ΣΙΔΝΕΪ - ΜΕΛΜΠΟΥΡΝ ΣΙΤΙ Προγνωστικά

*7η αγωνιστική

*Η Μέλμπουρν Σίτι έχει τρεις σερί νίκες απέναντι στο Σίδνεϊ

ΣΙΔΝΕΪ

Προηγούμενο ματς: Το Σίδνεϊ έχασε 0-1 εντός έδρας από την Γουέστερν Σίδνεϊ, με τέρμα του Γένγκι στο 70ο λεπτό, έχοντας γλιτώσει μία – δύο φορές νωρίτερα από το να δεχθεί γκολ, όμως έχασε και δύο μεγάλες ευκαιρίες για την ισοφάριση.

Το Σϊδνεϊ ηττήθηκε με 0-1 εντός έδρας από την Γουέστερν Σίδνεϊ, στο μεγάλο ντέρμπι της πόλης, γνωρίζοντας δεύτερη συνεχόμενη ήττα, πριν τη διακοπή για το παγκόσμιο κύπελλο, αν και έπαιξε και ένα φιλικό λίγο αργότερα, στο οποίο κέρδισε με 1-2 την Σέλτικ στο Σίδνεϊ. Πάντως εξακολουθεί να μην έχει κερδίσει στο γήπεδό της την φετινή σεζόν, με δύο ισοπαλίες και δύο ήττες σε κύπελλο και πρωτάθλημα.

Μετά το χθεσινό αποτέλεσμα βρέθηκε εκτός πρώτης εξάδας και θέσεων που οδηγούν στα πλέι οφς για την διεκδίκηση του τίτλου, στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα, ισόβαθμη με άλλες τρεις ομάδες, δύο από πάνω της που είναι εντός εξάδας και μία από κάτω της! Δείχνει να έχει ένα πρόβλημα στην άμυνα, εκεί που μόνο η Γουέστερν Γιουνάιτεντ έχει δεχθεί περισσότερα γκολ.

Ο Ρόντγουελ που χρησιμοποιείται ως κεντρικός αμυντικός είναι πλέον διαθέσιμος και ίσως παίξει για πρώτη φορά φέτος. Παραμένει εκτός λόγω τραυματισμού ένας άλλος κεντρικός αμυντικός, ο αρχηγός της ομάδας, Γουίλκινσον.

Σίδνεϊ Στατιστικά

*Εχει 8/9 G/G μαζί με over 2,5 στη σεζόν

*Εχει 6/9 over 3,5 στη σεζόν, 5/6 στο πρωτάθλημα

ΜΕΛΜΠΟΥΡΝ ΣΙΤΙ

Προηγούμενο ματς: Η Μέλμπουρν Σίτι κέρδισε 1-2 εκτός έδρας τους Νιουκάστλ Τζετς σε ένα πολύ συναρπαστικό παιχνίδι. Προηγήθηκε με τον Βαν Ντερ Βένε στο 20’, εκμεταλλευόμενος λάθος έξοδος του αντίπαλου τερματοφύλακα, αλλά ισοφαρίστηκε από αυτογκόλ του Τζέιμσον στο 38’. Και στο δεύτερο ημίχρονο, αφού γλίτωσε σε μία περίπτωση από το να βρεθεί πίσω στο σκορ, προηγήθηκε εκ νέου με τον ΜακΛάρεν στο 57’, στη συνέχεια αμφότερες οι ομάδες είχαν από ένα δοκάρι, πρώτα η αντίπαλο της, μετά η ίδια, αντέχοντας ως το τέλος, παρόλο που έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής στο 75ο λεπτό.

Η Μέλμπουρν Σίτι κέρδισε και τους Νιουκάστλ Τζετς με 1-2 εκτός έδρας, συνεχίζοντας το εντυπωσιακό της ξεκίνημα στη σεζόν και μένει να φανεί πόσο θα την επηρεάσει η διακοπή του πρωταθλήματος για το παγκόσμιο κύπελλο. Είναι η μοναδική αήττητη ομάδα στην κατηγορία, με μόλις μία ισοπαλία, την οποία έφερε στο γήπεδό της, έχοντας 3/3 νίκες μακριά από την έδρα της.

Όπως είναι λογικό βρίσκεται στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, στο +3 από την δεύτερη θέση και την Γουέστερν Σίδνεϊ, με τέτοια διαφορά τερμάτων μάλιστα ανάμεσα τους, που δεν μπορεί να θεωρηθεί απόσταση βολής.

Εκτός του τραυματία μέσου Μπερενγκέρ, τιμωρημένος είναι ο μέσος Ο’ Νιλ.