* Οι δύο πρώτοι κάθε ομίλου προκρίνονται στην τελική φάση.

* Τον 10ο όμιλο πλαισιώνουν οι Ισλανδία, Σλοβακία, Λουξεμβούργο, Λιχτενστάιν.

* Under 1.5 τα 3/4 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

Δείτε τα Προγνωστικά Προκριματικά Euro 2024

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ (#9)

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (0-6) επί του Λουξεμβούργου. Ο Ρονάλντο (9’) άνοιξε το σκορ και πέτυχε το 0-4 στο 31ο λεπτό. Ενδιάμεσα σκόραραν οι Φέλιξ (15’) και Μπερνάρντο Σίλβα (18’). Ο Οτάβιο (77’) έκανε το 0-5 και ο Λεάο (88) διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα, τρία λεπτά μετά το χαμένο του πέναλτι.

Θετικό το ξεκίνημα της εποχής Ρομπέρτο Μαρτίνεθ για τους Πορτογάλους, στα δύο πρώτα παιχνίδια του 49χρονου Ισπανού στον πάγκο οι Ίβηρες έκαναν το υποχρεωτικό 2/2 απέναντι στους “κομπάρσους” του ομίλου σκοράροντας 10 φορές!

Ξεμούδιασμα το 4-0 της πρεμιέρας στον όμιλο απέναντι στο Λιχτενστάιν, εντυπωσιακό το 0-6 στο Λουξεμβούργο τρεις μέρες αργότερα, με τον Κριστιάνο να σκοράρει από 2 γκολ σε κάθε παιχνίδι και να φτάνει τα 122 με το εθνόσημο στο στήθος!

Προφανώς παρών στις κλήσεις και με το περιβραχιόνιο στο μπράτσο ο CR7, δεν κλήθηκαν σε σχέση με το πρόσφατο Μουντιάλ οι Ζοάο Μάριο (αποσύρθηκε από την εθνική), Μέντες (αρ. μπακ – Παρί), και Νούνιες (μέσος – Γουλβς). Άπαντες αγωνίστηκαν στο Λουξεμβούργο το Μάρτιο.

Τραυματίστηκε στην προπόνηση της Πέμπτης ο Ράμος (φορ – Μπενφίκα) και δεν αναμένεται να χρησιμοποιηθεί. Θα διατηρηθεί το 3-4-3 που εφάρμοσε στα δύο πρώτα παιχνίδι ο Μαρτίνεθ.

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 6/8 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως διοργάνωσης

* No Goal τα 7/9 τελευταία εντός έδρας σε προκριματικά Euro

ΒΟΣΝΙΑ (#57)

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (2-0) από την Σλοβακία. Ο Μακ άνοιξε το σκορ στο 13ο λεπτό και ο Χαράσλιν το διαμόρφωσε από το 40’.

Μία ζέστη, μία κρύο το ξεκίνημα των Βόσνιων στον όμιλο, αφού έκαναν πρεμιέρα με πειστική εντός έδρας νίκη επί των Ισλανδών, αλλά τρεις μέρες αργότερα ηττήθηκαν στην Μπρατισλάβα, πραγματοποιώντας πολύ άσχημο πρώτο ημίχρονο. Ανύπαρκτοι επιθετικά (0 τελικές) ως την ανάπαυλα, πήραν την πρωτοβουλία στο δεύτερο μέρος, αλλά δεν είχαν τις λύσεις απέναντι σε συμπτυγμένο αντίπαλο.

Θα έχουν και δεύτερη ευκαιρία πρόκρισης στα τελικά του Euro οι Βαλκάνιοι, καθώς στο πρόσφατο Nations League τερμάτισαν 1οι στον όμιλό τους, μπροστά από Φινλανδία, Μαυροβούνιο και Ρουμανία.

Το σημερινό θα είναι μόλις το 3ο παιχνίδι του εκλέκτορα Χατζιμπέγκιτς, ο οποίος ανέλαβε καθήκοντα στις αρχές του έτους. Αυτή θα είναι η 2η θητεία του στον πάγκο της εθνικής Βοσνίας μετά το 1999, ενώ το 2019 είχε και ένα σύντομο πέρασμα από το Μαυροβούνιο.

Μέσα στις κλήσεις ο αειθαλής Τζέκο που πριν μία εβδομάδα πάλεψε για το τρόπαιο του Champions League, μέσα και ο Πιάνιτς που παίζει πλέον στα Εμιράτα. Πλήγμα η απουσία του Κρούνιτς (μέσος – Μίλαν) που σκόραρε δις απέναντι στην Ισλανδία, λείπει και ο Ντεμίροβιτς (φορ – Άουγκσμπουργκ) που ξεκίνησε και στα δύο ματς του Μαρτίου.