5η αγωνιστική

*Είναι η πρώτη επίσημη αναμέτρηση μεταξύ των δύο ομάδων στην ιστορία τους, σε επίπεδο πρωταθλήματος.

Δείτε τα Προγνωστικά Ισπανίας

ΡΑΣΙΝΓΚ ΦΕΡΟΛ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχτηκε ισόπαλη με σκορ 1-1 εκτός έδρας, με αντίπαλο την Αλκορκόν, για το πρωτάθλημα. Στο 70’ ο Μπορέγο έχασε πέναλτι για τους γηπεδούχους, ενώ στο 90+1’ ο Λοσάδα σκόραρε για το 0-1. Στο 90+4’ ο Ντιέγο Σόουζα ισοφάρισε για το τελικό αποτέλεσμα.

Η Ράσινγκ Φερόλ έχει πραγματοποιήσει εξαιρετική εκκίνηση στη νέα αγωνιστική περίοδο, καθώς δεν έχει υποστεί ήττα σε τέσσερα παιχνίδια που έχει δώσει. Προέρχεται από την εκτός έδρας ισοπαλία με αντίπαλο την Αλκορκόν (1-1), σ’ ένα ματς που το σκορ διαμορφώθηκε στο φινάλε.

Αυτή ήταν η δεύτερη ισοπαλία στη σεζόν, παραμένει αήττητη καθώς έχει πανηγυρίσει και δύο νίκες, απέναντι σε Έλτσε (0-1) και Σπόρτινγκ Χιχόν (2-0). Απέκτησε τον Άλβαρο Βαδίγιο για τις επόμενες δύο σεζόν.

“Είναι μια σημαντική ευκαιρία για εμένα, μετά από χρονιές δύσκολες. Το πρότζεκτ που προσφέρει η Ράσινγκ μου ταιριάζει”, δήλωσε ο Ισπανός χαφ. Όσον αφορά την αποστολή, δεν είναι διαθέσιμοι οι Τσούκα και Νάτσο Σάντσεθ λόγω τραυματισμών.

Ράσινγκ Φερόλ Στατιστικά

*2/4 αναμετρήσεις έληξαν με goal/goal

*4 σερί παιχνίδια τελευταία με under 2.5

*Δέχεται γκολ σε 4/10 ματς εντός έδρας

ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ Β’

Προηγούμενο ματς: Υπέστη ήττα με σκορ 1-2 εντός έδρας, από την Καρταχένα, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Μόλις στο 8’ ο Φορές σκόραρε για το 1-0 που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου. Στο 71’ ο Αϊγιόν ισοφάρισε σε 1-1 και στο 74’ ο Ορτούνιο ολοκλήρωσε την ανατροπή για  τους φιλοξενούμενους.

Η Βιγιαρεάλ Β’ δεν κατάφερε να αποσπάσει θετικό αποτέλεσμα στην έδρα της, με αντίπαλο την Καρταχένα (1-2), έχασε με ανατροπή μέσα σε λίγα λεπτά στο δεύτερο μέρος. Τρίτη ήττα για το συγκρότημα του Μιγκέλ Άλβαρεθ σε τέσσερις αγωνιστικές στο φετινό πρωτάθλημα.

Μοναδική επιτυχία προέκυψε όταν πραγματοποίησε καλή εμφάνιση για τη δεύτερη αγωνιστική και επικράτησε εντός έδρας της Ελντένσε με 3-1 σκοράροντας με σχετική άνεση.

“Έχουμε μεγάλη εμπιστοσύνη σε αυτή την ομάδα και τους συγκεκριμένους παίκτες”, δήλωσε μεταξύ άλλων ο κόουτς Άλβαρεθ. Ερωτηματικό ο Τεσέντε που έλειψε με τραυματισμό.