*Δεύτερη αναμέτρηση για τη φάση των “16” του Τσάμπιονς Λιγκ. Σε περίπτωση συνολικής ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και, αν χρειαστεί, πέναλτι.

*Στην πρώτη αναμέτρηση: Λειψία – Ρεάλ Μαδρίτης 0-1

*Η Ρεάλ Μαδρίτης έχει απολογισμό 40-14-24 (διαφορά γκολ 148-117) κόντρα σε γερμανικές ομάδες. Στην έδρα της έχει γνωρίσει μόλις τρεις ήττες από αυτές, στις υπόλοιπες σημείωσε 28 νίκες και έξι ισοπαλίες.

*Τρεις νίκες, μία ισοπαλία και δύο ήττες με διαφορά γκολ 10-9 είναι ο απολογισμός της Λειψίας κόντρα σε ισπανικές ομάδες. Μακριά από τη “Red Bull Arena” σημείωσε μία νίκη και μία ήττα.

Δείτε τα Προγνωστικά Champions League

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (2-2 εκτός) με τη Βαλένθια. Οι γηπεδούχοι έκαναν το 2-0 μέσα σε τρία λεπτά με Ντούρο (27′) και Γιάρεμτσουκ (30′). Απάντησε ισάριθμες φορές ο Βινίσιους (45+5′, 76′). Με δέκα ποδοσφαιριστές ολοκλήρωσαν οι φιλοξενούμενοι λόγω αποβολής του Μπέλινγκχαμ (90+10′).

Κατώτερη των προσδοκιών εμφανίστηκε η Ρεάλ Μαδρίτης στην έδρα της Βαλένθια, απ’ την οποία βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 μέσα σε τρία λεπτά, περίπου στα μέσα του πρώτου ημιχρόνου. Κόντρα στη ροή μείωσε με τον Βινίσιους ο οποίος έφερε την αναμέτρηση στα ίσια στο 76′. Στο 9ο λεπτό των καθυστερήσεων οι φιλοξενούμενοι εκτέλεσαν κόρνερ, η μπάλα απομακρύνθηκε κι έφτασε στον Μπραχίμ Ντίαθ που έβγαλε σέντρα από τα δεξιά βρίσκοντας τον Μπέλινγκχαμ που ανέτρεψε τα δεδομένα με κεφαλιά.

Ωστόσο ο διαιτητής Μανθάνο είχε σφυρίξει για τελευταία φορά ενώ η μπάλα έφευγε από το πόδι του Ισπανού μεσοεπιθετικού, γεγονός που σήκωσε θύελλα αντιδράσεων στο στρατόπεδο της “λευκής βασίλισσας”. Συγκεντρώνοντας 66 βαθμούς διατηρείται στην κορυφή της Λα Λίγκα και στο +7 από την Τζιρόνα, παράλληλα παραμένει αήττητη (σ.σ. στο 90λεπτο) σε 31 αναμετρήσεις (23-8-0).

Η μία και μοναδική ήττα της χρονολογείται στις 24 Σεπτεμβρίου στην έδρα της Ατλέτικο Μαδρίτης (3-1). Η περσινή ήττα που γνώρισε από τη Λειψία αποτελεί τη μοναδική της Ρεάλ Μαδρίτης σε 17 αναμετρήσεις κόντρα σε γερμανικές ομάδες (12 νίκες, τέσσερις ισοπαλίες). Έχει επικρατήσει στις 17/24 τελευταίες εντός έδρας ευρωπαϊκές αναμετρήσεις της (τρεις ισοπαλίες, τέσσερις ήττες).

“Αύριο (σ.σ. απόψε) πρέπει να δείξουμε το καλύτερο δυνατό αγωνιστικό πρόσωπό μας. Τίποτα δεν έχει κριθεί ακόμα. Μέχρι στιγμής τα έχουμε πάει καλά στη σεζόν, ωστόσο υπάρχει δρόμος μπροστά μας. Θέλουμε να μάθουμε και να βελτιωθούμε περισσότερο”, είπε ο προπονητής Αντσελότι. Εκτός αποστολής οι μακροχρόνια τραυματίες Κουρτουά, Μιλιτάο και Αλάμπα. Την Κυριακή (10/3) υποδέχεται τη Θέλτα.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Under 2,5 στα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

*Κράτησε το μηδέν στα 4/7 τελευταία παιχνίδια της.

ΛΕΙΨΙΑ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εκτός έδρας (4-1) της Μπόχουμ. Ο Βίτεκ άνοιξε το σκορ στο 7′, απάντησαν οι φιλοξενούμενοι με Ντάνι Όλμο (30′), Οπέντα (68′), Όρντετς (71′ αυτ.) και Πόουλσεν (72′). Με δέκα έμεινε η Μπόχουμ στο 86′ (Κουάρτενγκ).

Αν και βρέθηκε με το καλημέρα πίσω στο σκορ, μετά από τραγικό λάθος του τερματοφύλακα Γκουλάτσι, η Λειψία δεν πτοήθηκε αλώνοντας με ευκολία την έδρα της σκληροτράχηλης Μπόχουμ. Σε εξαιρετική κατάσταση ο Οπέντα που έφτασε τα 17 γκολ σε 24 συμμετοχές στην Μπουντεσλίγκα, στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα της οποίας διατηρούνται οι “κόκκινοι ταύροι” (σ.σ. στο -1 από την Ντόρτμουντ και στο +6 από την Άιντραχτ Φρανκφούρτης).

Τρεις νίκες σε έντεκα εκτός έδρας αναμετρήσεις σε όλες τις διοργανώσεις πανηγύρισε η Λειψία, στις υπόλοιπες σημείωσε δύο ισοπαλίες και έξι ήττες: Δεν σκόραρε μόλις σε δύο, ενώ σε όλες δέχτηκε τουλάχιστον από ένα γκολ. Ευρωπαϊκά έχει απολογισμό 13-5-14 μακριά από τη “Red Bull Arena”, στις 12 τελευταίες σχετικές αναμετρήσεις σημείωσε επτά νίκες και πέντε ήττες.

“Είμαστε ενθουσιασμένοι, βρισκόμαστε στη Μαδρίτη και θα αγωνιστούμε σε ένα εκπληκτικό γήπεδο με τρομερή ατμόσφαιρα. Είναι δύσκολο να παίξουμε το τέλειο παιχνίδι, θα πρέπει να είμαστε προετοιμασμένοι ψυχολογικά. Αισιοδοξούμε πως μπορούμε να τα καταφέρουμε”, υπογράμμισε μεταξύ άλλων ο προπονητής Ρόζε. Σταθερά εκτός παραμένει ο Κλόστερμαν, τιμωρημένος είναι ο Σιμακάν. Το Σάββατο (9/3) υποδέχεται την ουραγό Ντάρμσταντ.