμάτι. Είναι ο πιο δύσκολος αντίπαλος στη Λίγκα, πρωταθλήτρια Ευρώπης. Έχουμε ισχυρό κίνητρο, είμαστε ενθουσιασμένοι. Ο τίτλος σημαίνει πολλά για εμάς, αλλά και για τον αντίπαλο”, δήλωσε ο Τσάβι.

Δεν προέκυψαν προβλήματα τραυματισμών από τον ημιτελικό. Πρακτικά ταξίδεψε στο Ριάντ χωρίς καμία απουσία και θα παραταχθεί πλήρης.