* No Goal τα 5/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

* Στον 1ο γύρο (03/09): Ζαγκλέμπιε – Πογκόν 1-0

Δείτε τα Προγνωστικά Πολωνίας

ΠΟΓΚΟΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία (1-1) με τη Λέγκια. Ο Βζόλεκ (49’) άνοιξε το σκορ για τη Λέγκια, αλλά ο Κουλούρης (60’) ισοφάρισε για την Πογκόν.

Είναι μακράν η πιο φορμαρισμένη ομάδα της Ekstraklasa μετά τη χειμερινή διακοπή, το προηγούμενο Σάββατο στάθηκε όρθια σε δεύτερο κολλητό πολύ απαιτητικό ταξίδι και διατηρήθηκε κοντά στην κορυφή. Μπορεί να μειώσει στο -2 αν κερδίσει και σήμερα.

Στην Βαρσοβία πιέστηκε στο πρώτο 20λεπτο, γλίτωσε το γκολ με σύμμαχο το δοκάρι και απείλησε για πρώτη φορά στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου. Το δυνατό μπάσιμο της Λέγκια και στο δεύτερο ημίχρονο καρποφόρησε για το 1-0, στο οποίο έφερε μεγάλη ευθύνη ο κίπερ Κοζοκάρου. Παρέμεινε ισορροπημένη όμως η Πογκόν και σε αντεπίθεση μετά από κλέψιμο ψηλά συνδυάστηκαν οι πρωταγωνιστές της σεζόν, Γκροζίτσκι-Κουλούρης, για το 1-1. Εν συνεχεία δεν ρίσκαρε για την ανατροπή και υπερασπίστηκε με άνεση την ισοπαλία.

“H περασμένη εβδομάδα ήταν δύσκολη για εμάς, αλλά επιτυχημένη. Όλοι χρειαζόμασταν λίγο χρόνο για ξεκούραση. Και οι παίκτες και σίγουρα οι οπαδοί. Είμαστε πολύ ενθουσιασμένοι που θα παίξουμε ξανά στην έδρα μας. Ελπίζουμε να διατηρήσουμε το υψηλό επίπεδο των τελευταίων αγώνων.” δήλωσε ο κόουτς Γκουστάφσον.

Ο Σουηδός τεχνικός δεν μπορεί να υπολογίζει στον βασικό δεξιό μπακ Βάλκβιστ που συμπλήρωσε κάρτες και στον τραυματία Λόντσαρ (στόπερ). Επέστρεψε νωρίτερα του αναμενομένου στις προπονήσεις ο βασικός στόπερ Ζεχ, αλλά δεν είναι σίγουρη η διαθεσιμότητά του.

ΠΟΓΚΟΝ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* No Goal τα 3/5 τελευταία παιχνίδια της

* Over 2.5 τα 7/8 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

Παίξε Νόμιμα στην NetBet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΖΑΓΚΛΕΜΠΙΕ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (1-0) επί της Κορόνα Κιέλτσε. Ο Κουρμινόφσκι πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 17ο λεπτό. Στο 89’ αποβλήθηκε ο Κόπαζ των γηπεδούχων.

Πρώτη νίκη στο 2024, πρώτη μετά από 6 αποτυχημένες απόπειρες (0-3-3) αυτή της περασμένης Κυριακής, κατακτήθηκε με πολύ άγχος, αλλά το τελικό σφύριγμα έφερε ανακούφιση στον οργανισμό.

Μέτρια η εμφάνισή της, αναιμική η δημιουργία σε όλο το ματς. Εκμεταλλεύτηκε όμως ένα φτηνό λάθος στο build up των φιλοξενούμενων για το γρήγορο προβάδισμα κι εν συνεχεία απλά διαχειρίστηκε την συνθήκη. Παραχώρησε την πρωτοβουλία στην Κορόνα (60%) και δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα. Στα εκατοστά γλίτωσε την ισοφάριση (μέσω VAR) στις καθυστερήσεις.

“Φτάσαμε σε ένα σημείο όπου οι βαθμοί ήταν το πιο σημαντικό πράγμα και αυτός ήταν ο στόχος στο προηγούμενο παιχνίδι, γι αυτό είδαμε μία ομάδα πιεσμένη. Αυτό το πετύχαμε και ελπίζω οι παίκτες να δείξουν στο έπακρο τις δυνατότητές τους στα επόμενα ματς.” δήλωσε ο κόουτς Φορνάλικ, ο οποίος επιστρέφει στον πάγκο της ομάδας μετά από τιμωρία δύο αγωνιστικών.

Δίχως προβλήματα τραυματισμών έγινε η προετοιμασία για το ταξίδι στο Ζέτσιν, τιμωρημένος είναι ο Κόπαζ (στόπερ).