Ημιτελική φάση

*Αγώνας ρεβάνς. Δεν ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ, σε περίπτωση ισοπαλίας στο 90λεπτο, ακολουθεί ημίωρη παράταση και αν χρειαστεί, η διαδικασία των πέναλτι.

*Μετρούν 9/10 αναμετρήσεις με goal/goal μεταξύ τους ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Δεν έχει σημειωθεί νίκη φιλοξενούμενου στα 4 πρόσφατα παιχνίδια ανάμεσά τους.

*Οι δύο ομάδες συναντήθηκαν στην ημιτελική φάση και της περασμένης σεζόν, σημείωσαν από μία εντός έδρας νίκη, η Ρεάλ πήρε την πρόκριση στην παράταση της ρεβάνς του “Μπερναμπέου”.

*Α’ ματς: Ρεάλ Μαδρίτης – Μάντσεστερ Σίτι 1-1

Δείτε τα Προγνωστικά Champions League

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε με σκορ 0-3 εκτός έδρας, της Έβερτον, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Στο 37’ ο Γκιουντογκάν σκόραρε για το 0-1, στο 39’ ο Χόλαντ έκανε το 0-2 για το πρώτο ημίχρονο. Στο 51’ και πάλι ο Γκιουντογκάν σκόραρε για τους φιλοξενούμενους και παράλληλα διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η Μάντσεστερ Σίτι είναι έτοιμη να κατακτήσει και το φετινό πρωτάθλημα στην Πρέμιερ Λιγκ, έχει αποκτήσει διαφορά από την Άρσεναλ και μετρά ένα ματς λιγότερο, με την κατάσταση να δείχνει πια μη αναστρέψιμη. Οι “Σίτιζενς” επικράτησαν τελευταία της Έβερτον (0-3) στο “Γκούντισον Παρκ”, με πρωταγωνιστή ξανά τον μέσο Ιλκάι Γκιουντογκάν ο οποίος πέτυχε δύο τέρματα.

Τέσσερα γκολ στα πρόσφατα δύο ματς πρωταθλήματος για τον Γερμανό χαφ. Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα συμπλήρωσε 22 αγώνες χωρίς ήττα σε όλες τις διοργανώσεις. Μεγάλος στόχος αναμφίβολα, είναι το Τσάμπιονς Λιγκ, θέλουν να πάρουν εκδίκηση από τη Ρεάλ Μαδρίτης για τον αποκλεισμό πέρυσι, να φτάσουν στον τελικό της διοργάνωσης, για δεύτερη φορά στα τελευταία τρία χρόνια.

“Θα υπέγραφα το 4-3 της περσινής σεζόν. Πολλές φορές συμβαίνουν πράγματα σ’ ένα παιχνίδι που δε μπορούμε να ελέγξουμε, ούτε οι προπονητές ούτε οι παίκτες. Εμείς έχουμε το πλάνο μας, αλλά και οι αντίπαλοι έχουν το δικό τους. Η κληρονομιά μου εδώ είναι ότι έχουμε περάσει απίστευτα”, δήλωσε ο Γκουαρδιόλα. Στο αγωνιστικό σκέλος, είναι εκτός ο αμυντικός Ακέ λόγω τραυματισμού.

Μάντσεστερ Σίτι Στατιστικά

*8/10 παιχνίδια είχαν over 2.5 τέρματα

*6/10 αναμετρήσεις έληξαν με goal/goal

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ

Προηγούμενο ματς: Πήρε τη νίκη με σκορ 1-0 εντός έδρας, εναντίον της Χετάφε, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Στο πρώτο μέρος οι ομάδες δεν αξιοποίησαν τις ευκαιρίες τους και έμειναν στο μηδέν. Στο 70’ ο Ασένσιο με σουτ εκτός περιοχής το οποίο κόντραρε στον Μακσίμοβιτς, σκόραρε και έδωσε τη νίκη στους γηπεδούχους.

Η Ρεάλ Μαδρίτης επέστρεψε στις νίκες, όσον αφορά το πρωτάθλημα, με την… ίδια συνταγή. Ο Αντσελότι παρέταξε ενδεκάδα με αρκετούς αναπληρωματικούς, ο Ασένσιο έκανε τη δουλειά του στο εντός έδρας ματς με τη Χετάφε (1-0) και οι “Μερένγκες” επέστρεψαν στη δεύτερη θέση της κατάταξης, μετά τη γκέλα της Ατλέτικο Μαδρίτης. Η Μπαρτσελόνα πανηγύρισε και μαθηματικά τον τίτλο, συνεπώς, όλα στη Λα Λίγκα αναφορικά με την κορυφή είναι διαδικαστικού χαρακτήρα πλέον.

Εδώ και καιρό η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι έχει αφήσει σε δεύτερη μοίρα την πορεία της στο πρωτάθλημα, ο μικρός στόχος του Κυπέλλου επιτεύχθηκε, ο μεγάλος στόχος είναι το Τσάμπιονς Λιγκ. Στο τελευταίο παιχνίδι των “Μπλάνκος” έγινε αναγκαστική αλλαγή με πρόβλημα στο γόνατο ο Καμαβινγκά, όμως είναι “οκ” και ταξίδεψε στο Μάντσεστερ. Έπαιξε ένα ημίχρονο στο πρωτάθλημα και ο μπακ Μεντί και είναι διαθέσιμος.

Πλήρης η αποστολή, ερωτηματικό η βασική δυάδα των στόπερ. Ο Αντσελότι τα… μάζεψε για τον Ρούντιγκερ (είχε δηλώσει ότι θα παίξει βασικός), ανέφερε χαρακτηριστικά ότι “έγινε παρεξήγηση, πίστευα ότι μιλούσαμε για τον Ροντρίγκο”.