*Νοκ-άουτ αναμέτρηση για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου Γαλλίας. Σε περίπτωση ισοπαλίας, ακολουθούν απευθείας πέναλτι.

*Η ομάδα που θα προκριθεί στα ημιτελικά, θα αντιμετωπίσει ως γηπεδούχος τη Ρεν (03/04).

*No Goal και Under 2.5 τα 4/6 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στο πρωτάθλημα: Παρί Σεν Ζερμέν – Νις 2-3

ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ (Α’)

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 2-2 με τη Ρεμς, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο έβδομο λεπτό και παρότι έκανε την ανατροπή με τους Αμπντελχαμίντ (αυτ. 17′) και Ράμος (19′), εν τέλει δέχθηκε την ισοφάριση στο 45′.

Από ένα αήττητο σερί 22 αγώνων σε όλες τις διοργανώσεις προέρχεται η Παρί Σεν Ζερμέν, μετρώντας 15 νίκες και επτά ισοπαλίες. Την Κυριακή, η ομάδα του Λουίς Ενρίκε υποδέχθηκε τη Ρεμς, με την οποία αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2, στα πλαίσια του πρωταθλήματος.

Βρέθηκε πίσω με το “καλημέρα”, ωστόσο κατάφερε πολύ γρήγορα να κάνει την ανατροπή και να προηγηθεί με 2-1. Παρόλα αυτά, δεν ήταν ικανή να κρατήσει το προβάδισμα της, καθώς στο φινάλε του ημιχρόνου είδε την αντίπαλο να φέρνει το ματς στα ίσα. Δυσκολεύτηκε να απειλήσει με την επιστροφή από τα αποδυτήρια, μπήκε και ο Εμπαπέ στον αγωνιστικό χώρο, ο οποίος έχασε δυο καλές στιγμές στα τελευταία λεπτά.

Τρίτη διαδοχική ισοπαλία στο πρωτάθλημα, έχοντας προηγηθεί εκείνες με Ρεν (1-1 εντός) και Μονακό (0-0 εκτός). Παραμένει ωστόσο μόνη πρώτη, έχοντας μια διαφορά δέκα βαθμών από τη δεύτερη Μπρεστ. Αήττητη στα 16 τελευταία παιχνίδια που έδωσε μπροστά στο κοινό της (12-4-0), με την τελευταία ήττα να είναι στις 15 Σεπτεμβρίου από τη Νις (2-3).

Στους προηγούμενους γύρους απέκλεισε κατά σειρά τις Ρεβέλ (0-9 εκτός), Ορλεάν (1-4 εκτός) και Μπρεστ (3-1 εντός). Δημοσίευμα από γαλλικό μέσο, αναφέρει ότι ο Μαρκίνιος σκέφτεται σοβαρά το ενδεχόμενο να αποχωρήσει από την ομάδα στο τέλος της σεζόν. Ο Βραζιλιάνος αμυντικός ταλαιπωρείται από τραυματισμό από τα μέσα του Φλεβάρη και αναμένεται να επιστρέψει στο τέλος του μήνα.

Παρί Σεν Ζερμέν Στατιστικά

*Goal/Goal τα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα 5/6 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΝΙΣ (Α’)

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 1-2 από τη Μονπελιέ, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω με το αυτογκόλ του Τοντιμπό στο 10′ και παρότι ισοφάρισε δυο λεπτά με τον Μπογκά, εν τέλει δέχθηκε και δεύτερο τέρμα με πέναλτι στο 42′.

Σε αγωνιστική κρίση βρίσκεται το τελευταίο διάστημα η Νις, ερχόμενη από ένα σερί πέντε αγώνων χωρίς νίκη (0-1-4). Την περασμένη Παρασκευή, η ομάδα του Φραντσέσκο Φαριολί υποδέχθηκε τη Μονπελιέ, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 1-2, στα πλαίσια του πρωταθλήματος.

Βρέθηκε από νωρίς στο κυνήγι του σκορ με αυτογκόλ, όμως δυο λεπτά αργότερα κατάφερε να ισοφαρίσει προσωρινά. Λίγο πριν την ανάπαυλα όμως, έκανε πέναλτι και έδωσε το δικαίωμα στην αντίπαλο να πάρει εκ νέου το προβάδισμα. Είχε την κατοχή στο δεύτερο ημίχρονο και δημιούργησε κάποιες καλές στιγμές, όμως δεν κατάφερε να διεκδικήσει το κάτι παραπάνω από το παιχνίδι αυτό.

Δεύτερη διαδοχική της ήττα, μετά και το εκτός 2-1 από την Τουλούζ, οπότε και υποχώρησε ακόμη περισσότερο στην κατάταξη. Για την ακρίβεια, έπεσε στην έκτη θέση, αν και είναι μόλις στο -6 από την πρώτη δυάδα. Έμεινε με άδεια χέρια και στα δυο πιο πρόσφατα εκτός της.

Σε ότι αφορά το κύπελλο τώρα, για να φτάσει μέχρι εδώ απέκλεισε τις Οσέρ (0-0, πεν. 4-2), Μπορντό (2-3 εκτός) και Μονπελιέ (1-4 εκτός). Σταθερά εκτός μάχης οι τραυματίες Βαλεντίν Ροζιέ και Σοφιάν Ντιόπ, ενώ παρότι είναι στην αποστολή ο Γιουσούφ Ενταμισιμίγε, δίνεται ως αμφίβολος καθώς αντιμετώπισε πρόβλημα.