*Η Παρί Σ.Ζ είναι αήττητη στις 11 τελευταίες αναμετρήσεις στην έδρα της κόντρα στη Νις (7-4-0).

*No/Goal ήρθαν οι 4/5 πρόσφατες συναντήσεις των δύο ομάδων.

ΠΑΡΙ Σ.Ζ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 1-0 κόντρα στη Λυών. Το γκολ ο Μέσι στο 5’.

Δεν ήθελε να έχει απώλειες πριν τη διακοπή, πέτυχε τον στόχο της και διατηρήθηκε στην κορυφή. Στο τελευταίο της χρονικά παιχνίδι πέρασε νικηφόρα με 1-0 από την έδρα της Λυών. Δεν έθελξε με την απόδοσή της, ευτύχησε να μπει σε θέση οδηγού νωρίς στο ματς, δεν πέρασε εύκολα στην άμυνα, υπήρξαν στιγμές που ένιωσε τον κίνδυνο, είχε τις δικές της στιγμές να τελειώσει το ματς, αλλά το 0-1 έμεινε μέχρι τέλους.

Τέταρτη σερί νίκη για την Παρί Σεν Ζερμέν, είχαν προηγηθεί τα διπλά σε Τουλούζ (0-3), Ναντ (0-3) και το αγχωτικό 1-0 επί της Μπρεστ (η ομάδα της Βρετάνης έχασε πέναλτι στο δεύτερο ημίχρονο), μετά τη χθεσινή νίκη της Μαρσέιγ έπεσε στην 2η θέση (στο -1), αλλά με νίκη απόψε θα μείνει ξανά μόνη στην κορυφή. Είναι το ακλόνητο φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου, οποιαδήποτε άλλη εξέλιξη θα αποτελέσει τεράστια έκπληξη.

Τραυματίες ο βασικός χαφ Βεράτι και ο στόπερ Κιμπεμπέ, αμφότεροι συμπλήρωσαν κάρτες και δε θα είχαν ούτως ή άλλως δικαίωμα συμμετοχής. Επανέρχεται ο χαφ Ρενάτο Σάντσες. Επέστρεψαν καταπονημένοι απ’ τις εθνικές τους οι Μέσι και Εμπαπέ και ίσως ο Γκαλτιέ δεν πάρει το ρίσκο να τους ρίξει απ’ την αρχή. Ακολουθεί την ερχόμενη Τετάρτη το παιχνίδι στη Λισαβόνα με την Μπενφίκα για το Τσάμπιονς Λιγκ.

ΠΑΡΙ Σ.Ζ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Over 2.5 τα 8/11 φετινά επίσημα παιχνίδια.

*Σκόραρε 2+ γκολ στα 8/11 φετινά επίσημα ματς.

Παίξε Νόμιμα στo Pamestoixima.gr (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΝΙΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 1-0 από την Ανζέ. Με παίκτη λιγότερο στα πρώτα εννιά δευτερόλεπτα, δέχθηκε το γκολ στο 43’, έμεινε και η Ανζέ με δέκα παίκτες στο 62’.

Από τις μεγαλύτερες απογοητεύσεις μέχρι στιγμής, όχι μόνο δεν κέρδισε παιχνίδι στο γήπεδό της, αλλά έμεινε άσφαιρη σε τρίτο διαδοχικό στην “Αλιάνζ Ριβιέρα” γνωρίζοντας την ήττα με 1-0 απ’ την Ανζέ. Στα πρώτα εννιά δευτερόλεπτα αναγκάστηκε να παίξει με αριθμητικό μειονέκτημα, ήταν κατώτερη στο πρώτο ημίχρονο, πήγε δίκαια με το εις βάρος της 0-1 στην ανάπαυλα. Η αριθμητική ισορροπία αποκαταστάθηκε στο δεύτερο 45λεπτο, η Νις βγήκε μπροστά, είχε ευκαιρίες να φέρει το ματς στα ίσα, αλλά δεν βρήκε τον τρόπο να παραβιάσει την αντίπαλη εστία.

Άμεση επιστροφή στις ήττες για τη Νις, εναλλάσσει εύκολα τις νίκες με τις ήττες και το αντίστροφο στα τελευταία πέντε παιχνίδια πρωταθλήματος (2-0-3), έχει μείνει πίσω στη βαθμολογία, αυτή τη στιγμή είναι στο -6 απ’ την πεντάδα και την έξοδο στην Ευρώπη. Μετράει μόνο νίκες μακριά απ’ τη Νίκαια, κέρδισε στις δύο πρόσφατες εξόδους της, το τυχερό 1-2 στη Λιλ (κέρδισε με δύο πέναλτι) και το αγχωτικό 1-0 επί της Αζαξιό στην Κορσική.

Σύμφωνα με τα γαλλικά Μέσα, ο κόουτς Λύσιεν Φαβρ βρίσκεται σε δύσκολη θέση και στο φως της δημοσιότητας έχουν βγει και πιθανοί αντικαταστάτες, με τον Ποκετίνο να είναι ένα εξ αυτών.

Τιμωρημένος ο βασικός στόπερ Τοντιμπό, νοκ άουτ ο χαφ Μπουνταουΐ και ο αριστερός μπακ Μπράιαν. Επιστρέφει ο χαφ Ράμσεϊ. Την Πέμπτη παίζει στην Τσεχία με τη Σλοβάτσκο για το Κόνφερενς Λιγκ.