* Goal/Goal & Over 2.5 τα 4/7 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια

* Στον 1ο γύρο (09/09): Χιρόνα – Βαγιαδολίδ 2-1

Δείτε τα Προγνωστικά Ισπανίας

ΒΑΓΙΑΔΟΛΙΔ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (1-2) επί της Βιγιαρεάλ. Ο Αμαλά άνοιξε το σκορ για τη Βαγιαδολίδ στο 2ο λεπτό και ο Ελ Γιαμίκ έκανε το 0-2 στο 34΄. Ο Καπού μείωσε για τη Βιγιαρεάλ στο 74’.

Το περασμένο Σάββατο πήγε ως πολύ μεγάλο αουτσάιντερ στο “Θεράμικα” προερχόμενη από κάκιστες ανασταλτικές εμφανίσεις και απέναντι στην φορμαρισμένη Βιγιαρεάλ οι προβλέψεις έλεγαν ότι θα υποφέρει.

Τουναντίον, στο πρώτο ταξίδι της με τον Πετζολάνο στον πάγκο, μπήκε με θάρρος στο παιχνίδι, πίεσε ψηλά από νωρίς και γρήγορα πήρε προβάδισμα με κάθετη επίθεση. Έβγαλε εκτός ρυθμού τους ποιοτικούς γηπεδούχους, πλησίασε το δεύτερο γκολ σε δύο περιπτώσεις πριν το πετύχει τελικά σε αντεπίθεση… με τον αριστερό της στόπερ! Στο δεύτερο μέρος όπως πιέστηκε πολύ και στάθηκε τυχερή που δεν μείωσε νωρίτερα η Βιγιαρεάλ, με την ευκαιρία του Τσουκουέζε να μπαίνει στα bloopers της σεζόν.

Αποβλήθηκε ο κόουτς Πετζολάνο στο “Θεράμικα” και θα λείψει σήμερα από τον πάγκο. Όσο για το αγωνιστικό κομμάτι, τραυματίες είναι ο Ολάσα (αρ. μπακ) και Ανουάρ (μέσος).

ΒΑΓΙΑΔΟΛΙΔ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 7/8 τελευταία παιχνίδια της

* Goal/Goal τα τρία τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της

ΧΙΡΟΝΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (2-0) επί της Έλτσε. Ο Καστεγιάνος άνοιξε το σκορ στο 45’ και ο Ρομέου το διαμόρφωσε στο 70’. Στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε ο Πόνσε της Έλτσε.

Την Κυριακή έκανε το χρέος της στο θεωρητικά πιο εύκολο παιχνίδι της σεζόν, πέτυχε 2η σερί εντός έδρας νίκη απέναντι στην χειρότερη ομάδα της λίγκας, διεύρυνε το αήττητο σερί (2-2-0) και σχεδόν εξασφάλισε την παραμονή της πηγαίνοντας στο +10 από την επικίνδυνη ζώνη.

Οι Καταλανοί δεν μπήκαν καλά στο παιχνίδι, η Έλτσε απείλησε νωρίς, αλλά όσο περνούσαν τα λεπτά επέβαλλαν τον ρυθμό τους και σε κομβικό σημείο άνοιξαν το σκορ με εντυπωσιακή κεφαλιά σε ροή αγώνα. Παρόμοιο το σκηνικό και στο δεύτερο μέρος, η Έλτσε είχε την πρωτοβουλία και συχνές επισκέψεις στα καρέ της Χιρόνα, η οποία με κυνικό τρόπο “κλείδωσε” τη νίκη, με δυνατό σουτ εκτός περιοχής, δίχως άλλη ευκαιρία μετά την ανάπαυλα.

Με σημαντικές απουσίες θα παραταχθούν σήμερα οι Καταλανοί, αφού συμπλήρωσαν κάρτες ο αρχισκόρερ Καστεγιάνος (φορ) και ο βασικός στόπερ Μπουένο. Επιπλέον, έμειναν εκτός οι τραυματίες, Ερέρα (μέσος), Κέμπε (αμ. χαφ), Νταβίντ Λόπεθ (στόπερ) και Μπόρχα Γκαρσία (μέσος). Επιστρέφουν στη διάθεση του κόουτς Μίτσελ οι Κάγιενς (στόπερ) και Ρέινιερ (μέσος).